Balandžio 19 d., šeštadienis | 25

Prisitaikymas prie klimato kaitos: neišvengiama tiesa

2025-04-18

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

1789 m. laiške Benjaminas Franklinas užsiminė, kad šiame pasaulyje nėra nieko tikro, „išskyrus mirtį ir mokesčius“. Stiprėjant klimato kaitos poveikiui – šiltėjant, kylant jūros lygiui ir didėjant ekstremalioms temperatūroms, kurios neturi ribų – susiduriame su trečiuoju gyvenimo tikrumu arba, dar geriau sakant, neišvengiama tiesa. Prisitaikymu prie klimato kaitos. Negalime kalbėti apie prisitaikymą prie klimato kaitos, prieš tai nekalbėdami apie pačią klimato kaitą, rašoma climateaction.org.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Drastiški klimato pokyčiai nebėra tolima grėsmė – jie jau vyksta visur. Matėme niokojančius potvynius Ispanijoje, niokojančias sausras Afrikoje, pražūtingą koralinių rifų blukimą Malaizijoje, stipresnius uraganus Karibų jūros regione ir rekordiškai aukštą temperatūrą daugelyje pasaulio vietų. Šie pokyčiai brangiai kainuoja.

Remiantis Prisitaikymo atotrūkio ataskaita, apskaičiuota, kad šį dešimtmetį besivystančios šalys kasmet patirs nuo 187 iki 359 mlrd. prisitaikymo išlaidų.

Trečiosios neišvengiamos gyvenimo tiesos tyrinėjimas

Kanados nacionalinėje prisitaikymo prie klimato kaitos strategijoje teigiama, kad prisitaikymas prie klimato kaitos – tai planavimas ir reagavimas į numatomą klimato kaitos poveikį. Tai reiškia, kad reikia iš anksto keisti savo gyvenimo būdą ir veiklą, taip pat pasirengti reaguoti į dažnesnius ir ekstremalesnius reiškinius. Tai reiškia, kad reikia pasinaudoti ekonomiškai gyvybingomis galimybėmis, kurios skatina tvarų vystymąsi, pavyzdžiui, plėtoti klimatui palankią žemės ūkio ir drėkinimo praktiką, siekiant apsisaugoti nuo dažnų ir ilgalaikių sausrų, kurti apsaugos nuo potvynių sistemas ir atkurti natūralias gyvūnų buveines.

Norėdami atkreipti dėmesį į neišvengiamą tiesą, turime suprasti, kad net jei būtų imtasi visų bendrų pastangų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, klimato kaita vis tiek darytų poveikį mūsų planetai ir dar daugelį metų jį darytų dėl į atmosferą jau išleisto anglies dioksido. Išmetamųjų teršalų mažinimas ir klimato kaitos švelninimas yra tik dalis sprendimo. Todėl būtina prisitaikyti, kad būtų sustiprinta žmonių ir gyvūnų gerovė ir sumažintas žalingas poveikis gamtai.

Prisitaikymas prie klimato kaitos

Planetai toliau šylant, klimato kaitos poveikis bus vis dažnesnis ir intensyvesnis. Prisitaikyti prie klimato kaitos bus ypač svarbu besiformuojančios rinkos ir besivystančios ekonomikos šalims, kurios yra ypač pažeidžiamos ir paprastai neturi didelių finansinių galimybių įgyvendinti tvarius sprendimus.

Reagavimas į gamtos ir klimato krizę nėra tik besivystančių šalių uždavinys – tai universalus iššūkis visoms šalims. Žmonių išlikimas priklauso nuo biologinės įvairovės. Ji yra visa ko šioje planetoje pagrindas.

Gera žinia yra ta, kad kartu galime įveikti trečiąjį gyvenimo tikrumą

Privačiojo ir viešojo sektoriaus bendradarbiavimas yra labai svarbus siekiant palengvinti prisitaikymo prie klimato kaitos sprendimus. Nors istoriškai prisitaikymas prie klimato kaitos laikomas viešojo sektoriaus atsakomybe, privataus sektoriaus parama yra gyvybiškai svarbi, kad būtų galima išplėsti pastangas. Tačiau privačiojo sektoriaus dalyvavimą riboja kelios kliūtys, pavyzdžiui, nepakankami duomenys, neaiškūs vyriausybės investicijų poreikiai ir menkai suvokiama investicijų grąža.

Siekiant įveikti šiuos iššūkius, plėtros finansų institucijos (PFI) siūlo perspektyvius sprendimus ir turi unikalią galimybę dirbti su privačiuoju sektoriumi ir per jį. Jos gali pasinaudoti savo lankstumu ir finansinėmis bei nefinansinėmis priemonėmis, kad sumažintų turto riziką ir sutelktų privatų kapitalą besivystančiose šalyse. Prisiimdamos didesnę riziką, PFI, kaip antai FinDev Canada, gali pateikti su prisitaikymu prie klimato kaitos susijusius sandorius privačiajam sektoriui, taip sudarydamos palankias sąlygas privačiajam sektoriui veikti. Pavyzdžiui, GAIA, neseniai pradėjusi veikti 1,48 mlrd. JAV dolerių vertės mišraus finansavimo platforma, kuriai bendrai vadovauja FinDev Canada ir MUFG Bank, Ltd., mobilizuoja privatųjį sektorių plačiu mastu, kurdama prisitaikymo prie klimato kaitos būdus.

GAIA pabrėžia, kad prisitaikymas prie klimato kaitos itin svarbus, nes 70 proc. savo pastangų skiria prisitaikymui prie klimato kaitos ir 30 proc. klimato kaitos švelninimui besivystančiose šalyse. Viena iš svarbiausių platformos ypatybių yra jos atkartojamumas – platforma tarnauja kaip planas įvairiems vystymosi tikslams įgyvendinti. Kuo daugiau jos kopijų, tuo daugiau kapitalo gali gauti besivystančios šalys.

Be to, FinDev Canada, kaip ir kitos PFI, siekia integruoti neseniai pradėtą taikyti ARIC prisitaikymo prie klimato kaitos ir atsparumo sistemą, kad galėtų įvertinti ir stebėti savo investicijų prisitaikymą prie klimato kaitos ir atsparumą. Šia sistema siekiama standartizuoti, kaip PFI apibūdintų poveikį prisitaikymo prie klimato kaitos požiūriu.

Tarp debesų yra optimizmo

Intensyvėjant klimato kaitai, metinės prisitaikymo prie klimato kaitos išlaidos vis didėja. Kuo ilgiau užtrunka patenkinti metinius poreikius, tuo labiau didėja atotrūkis. Tai neginčijama tiesa, ir PFI atlieka lemiamą vaidmenį sprendžiant šią problemą. Jos turi toliau skatinti klientų, viešojo ir privačiojo sektorių bendradarbiavimą ir toliau ieškoti būdų, kaip sutelkti daugiau kapitalo svarbiausiems vystymosi poreikiams besivystančiose šalyse tenkinti.

Agroakademija.lt informacija. Parengta pagal užsienio spaudą. Vertė Saulius Zagorskis, LŽŪKT