Birželio 16 d., sekmadienis | 24

Sulaikytas rekordinis augalų apsaugos produktų klastočių kiekis

2023-10-16

© Asociatyvi Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Tarptautinė kriminalinės žvalgybos organizacija Europolas surengė aštuntąją „Sidabrinio kirvio“ (Silver axe) operaciją, nukreiptą prieš nelegalių ar suklastotų pesticidų gamintojus bei platintojus Europoje. Tris mėnesius trukusios operacijos metu, kurioje dalyvavo ir Lietuvos institucijos, buvo sulaikytas rekordinis kiekis – net 2040 tonų – nelegalių augalų apsaugos produktų, suimtas 21 įtariamasis ir sunaikintos kelios nelegalios gamybos vietos.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

„Nuo pirmosios „Sidabrinio kirvio" operacijos jau konfiskuota beveik 7 000 tonų nelegalių ar suklastotų pesticidų produkcijos. Neleistini chemikalai gali būti pigūs, tačiau jie daro milžinišką žalą aplinkai, visuomenės sveikatai, žemės ūkiui ir mums gyvybiškai svarbių bičių populiacijai. Užkardydami nelegalių produktų plitimą rinkoje, prisidedame prie saugesnės ir sveikesnės ES piliečių ateities“, – Europolo pranešime sako organizacijos vykdančioji direktorė Catherine De Bolle.

Operacijos metu teisėsaugos institucijos atliko patikrinimus prie ES sausumos ir jūrų sienų, vidaus turgavietėse, siuntų pristatymo paslaugų teikėjų ir internetinėse prekyvietėse. Kaip pastebi Europolas, pažeidimai yra platūs ir apima nuo prekybos padirbtais ar klaidingai paženklintais produktais iki draudžiamų medžiagų importo. Kaip ir anksčiau, Azija išlieka pagrindiniu nelegalių pesticidų kilmės regionu, nors didžioji dalis galutinių produktų gamybos etapų vykdoma pačiose ES šalyse.

Šioje tarptautinėje operacijoje dalyvauja ir Lietuvos institucijos – LR muitinė, Lietuvos policija ir Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, nelegalių ir falsifikuotų augalų apsaugos produktų tiekimas rinkai yra viena iš šešėlinės ekonomikos dalių.

„Tai įrodo per pastaruosius metus atlikti arba atliekami policijos padalinių ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto vertimosi ūkine ir komercine veikla - baudžiamojon atsakomybėn patraukti fiziniai ir juridiniai asmenys. Kratų metu įvairiuose Lietuvos regionuose išimta ir konfiskuota nelegalios produkcijos už kelis milijonus eurų", – teigia R. Matonis.

Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) vertinimu, augalų apsaugos produktų šešėlinė rinka Lietuvoje yra viena didžiausių ES ir sudaro beveik 18 proc. nuo visos rinkos. Tai reiškia, kad kasmet mūsų šalyje juodojoje rinkoje įvykdoma sandorių už maždaug 30–40 mln. eurų.

„Nelegalios prekybos pasekmė nėra tik milijonai nesumokėtų mokesčių į valstybės biudžetą, bet ir rizika užteršti auginamą maistą žmogaus sveikatai kenksmingomis medžiagomis. Todėl mūsų visų teisėtas lūkestis – kad institucijos būtų aktyvios ir efektyviai užkardytų tokių produktų patekimą į rinką, gamybą ar prekybą. Žinoma, svarbus ir ūkininkų nusiteikimas rinktis tik legalius produktus, kurie yra ištirti ir registruoti naudoti mūsų šalyje bei kuriuos siūlo legalūs produktų pardavėjai“, – sako „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė.

Ji teigia, kad nors šešėlinė rinka Lietuvoje didelė, rezonansinių bylų nėra daug. Viena garsiausių tokių – trejų metų senumo, kai 2020 m. rudenį FNTT pareigūnai surado kontrabandinių produktų perpakavimo „centrą“ Šiauliuose. Jame rasta ne tik nelegalių produktų įvežtų kaip ekologinis kačių kraikas, bet ir tuščių pakuočių, gausybę falsifikuotų etikečių kopijų ir birių produktų pakavimo įranga.

Augalų apsaugos produktai yra vieni iš labiausiai reglamentuojamų pramonės sričių pasaulyje. Taip yra todėl, kad neleistinos, neištirto poveikio medžiagos gali būti labai pavojingos aplinkai ir žmonių sveikatai. Ūkiuose naudojant nelegalią, standartų neatitinkančią produkciją niokojami dirbami plotai ir kitos ekosistemos, pavyzdžiui, bičių populiacijos. Be to, suklastoti ir nelegalūs pesticidai daro neigiamą poveikį ES ekonomikai ir teisėtų suinteresuotųjų šalių reputacijai visoje žemės ūkio ir maisto produktų grandinėje.

Aštuntus metus rengiama operacija „Sidabrinis kirvis" šiemet vyko sausio 23 – balandžio 28 dienomis. Joje dalyvavo teisėsaugos institucijos iš 32 šalių (visų ES valstybių narių ir penkių trečiųjų šalių: Australijos, Brazilijos, Ukrainos, Jungtinės Karalystės ir JAV). Operaciją rėmė Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (EUIPO), Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF), Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinis direktoratas (DG SANTE), „CropLife Europe" ir „CropLife International" asociacijos.

BNS: asociacijos „CropLife Lietuva“pranešimas