Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Svarbiausi ūkio darbai spalį

Paminėjus Mykolines, pasibaigus sėjos darbams ir jau besidžiaugiant sudygusiais žiemkenčiais, augalininkystės ūkių šeimininkai gali lengviau atsipūsti, tačiau gyvulininkystės ūkiuose darbų dar gausu. Vilma, kokie pagrindiniai darbai spalio mėnesį gyvulininkystės ūkiuose?

Darbų tikrai netrūksta. Spalį iš ganyklų pergenami galvijai, jie pergrupuojami pagal amžių, produktyvumą ir kitus gyvulių augintojams svarbius duomenis. Kadangi šiais metais daugelis gyvulininkystės ūkių dėl sausros pasiruošė mažiau nei įprasta pašarų, tad labai svarbu juos tinkamai paskirstyti. Galbūt reikėtų išbrokuoti neproduktyvius galvijus ar neveršingas karves arba, nustačius negalavimų priežastis, anksčiau pradėti juos gydyti.

Gyvulių augintojams padėti pasiruošusi Konsultavimo tarnybos veterinarijos gydytojų – ekspertų – komanda. Kviečiame išbandyti kompleksines mobilios gyvulininkystės laboratorijos paslaugas, kurios bus atliktos atvykus į jūsų ūkį.

Pradedant tvartinį laikotarpį, siūlome įvertinti gyvulių sveikatingumą. Rezultatus gausite iš karto, o pasitarę su veterinarijos gydytoju galėsite priimti sprendimus. Specialistai atliks ne tik laboratorinius tyrimus. Jei pageidausite, ištirs ir įvertins ūkio pašarus. Čia pat įvertinę tyrimų rezultatus, pateiks rekomendacijas ir veiksmų planą, kad problemos būtų išspręstos. Laboratoriniai tyrimai, kaip kraujo, šlapimo, ūkio sąlygomis turėtų būti atliekami periodiškai, nes tai leidžia išvengti įsisenėjusių medžiagų apykaitos ligų ir užkirsti kelią neplanuotoms išlaidoms.

Labai svarbu tiek pieno, tiek mėsinės gyvulininkystės ūkiuose kuo anksčiau nustatyti, ar karvė veršinga. Ypač tai aktualu mėsinę galvijininkystę vystantiems ūkininkams, nes vienintelė tokio ūkio produkcija – kasmet atvestas sveikas veršelis. Kiekviena papildoma neveršingumo diena atneša nuo 0,87 iki 2,53 eurų nuostolio, o ankstyvas veršingumo nustatymas, praėjus 28 dienomis po apsėklinimo, padės sumažinti šių dienų skaičių, sutaupyti išlaidas sėklinimui, užtikrins optimalų produktyvių dienų skaičių bei sumažins šėrimo sąnaudas. Laiku atliktas ir efektyvus reprodukcijos valdymas iš karvės per parą leis gauti 2,04 euro daugiau pajamų.

O ar žinote, kiek maisto medžiagų yra dirvoje? Net ir nedidelis laukas gali būti labai „margas”. Taigi norint efektyviai panaudoti trąšas, reikėtų atlikti tikslią dirvos analizę ir ja remiantis planuoti tręšimą. Kreipkitės į augalininkystės konsultantus. Jie paims dirvožemio ėminius, pagal juos sudarys jūsų laukui tinkamą tręšimo planą.

Pasirūpinkite ūkio darbuotojų saugumu! Specialistai, atsižvelgdami į aplinkybes ir įvykusius nelaimingus atsitikimus, jų priežastis, konsultuoja ūkininkus: vyksta į ūkius ir įvertina situaciją, pagal galiojančius norminius teisės aktus paruošia darbų saugos ir priešgaisrinės saugos dokumentaciją, pagal poreikį instruktuoja darbuotojus.

Informuojame, kad ūkininkams visoje Lietuvoje iki gruodžio 31 d. organizuojami nemokami mokymai pagal projektą „Profesinės kvalifikacijos tobulinimas žemės ūkio ir aplinkosaugos srityse“. Informaciją apie planuojamus mokymus rasite mūsų interneto svetainėse.

Nepamirškite, kad tobulėti galite ir nuotoliniu būdu, mokydamiesi informacinėje sistemoje IKMIS. Šioje sistemoje galite mokytis pagal mokymo programas, skirtas augalų apsaugos produktų profesionaliesiems naudotojams bei platintojams, taip pat pagal mokymo programas, tokias kaip „Kompleksinės paramos reikalavimai“, „Agrarinė aplinkosauga ir kraštovaizdžio gerinimas“, „Aplinkosauga bei tręšimo planavimas“ ir kt. mokymo programas.

Primename, kad numatę plėsti savo miškų plotus, gali pasinaudoti parama „Miško veisimas“. Paraiškos renkamos iki spalio 31 dienos. Taip pat iki spalio pabaigos renkamos paraiškos miškams apsaugoti ir atkurti po stichinės nelaimės pagal veiklos sritį „Miškams padarytos žalos prevencija ir atlyginimas“. Dėl paraiškų užpildymo ir išsamaus taisyklių paaiškinimo kreipkitės į Miškininkystės paslaugų biuro specialistus.

Privačių miškų savininkus, neturinčius miškininkystės krypties išsilavinimo, kviečiame pasinaudoti Aplinkos ministerijos vykdomu projektu „1000 miško savininkų individualus konsultavimas jų miško valdose, konkrečios valdos tvarkymo, priežiūros, atkūrimo, apsaugos ir naudojimo klausimais“. Suteikiama nemokama 1–2 valandų trukmės konsultacija Jūsų miško valdoje.

Visą spalį miško valdytojai ir miško valdytojų grupės gali teikti paraiškas pagal veiklos sritį „Parama miškų infrastruktūrai gerinti“. Kviečiami kreiptis į Konsultavimo tarnybos biurus, kur ekonomikos paslaugas teikiantys konsultantai supažindins su taisyklių reikalavimais, įsipareigojimais, įvertins ūkio atitiktį projekto atrankos kriterijams, užpildys paraišką, dirbs su jumis per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį. Jei reikės, miškininkystės specialistai parengs miškotvarkos projektus. Juk kiekviena detalė svarbi!

Daugiau informacijos ieškokite Konsultavimo tarnybos interneto svetainėse:www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, www.ikmis.lt,www.geba.lt © 2018 m. spalis