Gegužės 23 d., ketvirtadienis | 24

Tvariai žemdirbystei – papildomi pinigai ir paskolos už 0 %

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė
2024-04-24

Daugiau nei 120 ūkininkų jau pasinaudojo beprocentėmis žaliosiomis paskolomis ūkio tvarumui didinti. Prie tvaresnės žemdirbystės „ragina“ pereiti trąšų bei kuro kainos, klimato kaita ir Europos žaliasis kursas. Apie naujos kartos finansavimą ūkių plėtrai kalbamės su Andriumi Liukaičiu, Lietuvos klimato technologijų bendrovės „HeavyFinance“ skolinimo veiklos vadovu ir vienu įkūrėjų (nuotr.).

Žalios spalvos pavadinimų gausu. Kiek jūsų sukurtas produktas – žaliosios paskolos siejasi su tvariu ūkininkavimu?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Visapusiškai siejasi. Ūkininkai yra kovos su klimato kaita priekinėse linijose. Todėl jie nori pereiti prie tvaresnių aplinkai žemdirbystės būdų, tačiau tam pristinga kapitalo. Manome, kad su žaliosiomis paskolomis radome receptą, kaip pastumti visą sektorių tvarumo link. „HeavyFinance“ suteikia 0 % palūkanų paskolas ir tvarios žemdirbystės praktikas plečiantiems ūkiams, ir prie neariminės ar kitų tvarių dirvožemio valdymo praktikų pereinantiems. Manau, tokio produkto labai trūko, ypač smulkiems ir vidutinio dydžio ūkiams.

Kokius kriterijus ūkis turi atitikti, kad gautų žaliąją paskolą?

Tie, kas su žaliąja paskola nori keisti ūkininkavimo būdą, arba tie, kurie nori sustiprinti jau taikomas gerąsias tvaraus ūkininkavimo praktikas. Žaliosios paskolos tikslas – suteikti kapitalo perėjimui prie palankaus gamtai ir pasauliui ūkininkavimo. Orientuojamės į ūkininkus, kurių dirbamas žemės plotas yra 40 ha ir daugiau. Ūkininkams suteikiame kapitalo kartu su nepriklausomų agronomų konsultacijomis, kad perėjimas prie tvaresnės žemdirbystės būtų kuo sklandesnis ir dirvožemis sukauptų daugiau organinės anglies.

Kaip veikia žaliojo skolinimo mechanizmas?

Mechanizmas toks pat, kaip ir bet kurios mūsų paskolos. Gavę ūkininko užklausą, susisiekiame ir išsiaiškiname poreikius, įvertiname ūkio kreditingumą bei rizikas. Toliau – paskolos ir anglies taršos sertifikatų sutarčių pasirašymas, pervedama paskolos suma ir pradedame planuoti dirvožemio mėginių paėmimą bei konsultacijas.

Ūkininkams sudaroma galimybė gauti paskolą už 0 % be jokios EURIBOR (Europos tarpbankinės rinkos palūkanų normos) ir didelių komisinių mokesčių dėl ūkyje sugeneruojamų anglies taršos sertifikatų.

Beje, žaliąją paskolą ūkininkas gali gauti tik vieną kartą. Kai paskola grąžinama, žemės plotas anglį sekvestruoja toliau, ir ūkininkas iš to ploto gauna papildomų pajamų. Ūkininkui norint antrą kartą pasiimti žaliąją paskolą, reikia turėti projekte „nedalyvavusios“ žemės.

Ar per paskolos laikotarpį yra skaičiuojamas administravimo mokestis? Jei taip, koks?

Kaip ir kitos finansų įstaigos, taikome sutarties sudarymo mokestį. Jis priklauso nuo rizikingumo, paskolos termino ir gali svyruoti nuo 3 iki 5 proc. Per visą paskolos į laikotarpį gaunamu administravimo mokesčiu padengiami mokslininkų atlyginimai, laboratoriniai tyrimai, sertifikavimo kaštai, ataskaitų teikimas tarptautinėms organizacijoms, sistemos tobulinimas ir kitos išlaidos.

Bendrovė „HeavyFinance“ veikia ketverius metus. Kiek šiuo laikotarpiu per platformą buvo finansuotų žaliųjų paskolų smulkiems ir vidutinio dydžio ūkiams? Už kokią sumą? Ir kam ūkininkai dažniausiai skolinasi?

Per bendrovės platformą jau suteikta daugiau nei 50 mln. Eur žemės ūkio paskolų. Teikdama paslaugas smulkiems ir vidutinio dydžio ūkiams, „HeavyFinance“ jau yra išdavusi daugiau nei 1700 paskolų ūkininkams, kurie susiduria su sunkumais gauti finansavimą iš tradicinių finansų įstaigų tvariosios žemdirbystės plėtrai. Ūkininkai dažniausiai skolinasi technikai įsigyti, siekdami pereiti prie neariminės žemdirbystės. Taip pat apyvartiniam kapitalui. Visi žinome, kad ūkininkavimas kapitalui labai reiklus verslas. Pinigai sukasi: tik gavus, vėl reikia kažką įsigyti ir pan. Tada lauki derliaus ir taip užburtas ratas.

Na, vis tik paskolą reikės grąžinti. Kaip dėl įmokų grąžinimo grafiko – ar galima jas atlikti tada, kai gaunamos pajamos, pvz. pardavus derlių ar gavus išmokas?

Net ir teikdami įprastas paskolas, žiūrime labai lanksčiai. Pagrindinės paskolos įmokų grąžinimai nustatomi atsižvelgiant į ūkininko pajamų ciklą: jeigu grūdininkas gauna pajamas rudenį, tai tuo laiku ir planuojama atlikti kredito dalies įmokas. Tuo tarpu, palūkanų mokėjimai atliekami kas mėnesį.

Ar grąžinus 0 % paskolą dar galima gauti papildomų pajamų už dirvožemyje sukauptos organinės anglies kiekį? Jei taip, kiek laiko dar būtų galima užsidirbti?

Po paskolos grąžinimo ūkininkas tampa anglies sertifikatų pardavimo naudos gavėju. Kai ūkininkas išsimoka paskolą, jis pradeda gauti papildomas pajamas už ūkyje sukurtus ir parduotus anglies taršos sertifikatus.

Tai yra ilgalaikis pajamų šaltinis, todėl net ir pardavus žemę, pirkėjas gali persirašyti sutartį ir tęsti anglies ūkininkavimą.

Kas lemia anglies taršos sertifikato kainą?

Anglies taršos sertifikatus perka tarptautinės kompanijos, kurios siekia kompensuoti CO2 emisijas, nukreipdamos kapitalą į taršą mažinančias veiklas. Poreikis anglies taršos sertifikatams pastaruosius kelerius metus augo eksponentiškai, o kai kuriais atvejais vieno sertifikato kaina padidėjo nuo 10 Eur 2020 m. iki 35 Eur 2022 m. birželio pradžioje. Tokį didelį kainų šuolį nulėmė nedidelis anglies sertifikatus sukurti galinčių iniciatyvų kiekis bei sparčiai auganti jų paklausa. Prognozuojame tolimesnį šios rinkos augimą ir sertifikatų kainų kilimą, kuris būtų naudingas Lietuvos ūkininkams. Tą rodo ir įvairios tarptautinių institucijų analizės.

Anglies taršos sertifikato kaina priklauso nuo daugelio veiksnių. Pavyzdžiui, rinkos dinamikos: kiek paklausoje ir pasiūloje yra kreditų. Jei daugiau pirkėjų nei pardavėjų, kaina, auga. Sertifikato tipas ir sertifikavimo įstaiga taip pat svarbi. „HeavyFinance“ pasirinkusi aukščiausius standartus atitinkančią metodologiją, dirba su pasaulinio lygio mokslininkais ir atlieka laboratorinius tyrimus, todėl kuria aukštos kokybės anglies taršos sertifikatus.

Kas geriau: būsima grąža iš anglies kreditų ar nulinė paskola, bet dabar?

Labai priklauso nuo ūkininko. Įmonės praktikoje turėjome įvairių patirčių. Sakyčiau, kad jei esi ūkininkas, vykdantis gerąją praktiką ir tau papildomo kapitalo nereikia, galima prisijungti prie anglies ūkininkavimo programos ir gauti grąžą iš anglies taršos sertifikatų neimant žaliosios paskolos.

Jei reikalingas kapitalas transformacijai ir perėjimui, žinoma, reikalinga nulinė paskola. Tuomet nuo pirmos dienos pradedi keistis, o per 3–4 metus paskolą atiduodi ir tampi anglies taršos sertifikatų pardavimo pajamų dalininku.

Sakykime, ūkininkas prisijungia prie anglies ūkininkavimo programos be žaliosios paskolos. Kiek laiko reikės laukti, kol bus sugeneruojami pirmieji anglies taršos sertifikatai ir ūkininkas gaus papildomų pajamų?

Pirmiausia, pamatuojame, kiek organinės anglies dirvožemis yra sukaupęs, kai ūkininkas prisijungia prie anglies ūkininkavimo programos. Tada kas porą metų atliekame pakartotinius tyrimus, kad pamatuotume skirtumą ir kreiptumėmės į tarptautines organizacijas, kurios išduoda sertifikatus. Prisijungusiems prie anglies ūkininkavimo programos be žaliosios paskolos, administravimo mokestis netaikomas, o pirmosios pajamos gaunamos po poros metų nuo sutarties pasirašymo.

Kas padėtų ūkininkui apsispręsti dėl žaliosios paskolos ar prisijungimo prie anglies ūkininkavimo programos?

Šiuo metu tik nedidelė dalis ūkininkų pasinaudoja galimybe gauti nulinių palūkanų paskolą arba gauti papildomas pajamas už perėjimą prie tvaresnės žemdirbystės. Tai yra galimybė padidinti ūkio finansinį stabilumą, gauti nepriklausomų agronomų konsultacijas ir padidinti organinės anglies kiekį dirvožemyje. Didžiausią grąžą skaičiuos anksčiausiai prisijungę ūkininkai.

Klimato kaita, Žaliasis kursas, trąšų ir kuro kainos, šiuolaikinės technologijos spaudžia ūkininkus pereiti prie tvaresnių praktikų, todėl ateityje šis žingsnis taps neišvengiamu. Mes siūlome jį žengti kartu pasinaudojant anglies taršos sertifikatų generavimo teikiama nauda.

Dėkoju už Jūsų įžvalgas.

Agroakademija.lt rekomenduoja

Anglies ūkininkavimas – išbandymas ir motyvacija prisitaikyti prie klimato kaitos

Anglies ūkininkavimas: kaip padidinti ūkio pelningumą ir dirvožemio kokybę

CO2 kreditai – nuo tvaraus ūkininkavimo iki tvarių finansų (tinklalaidė)