Ūkininkai, ypač ūkininkaujantys smulkiuose ūkiuose, ir kiti asmenys, užsiimantys pirmine žemės ūkio produktų gamyba ir įregistravę žemės ūkio valdą LR Žemės ūkio ir kaimo verslo registre, gali kreiptis į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (toliau – LŽŪKT) biurus, įkurtus visoje Lietuvoje, ir teikti paraiškas gauti nemokamas individualias konsultacijas ar dalyvauti konsultaciniuose renginiuose – ūkininkų diskusijų grupėse, seminaruose, lauko dienose. Apie „Žemdirbių konsultavimo“ projektą kalbamės su jo vadove Daiva Gurauskiene.
Konsultavimo projektas skirtas padėti smulkiesiems ūkininkams ir kitiems asmenims, užsiimantiems pirmine žemės ūkio produktų gamyba, gerinti valdos ekonominę ir aplinkosauginę veiklą, visuose regionuose didinant žemės ūkio veiklos gyvybingumą ir konkurencingumą, įgyvendinti priemones, susijusias su klimato kaita ir ES žaliuoju kursu, taip pat prisidėti prie kitų ES kaimo plėtros politikos prioritetų įgyvendinimo.
Konsultavimo tarnyba „Žemdirbių konsultavimo“ projektą įgyvendina ne pirmus metus. Kiek ši parama aktuali ir naudinga pareiškėjams?
Pagal šį projektą konsultuojame jau ne vienus metus. Parama visuomet naudinga, nes ūkininkaujantiems kyla daugybė klausimų, susijusių su technologijomis, atsiranda naujų reikalavimų, kuriuos reikia įgyvendinti, galų gale kiekvienas ūkis turi savą specifiką, be to, keičiasi deklaravimo taisyklės ir kt. Tad ši parama tikrai aktuali. Pareiškėjai, kurie anksčiau pagal šią priemonę teikė paraiškas ir gavo teisę konsultuotis, noriai dalyvauja ir tai išnaudoja. Sulaukiame daug įvairiausių klausimų, mūsų klientai domisi, aktyviai ir drąsiai sako savo poreikius ar nuomonę. Tad kviečiu kreiptis į artimiausią LŽŪKT biurą ir nemokamai konsultuotis, dalyvauti diskusijų grupėse, seminaruose, lauko dienose.
Kas gali kreiptis dėl paramos?
Projekte gali dalyvauti ūkininkai, ypač ūkininkaujantys smulkiuose ūkiuose, ir kiti asmenys, užsiimantys pirmine žemės ūkio produktų gamyba ir įregistravę žemės ūkio valdą LR Žemės ūkio ir kaimo verslo registre.
Būtina atkreipti dėmesį, kad konsultacijų ir renginių, vykdomų iš projekto lėšų, skaičius ribotas, o prioritetas gauti konsultacijas suteikiamas 2022–2023 m. dar negavusiems remiamų konsultacijų.
Kokios projekto apimtys? Kokios veiklos numatytos?
Ūkininkaujantiems numatyta suteikti 5138 individualias konsultacijas, suorganizuoti: 105 susitikimus 35 -ioms diskusijų grupėms (po 3 susitikimus vienai grupei, vienas susitikimas trunka ne trumpiau kaip 2 val.), 7 seminarus apie ūkio investicijų finansavimo galimybes, pasėlių deklaravimą, 4 lauko dienas apie pasėlių vertinimą augalų vegetacijos metu, supažindinti ūkininkus su naujausiomis žolinių pašarų ruošimo technologijomis. Vienas klientas gali gauti 4 val. individualių konsultacijų, dalyvauti seminare, lauko dienoje arba dalyvauti tik diskusijų grupės veikloje.
Individualios konsultacijos teikiamos LŽŪKT konsultavimo biure, ūkyje arba nuotoliniu būdu. Pagalbos gavėjai, pasirinkę dalyvavimą diskusijų grupės veikloje, negali pasinaudoti individualiomis konsultacijomis.
Žemės ūkiui susiduriant su nemenkais iššūkiais siekiant tvariai ūkininkauti. Pagal kokias temas bus teikiamos konsultacijos?
Gaminamos augalininkystės ir gyvulininkystės produkcijos konkurencingumo didinimas
Tiksliojo ūkininkavimo technologijų taikymas, dirvožemio derlingumo išsaugojimas ir gerinimas, integruota augalų apsauga, tausus tręšiamų produktų naudojimas, gyvūnų sveikatingumo ir gerovės užtikrinimas, produkcijos (pieno, mėsos) kokybės gerinimas, ganyklos, pašarų gamyba ir subalansuotas šėrimas, reprodukcija, veisimas.
Žemės ūkio verslo planavimas, verslo planų parengimas ir veiklos teisiniai klausimai
Ūkio veiklos finansinė, ekonominė analizė ir rekomendacijos; ūkio finansavimo galimybės – investicijų poreikio galimybių vertinimas, ūkio veiklos prognozavimas, ekonominio gyvybingumo rodiklių vertinimas, verslo plano rengimo klausimai, galimi finansavimo šaltiniai ir sąlygos, paramos gavimo galimybės, sankcijos netinkamai įgyvendinantiems investicinius projektus, ES lėšomis įgyvendinamų projektų rodikliai, jų monitoringas ir kt. klausimai.
Ūkių apskaitos tvarkymas ir mokesčių apskaičiavimas
Finansinės apskaitos tvarkymas, mokesčių apskaičiavimo klausimai, mokestiniai įsipareigojimai, darbo santykiai, darbo kodekso nuostatos.
Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų bei ūkinių gyvūnų deklaravimo klausimai
Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų bei ūkinių gyvūnų deklaravimas.
Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartai ir taikomi reikalavimai bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai
Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai, žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai.
„Žemdirbių konsultavimo“ projektas – puiki galimybė smulkiesiems ūkiams pasinaudoti LR Žemės ūkio ministerijos iš valstybės biudžeto lėšų skirta parama. Kreipkitės į artimiausią LŽŪKT biurą. Kontaktus, informaciją apie renginius rasite https://www.agroakademija.lt/p/mokymai-ir-renginiai. Jei kyla klausimų, skambinkite tel. +370 687 20 275.
Daugiau apie projektą: https://konsultacijos.lzukt.lt/zemdirbiu-konsultavimas
VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, vadovaudamasi LR žemės ūkio ministro 2015 m. balandžio 1 d. įsakymu Nr. 3D-243 patvirtintomis „Ūkio subjektų, užsiimančių pirmine žemės ūkio produktų gamyba, konsultavimo išlaidų finansavimo taisykles“, įgyvendina projektą „Žemdirbių konsultavimas“. Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2024-04-04–2024-12-05.