Spalio 10 d., ketvirtadienis | 24

Specializuota paroda „Gyvulininkystė 2024“ – inovacijų ir tradicijų šventė (totogalerija)

2024-09-26

Ketvirtadienį Akademijoje (Kauno r.) startavusi specializuota paroda „Gyvulininkystė 2024“ šiemet gausesnė nei pernai. Paroda skirta gyvulininkystės ūkių savininkams ir visiems, kurie nori daugiau sužinoti apie šiuolaikines tvarias gyvulininkystės technologijas, inovacijas, pasigrožėti išskirtinių veislių gyvūnais, dalyvauti įvairiausiose edukacinėse veiklose ar įsigyti sodinukų.

„Ši paroda – tai puiki sinergija tarp mokslo, studijų, ūkininkų ir technikos naujovių, viskas čia vienoje vietoje. Tikrai yra kuo pasidžiaugti“, – parodos atidarymo metu sakė žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, kviesdamas visus pasižvalgyti į ūkininkų užaugintus gyvūnus.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius atkreipė dėmesį į tai, kad šalies gyvulininkystės sektorius nedžiugina gera statistika, tačiau paroda, atvirkščiai, šiemet didesnė. Pasak jo, tai rodo, kad žmonės tiki gyvulininkystės ateitimi. Paroda skirta ne tik profesionalams – visuomenei taip pat norima priminti apie tos žemės ūkio šakos svarbą.

Ūkininkai ir asociacijos parodoje demonstruoja pačių įvairiausių veislių ūkinius gyvūnus: pieninius ir mėsinius galvijus, arklius, ožkas, avis, triušius, paukščius, alpakas ir kt. Lankytojai gali ne tik pasigrožėti beveik 500 gyvūnų, bet ir daugiau sužinoti apie jų veisles ir auginimo subtilybes. Įdomu tai, kad parodoje galima pamatyti ir senojo genotipo galvijų, nykstančių veislių gyvūnų: vištinių žąsų, Lietuvos baltnugarių ir šėmųjų veislės galvijų.

Parodoje, surengtoje VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centre, šiemet pirmą kartą savo produkciją itin aktyviai pristato ir mėsos bei pieno perdirbėjai, kurie tikisi užmegzti abipusiai naudingų kontaktų su ūkininkais. Didelio susidomėjimo sulaukia ne tik gyvūnų, bet ir gyvulininkystės technikos ekspozicijos, kuriose įmonės ir organizacijos demonstruoja pašarų ruošimo įrangą, krautuvus, melžimo ir mėšlo tvarkymo įrangą bei kitą techniką, reklamuoja įvairias paslaugas gyvulių augintojams.

Dalyvavimas šioje parodoje – išties puiki galimybė ūkininkams ir gyvulininkystės entuziastams pasitikrinti savo žinias, gauti vertingų patarimų ir pasikonsultuoti su Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos ir kitų institucijų specialistais aktualiais klausimais.

LŽŪKT laboratoriniai tyrimai: kokie, kaip atliekami, ką rodo?

Kodėl svarbūs laboratoriniai tyrimai? Kaip jie atliekami? Gavau rezultatus. Ką daryti toliau? Parodoje „Gyvulininkystė 2024“ į klausimus atsako Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos laboratorijos ir Mobiliosios gyvulininkystės laboratorijos specialistai, o su miškais susijusius reikalus galėsite aptarti su miškininkystės specialistais. Užsukite pasikalbėti. Juk atsakymai į aktualius klausimus iš pirmų lūpų – vertingiausi.

Atsižvelgiant į poreikį, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos laboratorijoje atliekama vis daugiau įvairių tyrimų. Jos vedėja Lina Šmakovienė kviečia atsirinkti aktualiausius.

„Laukiame parodos dalyvių, norinčių išsamiau sužinoti apie mūsų laboratorijoje atliekamus dirvožemio, vandens, organinių trąšų tyrimus, ūkinių sėklų kokybės nustatymą. Norėčiau akcentuoti ir šiuo metu privalomą privačių asmenų valymo įrenginių nuotekų, išskyrus rezervuarus, iš kurių, nuotekos išvežamos, tyrimą. Apie jį mažai kalbama, o žinoti reikia jau dabar“, – sako Lina Šmakovienė.

Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centro vyresnysis gyvulininkystės specialistas Vidas Tolevičius ir ekspertas Vytas Gudaitis akcentuoja dabar aktualiausias Mobilios gyvulininkystės laboratorijos paslaugas, teikiamas tiesiogiai atvykus į ūkį.

„Šiais metais anksti pribrendo kukurūzai, todėl jau daugelis nuėmė ir sudėjo silosą. Labai svarbu po 4–5 savaičių išsitirti savo ūkio turimus pašarus, kad žinotume, kaip efektyviau šerti savo gyvulius ir efektyviai išnaudoti savo ūkyje užaugintus pašarus. Jei gyvuliai ganomi, praėjus dviem savaitėms ir pripratus prie žieminio raciono, verta išsitirti turimus žolinius pašarus, padaryti biocheminius kraujo tyrimus ir sudaryti racioną pagal fiziologinius gyvulių poreikius“, – sako gyvulininkystės specialistas.

Pasak V. Tolevičiaus, kitas labai svarbus darbas tiek auginantiems mėsinius, tiek pieninius gyvulius yra veršingumo nustatymas ir reprodukcinių organų būklės įvertinimas, nes šerti didesnės savikainos pašarais tvartiniu laikotarpiu gyvulius, kurie sunkiai atsiperka, ekonomiškai neapsimoka. Taip pat aktualu iš rudens ruošti dirvą naujiems žolynams, nes tai pagrindinis galvijų pašaras.

Organizatorių siekis

Organizatoriai siekia, kad parodoje įdomios ir naudingos informacijos gautų ne tik gyvulių augintojai ar verslininkai, bet ir visi susidomėję gyvulininkystės naujienomis. Net dvi parodos dienas vyksiančioje konferencijoje „Tvarioji gyvulininkystė: iššūkiai ir galimybės“ bus dalijamasi gerąja patirtimi, diskutuojama apie ūkinių gyvūnų veislininkystės aktualijas, ligų prevenciją, paramos priemones gyvulininkystės sektoriui ir kitus aktualius klausimus.

Parengta pagal ŽŪM, LŽŪKT informaciją

Egidijaus Vilkevičiaus užfiksuotos akimirkos iš pirmos parodos dienos.