Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Sertifikavimo sezonas artėja į pabaigą

VšĮ „Ekoagros“
2018-12-02

©LŽŪKT

VšĮ „Ekoagros“ kasmet iki spalio vidurio – aktyvios augalų vegetacijos ir intensyviausių darbų ūkyje metu aplanko ir patikrina kiekvieną ūkio subjektą, pageidaujantį sertifikuoti pirminę ekologinę ar nacionalinės kokybės produktų gamybą. Perdirbimas ir prekyba, skirtingai nei pirminė gamyba, tikrinama ištisus metus.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pirminės ekologinės gamybos ūkių – šiek tiek mažiau

„Pagrindinė įstaigos veiklos sritis yra ekologinės gamybos sertifikavimas ir kontrolė. Planuojama, kad bendras šiais metais sertifikuotų pirminės ekologinės gamybos ūkio subjektų skaičius bus šiek tiek mažesnis“, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas.

Pernai pirminėje ekologinėje gamyboje sertifikuotų ūkio subjektų buvo 2491. Šiemet patikrinta 2470 pareiškėjų: ekologinės augalininkystės ir gyvulininkystės – 2414, ekologinės akvakultūros – 13, ekologinės bitininkystės – 27 ir ekologiškų laukinių augalų rinkimo – 16. Keliolika pirminės ekologinės gamybos ūkio subjektų atsiėmė savo prašymus dar prieš patikrų pradžią. Kiek tiksliai iš viso bus sertifikuota, paaiškės po to, kai bus atliktos visos procedūros ir baigti visi darbai.

Pernai ekologinei gamybai šalyje buvo skirta 239 tūkst. ha žemės, šiemet kontrolės sistemoje – 239 885 ha. Sertifikavimo sprendimai kol kas atidėti maždaug pusšimčiui ūkių, kol bus atliktos papildomos patikros, patikrinta, ar ištaisyti nustatyti neatitikimai, ir baigtas įstaigos ekspertų darbas – dokumentų, faktų analizavimas bei vertinimas.

Šiemet šiek tiek padaugėjo norinčiųjų užsiimti ekologine bitininkyste ir laukinių augalų rinkimu. Yra ir naujų pareiškėjų: 51 augalininkais ir gyvulininkas, po 5 bitininkus ir laukinių augalų rinkėjus.

Tvarkybos sertifikavimas auga apie 20 proc.

Produktų tvarkybos sertifikavimas apima perdirbimo, prekybos ir importo veiklas. Čia, skirtingai nei pirminėje gamyboje, prašymai teikiami, tikrinama ir sertifikuojama visus metus. Pernai įstaigos kontrolės sistemoje buvo 251 produktų tvarkymo ūkio subjektas, sertifikuotos 279 vykdomos veiklos.

Šiemet lapkričio pabaigoje buvo užregistruoti 286 pareiškėjai. Yra 50 naujų, 25 pasitraukė iš sertifikavimo sistemos. Tvarkybos ūkyje veikla užsiima 21 ūkio subjektas. Nuo šių metų privalomai sertifikuojama ir nuotolinė prekyba internetu.

Kaip ir paskutinius kelerius metus, prognozuojamos tos pačios tendencijos – produktų tvarkybos sertifikavimas augs mažiausiai 20 proc.

Nacionalinės kokybės produktų gamintojų skaičius pastovus

VšĮ „Ekoagros“ taip pat sertifikuoja produktus, gaminamus pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą. Tai produktai, pagaminti pagal specialius reikalavimus – panašius, bet šiek tiek paprastesnius nei ekologiškiems produktams: be sintetinių priedų ir genetiškai modifikuotų organizmų, ribojant trąšų kiekį. Pardavimo vietose šie produktai žymimi ženklu „Kokybė“.

Šioje sertifikavimo srityje žymių pokyčių nėra, skaičiai panašūs kaip pernai. Patikrinti 233ūkio subjektai, gaminantys bičių produktus ir jų mišinius, bei 128 subjektai, auginantys šviežius vaisius, uogas ir daržoves. Tarp jų yra naujų pareiškėjų: 14 bitininkų ir 31 daržininkas ar sodininkas.

Pageidaujančių sertifikuoti nacionalinės kokybės produktų tvarkybą užregistruota 14 – jie užsiima vaisių, daržovių ir uogų perdirbimu.

Viską spėja laiku

Kaip šį patikrų sezoną apibendrina sertifikavimo įstaigos darbuotojai? „Telšių filiale kasmetinės patikros atliktos laiku, t. y. iki spalio 15 d. Patikrinti 569 ūkiai, iš jų 340 sertifikavo ne tik augalininkystės, bet ir gyvulininkystės sritį“, – sako VšĮ „Ekoagros“ Telšių filialo vadovas Darius Šion.

Pasak jo, patikrintų ūkių plotas 2018 m., lyginant su 2017-aisiais, padidėjo 1509 ha (3 proc.), o ūkių skaičius, lyginant su praėjusiais metais, Telšių filiale sumažėjo 3 proc. Vidutinis ūkis yra 94 ha.

„Daug žalos pridarė sausra, derlius žymiai mažesnis, dalis laukų yra sertifikuojami kaip „ypatingai mažas derlius dėl meteorologinių ar hidrologinių reiškinių“, – sako D. Šion. – Šiuo metu vertinami ekologinės gamybos žurnalų įrašai, derliai ir realizuoti kiekiai suvedami į sistemą, baigiamos atlikti papildomos patikros ūkiuose.“

„Sertifikavimo darbus Lietuvoje atlieka keturi mūsų įstaigos skyriai ir du regioniniai filialai. Fizines patikras atlieka ir į ūkius bei įmones vyksta tikrintojai, o tolesnį ekspertinį dokumentinį darbą įstaigoje daro ekspertai, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas. – Džiaugiuosi, kad ir tokiais nelengvais meteorologiniu atžvilgiu kaip šie metais visi darbai yra spėti laiku ir didžioji dalis sertifikatų mūsų pareiškėjams jau yra išduoti.“