Pasak žymaus mokslininko, norint patenkinti šiuolaikinių ūkininkų poreikius, žemės ūkio techniką reikėtų rekonstruoti iš esmės.
Harperio Adamso universiteto (Harper Adams University) Inžinerijos skyriaus vadovas Saimonas Blekmoras (Simon Blackmore) teigia, kad ūkiuose naudojamos šių dienų technologijos ne visada padeda ūkininkams veiksmingiau dirbti. Taip pat pabrėžia, kad samprata „kuo didesnis, tuo geresnis“ ne visuomet yra teisinga.
Sausio mėnesį kalbėdamas Koventryje vykusioje konferencijoje „Žemės ūkio ateitis“ (Farming Futures conference) profesorius S. Blekmoras sakė, jog dauguma ūkių yra užvaldyti milžiniškų mašinų manijos.
Žemės ūkyje naudojamos sistemos turėtų būti pakeistos taip, kad padėtų gamintojams prisitaikyti prie klimato kaitos keliamų iššūkių ir mažinti sąnaudas. Taigi, naudojama technika taip pat turėtų būti keičiama kita.
„Dabartinė ūkio sistema gali būti prilyginta gamybos linijai, kuri dar nebuvo pakeista nuo Antrojo pasaulinio karo“,– sakė profesorius S. Blekmoras.
„Bandymas kovoti su mums keliamais iššūkiais, pasikliaunant vien tik gaunamos produkcijos kiekiu, nėra teisingas. Nuo vien tik į gamybą orientuotos sistemos turime pereiti prie lanksčių gamybos būdų ir būtent šis procesas reikalauja naujų technologijų pritaikymo, padėsiančio ūkininkams jautriau reaguoti į juos supantį pasaulį“.
Profesorius S. Blekmoras teigė, kad technikai darantis vis galingesnei ir taip bandant padėti ūkininkams mažinti sąnaudas, jų susidomėjimas didžiuliais įrenginiais iš tiesų gali sukelti nemažų problemų dėl dirvožemiui daromos žalos.
Profesorius siūlo gamintojams perprojektuoti jau naudojamą techniką, kuri būtų tinkamesnė mažesniems JK ūkiams bei šalies klimatui.
„Dauguma ūkininkų turi tik kelis, tačiau labai didelius traktorius, bet ar jie tikrai pritaikyti ūkiams? Labai dažnai didesni traktoriai yra neefektyvūs“.
„Neretai susiduriame su atvejais, kai dideli traktoriai tiesiog negali įvažiuoti į lauką, nes yra per šlapia. Problemos kyla dėl jų svorio, o ne dėl galingumo“.
Ateityje profesorius S. Blekmoras tikisi pamatyti ne tik didelių, bet ir mažesnių žemės ūkio mašinų pritaikymą ūkiuose, daugiau dėmesio skiriant robotų technologijoms.
„Mes artėjame prie galimybės pradėti gaminti robotus pramoniniu būdu ir mėginti juos naudoti ūkiuose“, – sakė profesorius.
Etapais vykdomas derliaus nuėmimas, sėjos gylio pagal dirvožemio drėgmę nustatymas, nuolatinių sodinimo vietų parinkimas bei pasėlių žvalgymas – visa tai ateityje gali atlikti robotai, padėdami ūkininkams mažinti darbo bei medžiagų sąnaudas.
Profesorius taip pat pabrėžė, jog nepaisant numatyto didesnio robotų pritaikymo žemės ūkyje, ūkio darbininkai neturėtų baimintis. „Nemanau, kad dirbančiųjų ūkyje sumažės. Be to, atsiras kvalifikuotų žemės ūkio robotų inžinierių poreikis. Taip sukursime naują ūkio personalo kartą“, – sakė profesorius S. Blekmoras.
Pagal užsienio spaudą