Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Tiksliojo ūkininkavimo technologijos – sprendimai pažangiems ūkiams

Erika Mankutė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Rinkodaros skyriaus vadovė
2020-07-20

© LŽŪKT nuotr.

Šiais metais LŽŪKT centrinėje buveinėje, Akademijos miestelyje, Kėdainių r., atidarytas Tiksliojo ūkininkavimo centras. Kokios paslaugos čia teikiamos?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Jau daugiau nei penkmetį LŽŪKT į savo klientų ūkius neša tiksliųjų žemdirbystės technologijų vėliavą, skatina ūkininkus diegti tiksliojo ūkininkavimo priemones, tad nenuostabu, kad jos struktūroje yra Tiksliojo ūkininkavimo centras (TŪC).

Anot TŪC vadovo Luko Šapranausko, centro paslaugos orientuotos į pažangius ūkininkus, kurie ūkiuose naudoja arba planuoja naudoti modernią, skaitmenizuotą žemės ūkio techniką, į žemdirbius, siekiančius plėsti ar stiprinti ūkio pozicijas. Paslaugos skirtos ir augalininkyste, ir gyvulininkyste besiverčiantiems ūkiams.

„Šiuolaikiniai ūkininkai – verslininkai. Jie puikiai supranta, kad nėra galimybių didinti dirbamos žemės plotų ar gyvulių skaičiaus bandoje, arba tai tiesiog neapsimoka. Mąsto, kaip iš mažiau galima ir būtina gauti daugiau, ieško inovacijų – ir technologinių, ir techninių. Ūkininkai vis dažniau kreipiasi į konsultantus, sukaupusius patirties tiksliojo ūkininkavimo srityje. Dažnai ūkio technologinių procesų pokyčių rezultatus galima pamatyti jau kitą sezoną,“– mintimis dalijosi LŽŪKT Plėtros padalinio vadovas Rimtautas Petraitis.

Pasak R. Petraičio, TŪC kompleksines augalininkystės ir gyvulininkystės paslaugas teikia patyrę specialistai, aprūpinti naujausia įranga. Konsultuodami ūkininkus, jie pirmiausiai išanalizuoja realią ūkio situaciją, išsiaiškina kliento poreikius ir tuomet pateikia veiksmų planą, padedantį ūkininkui siekti jo užsibrėžtų tikslų.

Tiriamas dirvožemis ir sudaromi tręšimo planai

TŪC augalininkystės specialistai, klientui pageidaujant, automatizuotu būdu paima dirvožemio ėminius. LŽŪKT laboratorijoje (virtuali ekskursija po laboratoriją) ištiriamas judrusis kalis ir fosforas, humusas ir rūgštingumas (pH). Gavus dirvožemio tyrimų rezultatus, parengiami maisto medžiagų turtingumo žemėlapiai. Pagal juos sprendžiama, ar reikia kintamos normos tręšimo plano. Jeigu lauke kalio ir fosforo kiekiai pasiskirstę labai netolygiai, parengiamas kintamos normos tręšimo planas vienanarėmis medžiagomis, kuris leidžia sutaupyti iki 10 proc. ir daugiau trąšų, užauginti tolygų ir optimalų derlių.

Pasėlių vegetacijos metu, siekdami įvertinti realią jų būklę, TŪC specialistai naudoja dronus su multispektrinėmis kameromis. Analizuodami palydovinius duomenis, problemines laukų vietas jie nustato anksčiau nei apžiūrint pasėlių būklę nuo žemės.

Gyvulininkystės ūkiuose atliekami laboratoriniai tyrimai

TŪC turi stiprią komandą, teikiančią gyvulininkystės paslaugas. Jau ne vienerius metus ji vykta į šalies ūkius ir paslaugas tiekia modernia mobilios gyvulininkystės laboratorijos įranga. Veterinarijos gydytojų išsilavinimą turintys specialistai ūkyje atlieka ekspres tyrimus: nustato pašarų sudėtį ir maistingumą, ištiria gyvulių sveikatingumą, nustato reprodukcinius sutrikimus, atlieka pieno tyrimus ir kt. Rezultatai ir rekomendacijos, kaip gerinti gyvulių sveikatingumą, pašarų maistingumą, didinti ūkio produktyvumą ir konkurencingumą pateikiami iš karto.

Pasak TŪC vadovo L. Šapranausko, vienas pagrindinių naujojo centro tikslų – padėti ūkininkams optimizuoti ūkio gamybos išlaidas, rasti sprendimų, kaip mažinant sąnaudas didinti produkcijos kokybę.

„Bendradarbiaujant su klientais, užsimezga ryšys. Juk kartu siekiame bendro ir nevienadienio rezultato, o ilgalaikių pokyčių ūkio gamybos technologijoje. Džiaugiamės, kad vis daugiau žemdirbių domisi naujovėmis ir patiki mūsų teikiamų paslaugų nauda“, – sakė L. Šapranauskas.

Web-pav1Lukas Šapranauskas teigia, kad vienas pagrindinių naujojo centro tikslų – padėti ūkininkams optimizuoti ūkio gamybos išlaidas, rasti sprendimus, kaip mažinant sąnaudas didinti produkcijos kokybę.

Centrinėje buveinėje atidarytas ne tik Tiksliojo ūkininkavimo centras. Darbą naujausia įranga pradėjo ir laboratorija, kurioje atliekami dirvožemio, vandens, mėšlo ir kiti tyrimai.

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba – nešališka organizacija, turinti 48 biurų tinklą visoje šalyje, dirba su visais šalies žemdirbiais. Jiems teikiamos buhalterinės apskaitos, verslo planų rengimo ir administravimo paslaugos, konsultuojama augalininkystės, gyvulininkystės, miškininkystės, darbų saugos ir priešgaisrinės saugos klausimais, organizuojami auditoriniai ir nuotoliniai mokymai.