Balandžio 26 d., penktadienis | 24

Planuojate kovo mėnesio ūkio darbus? Rinkitės prioritetinius

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė
2021-03-08

Kalendorius ir skirtas, kad galėtume skaičiuoti ir planuoti savo laiką. Tik tiek. O tikrieji metų laikai, žinoma, ir pavasaris, gyvena pagal savo tvarką. Vis tik kovą kalendoriuje verta pasižymėti, apgalvoti ir atlikti kai kuriuos darbus.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Augalininkystės ūkyje

Ant neįšalusios žemės iškritęs gausus sniegas galėjo padaryti nemažai žalos, todėl žiemkenčių būklės nustatymas ir laukų situacijos įvertinimas yra vieni pirmųjų pagrindinių darbų ūkiuose.

Manome, kad Jūs jau esate paruošę vasarojaus sėjai, bet vis tik primename, kad geriausia ir pelningiausia sėti sertifikuotas sėklas.

Netrukus skubėsite tręšti žiemkenčius, dirvas sėjai ir daugiamečius žolynus. Planuodami tręšimą visam augalų vegetacijos periodui, turėtumėte atsižvelgti į dirvožemio būklę ir pasidaryti dirvožemio tyrimus. Svarbiausia – teisingai ėminius paimti. Todėl rekomenduotume šį darbą patikėti profesionalams. Susisiekite su Konsultavimo tarnybos rajonų biurų augalininkystės konsultantais ar Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centro specialistais, kurie metodiškai paims dirvožemio ėminius ir juos pristatys į Konsultavimo tarnybos laboratoriją ištirti. Netrukus savo kompiuteryje jau galėsite matyti tyrimų rezultatus.

Ištyrus dirvožemį, jums bus perduoti dirvožemio turtingumo maisto medžiagomis žemėlapiai. Galėsite tiksliai matyti, kiek ir kokių medžiagų yra konkrečioje lauko vietoje. Pagal tyrimų duomenis, augalininkystės konsultantas parengs tikslų laukų tręšimo planą. O jei ūkyje taikote tiksliąsias tręšimo technologijas, specialistai parengs ir kintamos normos tręšimo planą, kur kiekvienas lauko plotas bus atskirai patręšiamas būtent tiek, kiek reikia. Tad trąšų išsiplovimas bus minimalus, o dirvožemio maisto medžiagų balansas – išlaikytas. Be to, išvengsite užlaidų ar nepatręštų ruožų, o tai – ne tik mažesnė gamtos tarša, bet ir mažiau pinigų „išsiplaus“.

Jei savo ūkyje jau taikote ar tik planuojate pasirinkti tiksliąsias ūkininkavimo technologijas, ši žinia kaip tik jums. Konsultavimo tarnyba drauge su žemės ūkio technikos įmonėmis pavasarį organizuos unikalių diskusijų ir seminarų ciklą „Tikslusis ūkininkavimas – ūkio duomenys ir jų realus pritaikymas“, kuraptars svarbiausius praktinius elementus, padėsiančius į kiekvieno ūkį ir jo ateitį pasižiūrėti kitu kampu ir pasiekti netikėtai gerų rezultatų. Pirmasis nuotolinis seminaras jau įvyko. Stebėkite informaciją Konsultavimo tarnybos feisbuko paskyroje.

Primename, kad vertėtų pasitikrinti, ar galioja jūsų Augalų apsaugos kursų pažymėjimas. O gal dar jo neturite? Tuomet dalyvaukite profesionaliems naudotojams ir platintojams skirtuose nuotoliniuose mokymuose sistemoje IKMIS. Joje tobulinti žinias ir pažymėjimus gauti tiesiai į namus galite ir pagal kitas žemės ūkio srities mokymo programas.

Turintiems miško

Svarbi žinia ketinantiems įveisti mišką: nuo kovo 29 iki birželio 25 dienos galite teikti paraiškas paramai gauti. Neatidėliokite, apgalvokite darbus jau dabar. Jei reikia, visus su paramos reikalavimais susijusius dokumentus parengti padės akredituoti Miškininkystės paslaugų biuro specialistai, kurie su jumis bendradarbiaus nuo pirmo susitikimo iki paskutinio mokėjimo prašymo pateikimo.

Galbūt kovą planuojate vykdyti miško kirtimus? Kad gautumėte tam leidimą, specialistai parengs biržės atrėžimo ir tūrio nustatymo dokumentaciją, o jums nusprendus savo miškuose vykdyti kitą ūkinę veiklą, atliks visus darbus ir geodezinius matavimus.

Kovas – paskutinis mėnuo, kai neturintys miškininkystės krypties išsilavinimo gali dalyvauti Aplinkos ministerijos vykdomame projekte, ir nemokamai savo miško valdoje gauti 1-os ar 2-jų valandų trukmės Konsultavimo tarnybos miškininkystės specialistų konsultaciją.

Ketinantiems investuoti į ūkio plėtrą

Sukluskite ir tie, kurie ketinate atsinaujinti žemės ūkio valdas ar investuoti į ūkio plėtrą. Netrukus, II ketvirtį, vėl startuos parama ūkiams modernizuoti. Nauja tai, kad šiais metais žemės ūkio produktų gamintojai ir perdirbėjai galės gauti ne tik investicinę paramą, bet ir lengvatinę paskolą. Pasinaudoję parama, galėsite įsigyti žemės ūkio technikos, transporto priemonių; įsirengti reikiamą infrastruktūrą ar ją rekonstruoti; kompensuoti statybos, rekonstravimo, kapitalinio remonto išlaidas.

Kol dar yra šiek tiek laiko, kviečiame apsvarstyti ūkio galimybes, o jei reikia – pasikonsultuoti su jums artimiausio Konsultavimo tarnybos rajono biuro ekonomikos paslaugas teikiančiu konsultantu. Jis susipažins su taisyklėmis, įsipareigojimais, tiksliai apskaičiuos paramos paraiškos atrankos kriterijus, drauge įvertinsite kylančias rizikas. Jei sutiksite bendradarbiauti, konsultantas užpildys paraišką, sukomplektuos dokumentų bylą ir dirbs su Jumis per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį.

Gyvulininkystės ūkyje

Gyvulininkystės ūkių savininkai turėtų daugiau dėmesio skirti užtrūkusių karvių šėrimui ir laikymui, nes pavasarėjant jų daugėja. Šis laikotarpis labai svarbus būsimiems pieno primilžiams ir gerai karvių sveikatai. Jei turite klausimų, kaip sudaryti optimalius šėrimo racionus, išvengti pašarų nuostolių ir didinti gyvulių produktyvumą, į juos atsakys gyvulininkystės konsultantai. O į ūkį mobilia laboratorija atvykę specialistai ištirs gyvulių sveikatingumą, pieno kokybės rodiklius, nustatys ankstyvą veršingumą ir patars reprodukcijos gerinimo klausimais.

Prasidėsiantis darbymetis ir darbuotojų sauga

Netrukus prasidėsiantis darbymetis bus saugus, jei darbo vietose tinkamai įvertinsite profesinę riziką ir skirsite pakankamai dėmesio nepatyrusiems darbuotojams juos apmokydami dirbti bei įsitikindami, jog jie žino ir darbo vietose laikosi saugos reikalavimų. Jei turite klausimų, kreipkitės į Konsultavimo tarnybos darbų saugos specialistus, kurie, įvertindami žemės ūkyje įvykusius nelaimingus atsitikimus, jų priežastis, konsultuoja darbų saugos ir priešgaisrinės saugos klausimais, vyksta į ūkius ir įvertina situaciją, pagal galiojančius norminius teisės aktus paruošia darbų saugos dokumentaciją, pagal poreikį instruktuoja darbuotojus.

Turite klausimų?

Kad Jums būtų patogiau, reikalingas Konsultavimo tarnybos teikiamas paslaugas jau galite užsisakyti ar įvertinti jų atlikimo kokybę ir įstaigos interneto svetainėje www.lzukt.lt. Jums tereikia norimą paslaugą pasirinkti į krepšelį, užpildyti minimalius kontaktinius duomenis ir pateikti užsakymą.

Kreipkitės. Svarbiausius savo, ūkio ir aplinkos gerovę liečiančius sprendimus priimkite remdamiesi faktais, o ne nuojauta! Daugiau informacijos ieškokite Konsultavimo tarnybos interneto svetainėse: www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt, www.ikmis.lt, www.geba.lt.