VDU Botanikos sodo nuotr.
Šiemet mėnesį laiko trukusiame viešame balsavime kiekvienas norintis galėjo išrinkti, jų manymu, verčiausią vaistinį augalą iš konkurso organizatorių pasiūlyto beveik 50 pozicijų sąrašo. Balsavimui pasibaigus, susumavus rezultatus, nugalėtoja tapo ir „Vaistiniu augalu 2025“ paskelbta VAISTINĖ MEDETKA.
Svarbu žinoti ne tik gydomąjį, bet ir nepageidaujamą poveikį
Vaistinė medetka (Calendula officinalis L.) – tai astrinių šeimos žolinis, vaistinis, maistinis, prieskoninis, aromatingas, dažinis, dekoratyvinis augalas. Kaip vaistinė augalinė žaliava naudojami vaistinių medetkų žiedynai. Neretai jie naudojami ir kaip vaistažolių mišinių sudedamoji dalis.
Kaip sako viena iš konkurso organizatorių, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo prof. dr. Ona Ragažinskienė, vaistinės medetkos gydomosios savybės jau nuo seniausių laikų buvo pritaikomos ginekologijos, oftalmologijos ir dermatologijos praktikoje:
„Jų biologiškai veikliosios medžiagos pasižymi antioksidaciniu, regeneraciniu, antimikrobiniu, priešuždegiminiu, antiproliferaciniu, antiparazitiniu, hipoglikeminiu ir hipolipideminiu poveikiais. Vaistinių medetkų žiedynų preparatų terapinės indikacijos apima nuo odos uždegimų (nudegimų nuo saulės) simptominio gydymo ir žaizdų gijimo skatinimo iki burnos ertmės ar gerklės uždegimo simptominio gydymo“.
Pasak profesorės, vaistinių medetkų žiedynų preparatai, vartojami per burną, yra veiksmingi stabdant kraujavimą ir malšinant raumenų spazmus, o vartojant išoriškai – nuo vabzdžių įgėlimo ir odos ligų gydymui.
Tačiau vaistinių medetkų žiedynų preparatų nerekomenduojama vartoti, jei esate alergiški astrinių šeimos augalams, taip pat ir vaistinei medetkai. Atkreipiamas dėmesys, kad vaistinių medetkų preparatai sąveikauja su raminamaisiais ir migdomaisiais vaistais, sustiprindami jų poveikį.
Ar žinojote apie medetkas?
Įspėjimas: prieš pradedant gydytis medetkų preparatais, rekomenduojama pasitarti su gydytoju arba vaistininku!
Parengta pagal BNS: VDU Botanikos sodo informaciją