©LŽŪKT
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nuolat pabrėžia, kad afrikinis kiaulių maras (AKM) yra žmonių sveikatai visiškai nepavojingas virusas, o Lietuvoje pagaminta ir parduodama kiauliena – saugi ir kokybiška. AKM Lietuvoje nustatytas prieš ketverius metus, tačiau viešojoje erdvėje vis dar pasitaiko netikslios, vartotojus klaidinančios ir nepagrįstų abejonių keliančios informacijos apie šią gyvūnų ligą.
„Nustačius ūkyje AKM židinį, visos jame laikomos kiaulės yra sunaikinamos. Labai svarbu tiek vartotojus, tiek kiaulieną tvarkančius ar parduodančius asmenis patikinti, kad į maisto grandinę patenka tik sveikų kiaulių mėsa“, – pabrėžia VMVT direktorius Darius Remeika.
AKM yra ypač didelių ekonominių nuostolių šaliai atnešanti gyvūnų užkrečiamoji liga. Ją sukeliantis virusas gali būti perduodamas tiesioginio kontakto būdu, taip pat per apkrėstą inventorių, darbuotojų rūbus, transportą, pašarus, ir pan. Dėl AKM viruso gebėjimo prisitaikyti ir plisti aplinkoje, Lietuvos komerciniuose kiaulininkystės ūkiuose yra taikomos pačios griežčiausios, naujausiomis mokslo žiniomis paremtos biologinio saugumo priemonės. Taip siekiama apsaugoti ūkius nuo užkrato.
Siekiant suvaldyti šią gyvūnų ligą, VMVT, kaip ir kitų ES valstybių kompetentingos institucijos, įgyvendina visas profilaktikos ir kontrolės priemones, viena iš jų – teritorijos suskirstymas zonomis. Lietuva padalinta į tris zonas, kurių kiekvienoje taikomi tam tikri veiklos apribojimai kiaulių augintojams ar mėsos perdirbimo įmonėms:
Nepriklausomai nuo to, kokioje zonoje pagaminta, Lietuvos vartotojams parduodama kiauliena yra saugi ir kokybiška. Tai garantuoja abiejų tipų veterinarinio sveikumo ženklai, patvirtinantys, kad kiauliena pagaminta iš kiaulių, kurių sveikatos būklė buvo sistemingai tikrinama tiek ūkyje, tiek skerdykloje prieš ir po skerdimo.