Nuotoliniai mokymai ūkininkams ir žemės ūkio specialistams – jau realybė. Juos organizuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Tereikia užregistruoti į įstaigos specialistų sukurtą integruotą konsultavimo ir mokymo informacinę sistemą IKMIS, kurioje išdėstytos visos galimybės. Plačiau apie tai kalbamės su Mokymų skyriaus specialiste Alberta Povilauskaite.
Nuotoliniai mokymai – inovatyvumo siekis ar būtinybė?
Jeigu žiūrėtume plačiau – kursai internetu jau nėra naujovė. Vis daugiau ir daugiau įvairiausių sričių specialistų ieško tokių mokymų. To reikalauja spartėjantis gyvenimo tempas ir noras neatsilikti – didinti savo žinių kraitį.
Manau, kad nuotoliniai mokymai Konsultavimo tarnybos klientams, plėtojantiems žemės ūkio verslą, šiuo metu jau yra būtinybė. Pastebėjome, kad dėl žemės ūkio darbų sezoniškumo ar ūkininkavimo srities grupei žmonių vienu metu susirinkti į vieną auditoriją dažnai tampa nepatogu, o nuotoliniai mokymai suteikia privalumą – nereikia derintis prie kitų, galima laisvai planuoti savo laiką.
Kuriant nuotolinių mokymų sistemą atsižvelgta į poreikį ir būtinybę, o kokio atgalinio ryšio sulaukta?
Kalbant apie susidomėjimą, reikia pasakyti, kad nuotoliniai mokymai integruoti į Konsultavimo tarnybos specialistų sukurtą informacinę sistemą IKMIS, kuri skelbiama žemės ūkio portale www.agroakademija.lt. Joje galima pasirinkti net keturis nuotolinio mokymosi būdus.
Šiais metais populiariausias buvo vaizdo įrašų peržiūra realiu laiku. Poreikis ir susidomėjimas vis didėja. Per 2016 m. užregistruoti 1704 nuotolinių mokymų paslaugos vartotojai. Išrašyta 700 kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimų.
Nuotoliniai auditoriniai mokymai, kai registracija vyko per IKMIS, 2016 m. organizuoti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Raseinių, Panevėžio, Klaipėdos ir Telšių rajonų biuruose. Aktyviausiai į nuotolinius mokymus registravosi ir neišvykę iš namų mokėsi Anykščių (22), Širvintų (20), Telšių (22), Vilniaus (24) rajonų ūkininkai.
Aktyvūs nuotolinių mokymų dalyviai, pasirinkę mokytis namuose, buvo ir Kaišiadorių (10), Kauno (13), Kėdainių (12), Klaipėdos (15), Lazdijų (14), Mažeikių (14), Panevėžio (16), Rietavo sav. (10), Skuodo (12), Šalčininkų (15), Šilutės (16), Švenčionių (10), Utenos (13), Varėnos (13), Zarasų (14) rajonų žemdirbiai.
Kaip ūkininką pasiekia pažymėjimai?
Pažymėjimai išsiunčiami paštu pačiam ūkininkui arba į jo rajone įsikūrusį Konsultavimo tarnybos biurą.
Reikėtų paminėti, kad ūkininkams kai kuriais atvejais keliami kvalifikacijos reikalavimai, jei jie nori pasinaudoti Europos Sąjungos parama. Taip pat kursus išklausyti ir pažymėjimą gauti turi asmenys, naudojantys ar platinantys augalų apsaugos produktus. Tai žinodami, ūkininkai turėtų laiku užsiregistruoti į jiems reikalingus mokymus, kad nekiltų nepatogumų dėl per vėlai gauto pažymėjimo.
Paminėkite, pagal kokias programas jau dabar galima mokytis nuotoliniu būdu. Kas jas rengia?
Šiuo metu nuotoliniu būdu peržiūrint mokomąją medžiagą galima mokytis pagal 10 mokymo programų. Populiariausios – „Agrarinė aplinkosauga ir kraštovaizdžio gerinimas“ ir „Kompleksinės paramos reikalavimai“. Ateityje planuojame įtraukti ir daugiau programų. Jų pasirinkimą lems ūkininkų ir žemės ūkio specialistų poreikiai.
Mokymams skirtą mokomąją medžiagą rengia patyrę, kvalifikuoti ir ilgametės darbo patirties turintys Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos specialistai. Jie nuolatos peržiūri medžiagą ir atnaujina. Mūsų išskirtinumas – asmeninė lektorių patirtis, jų aukštas kompetencijų lygis.
Rokiškio r. auditoriniuose kursuose pagal Augalų apsaugos produktų profesionaliųjų naudotojų kvalifikacijos tobulinimo mokymo programą lektoriauja Rokiškio r. biuro augalininkystės konsultantas Vaclovas Tička.
Visi Rokiškio r. kursų dalyviai į juos užsiregistravo programoje IKMIS.
Kalbėjosi Jolanta Dalia Abarienė