Antrą kartą Lenkijoje vykusioje parodoje „Centralne Targi Rolnicze“ lankytojams pristatyta naujausia šalyje pagaminta žemės ūkio technika ir technologijos. Kai kurias iš jų aptarsime išsamiau.
Parodoje pristatytas naujas firmos Weidemann 1160 ehoftrac elektrinis savaeigis mėšlo krautuvas Hoftrac. Tai puikus pagalbininkas ūkiuose, ypač gyvulininkystės. Nedidelis ir tvirtas traktorius puikiai gali dirbti mažose patalpose. Jo važiuoklė tradicinė.
Pakrautas elektra varomas rūgštinis akumuliatorius dirba 10 valandų, sunaudodamas 400 voltų elektros energijos.
Krautuve įmontuota viena elektros talpykla, kuri paskirsto energiją į du variklius – varomosios jėgos ir darbinį. Taigi traktoriui važiuojant, taupoma energija, nes antrasis variklis neveikia.
Elektros variklis su pavara, kiekviename darbo proceso etape garantuojamas dinamiškumas.
Reikia pasakyti, kad Hoftrac technologija – ateities technologija, kurios taikymo procese svarbų vaidmenį vaidina ekologija.
Lietuvoje šie krautuvai nėra populiarūs. Kol kas parduoti tik du. Ūkininkai dar vis renkasi dyzelinius.
Firma Euromilk pristatė pašarų maišytuvą su dviejų greičių pavarų dėže, todėl patiriamos mažesnės energijos sąnaudos. Patentuota geometrija OptiCut su vertikaliu sraigtu sumažina maišymo laiką net iki 20 procentų.
Parodoje pristatyta Lenkijoje pagaminta šienavimo įranga. Geriausias, natūraliausias ir pigiausias pašaras karvėms gaminamas iš žolės, o su tinkama įranga galima greitai ir lengvai pasigaminti vertingo pašaro.
SaMASZ firmos gaminamos šienavimo mašinos užtikrina kokybišką ir greitą pašaro paruošimo procesą. Ši lenkų firma, turinti daugiau nei 30 m. patirties, detaliai išnagrinėjo pašaro gamybos procesą. Šienapjovės neardo velėnos ir nupjauna labai švarų pašarą. Taigi jie gamina labai efektyvias mašinas, kurios žinomos daugelyje pasaulio valstybių. SaMASZ siūlo daug įvairių būgninių ir diskinių šienapjovių, rotorinių vartytuvų, grėblių, ritinių vyniotuvų, pašaro maišytuvų ir t. t.
Įmonėje gaminami 3 dydžių (4,7; 5,3 ir 6,5 m pločio) žolės vartytuvai. Jie skirti pagreitinti nupjautos žolės džiūvimą ir tuo pačiu išsaugoti baltymus ir karotiną.
Samasz grėbliais galima švariai sugrėbti nupjautus žolinius pašarus į lygias pradalges. Tandeminės važiuoklės sistema leidžia idealiai kopijuoti lauko paviršių. Naudojamas galios perdavimo velenas su apsaugine mova. Elastingi atitinkamai išdėstyti grėblio virbai garantuoja apsaugą nuo pasitaikiusių kliūčių, pvz., akmenų. Dėl lengvai išmontuojamo rėmo grėblį galima greitai paruošti transportavimui.
Demonstruotas ir karusėlinio tipo dviejų rotorių grėblys (darbinis plotis – iki 7 m), skirtas grėbti nupjautą žolę į sąvalkas. Darbiniai rotoriai sumontuoti ant darbinio rėmo per tandeminio tipo pakabą.
Kaip žinome, piktžolės gali būti naikinamos mechaniniu, fizikiniu, biologiniu ir cheminiu būdais. Firma LUKOMET pristatė piktžolių naikinimo vandens garais technologiją – Termopielnik. Tai fizikinis naikinimas – piktžolės nuplikomos vandens garais.
Taip piktžolės naikinamos ankstyvu vystymosi tarpsniu, kai jaunas daigelis yra itin silpnas.
Šis piktžolių naikinimo būdas itin perspektyvus daržininkystėje, tačiau kol kas mūsų šalies gamybiniuose pasėliuose netaikomas.
Itin sudomino Pomot firmos barstytuvai su GPS tręšimo technologija. Juos patogu valdyti bevieliu ryšiu tiesiai iš traktoriaus kabinos. Naudojama FQC sertifikuota technologija.
Hidraulinė sistema kontroliuoja energijos perdavimą iš traktoriaus į tręštuvą. Įmontuota trijų pavarų dėžė, kurią valdyti galima mechaniniu būdu arba kompiuteriu.
Atlikus bandymus nustatyta, kad šiuo barstytuvu galima paskleisti ne tik granuliuotas ir kompleksines trąšas, bet ir smėlį, druską, durpes, gipsą, kompostą, nuotekų dumblą, vištų kraiką.
Firma WEREMCZUK pristatė mėlynių, vyšnių, aviečių, serbentų rinkimo kombainus, aronijų ir aviečių šaknų smulkintuvus ir kitas mašinas.
Parodoje pristatytas specialus kombainas JOANA PREMIUM, skirtas nurinkti uogas nuo aukštų krūmų, t. y. nuo aronijų ir erškėčių. Kombainas pritaikytas rinkti uogas į dideles 500 kg ir mažesnes 10–20 kg dėžes. Jis puikiai gali važiuoti gana siauromis (nuo 3,5 m) krūmų eilėmis.
Informaciją parengė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai Laimis Lapkūnas, Lina Valentinavičiūtė ir Martynas Zablackas