© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Išlaikiusi ilgaamžes tradicijas ir garsinanti Lazdijų kraštą visoje Lietuvoje „Pirmosios vagos“ šventė gegužės 3 -ąją vėl sugrįžo į laukus Kailinių kaime, Veisiejų seniūnijoje. Pirmosios vagos arimo apeigos, dalinimasis patirtimi bei amato išmanymo demonstravimas, varžybų azartas, bendruomeniškos vaišės – tai yra tai, kas šią šventę paverčia unikalia ir ypatinga.
Išlaikydami senąjį arimo paveldą, artojai vėl rinkosi į laukus, kur tradicijos atgimsta ne muziejuje, o gyvai. Pasak renginio organizatorių, nykstant senosioms žemdirbystės formoms reikia rasti būdų, kaip išsaugoti ir perduoti ateities kartoms žinias apie protėvių amatus, papročius, ryšį su žeme ir arkliais. „Pirmosios vagos“ šventė yra vienas iš būdų, o Lazdijų bendruomenė yra to dalimi.
Vienas svarbiausių šventės akcentų – arimo arkliais varžybos, kurių tikslas – ne tik techninės meistrystės demonstravimas, bet ir etnokultūros bei žemdirbystės tradicijų puoselėjimas.
Beje, senoji arimo arkliais tradicija 2023 m. įtraukta į Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą. Tai – oficialus įvertinimas, kad ši žemdirbystės forma turi ne tik istorinę, bet ir kultūrinę vertę. Kai kuriose šeimose iki šiol saugomi senoviniai įnagiai, perduodami arimo įgūdžiai, laikomasi senųjų papročių – pirmoji vaga laukuose ariama po Jurginių, orams atšilus ir nugriaudėjus pirmam Perkūnui.
Šventėje vyko simbolinės arimo apeigos, artojų varžytuvės, edukacijos apie senąsias žemdirbystės formas. Lankytojai galėjo stebėti, kaip gimsta pirmoji vaga, kaip kruopščiai suvaldoma arklio traukiama žagrė, kaip tiksliai vertinamas vagos tiesumas. Jos tiesumą vertino patyrę teisėjai, tarp kurių ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Lazdijų rajono biuro vadovė Jolita Rasimavičiūtė – tai svarbus įvertinimas ir patvirtinimas, kad LŽŪKT bendruomenė prisideda prie tradicijų puoselėjimo pietų Lietuvoje.
Kaip kruopščiai suvaldoma arklio traukiama žagrė ir kitus svarbius arimo kriterijus vertino teisėjai (iš kairės į dešinę): LŽŪKT Lazdijų rajono biuro vadovė Jolita Rasimavičiūtė, VDU Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų katedra docentė dr. Darija Jodaugienė, VDU Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų katedra docentė dr. Aušra Sinkevičienė ir Agrokoncerno agronomas-konsultantas dr. Alfredas Sinkevičius.
Apdovanoti geriausieji
Teisėjams susumavus rezultatus, pasveikinti ir apdovanoti arimo varžybų nugalėtojai.
Dvikinkių kinkinių arimo varžybose geriausiai pasirodė:
Vienkinkių kinkinių arimo varžybose geriausiai pasirodė:
LŽŪKT taip pat įsteigė prizą – 100 eurų dovanų kuponą laboratorijos paslaugoms. LŽŪKT Lazdijų rajono biuro vadovė Jolita Rasimavičiūtė jį įteikė alytiškiui žirgininkui Ramūnui Kliokiui.
Tėviškės pašonėje, prie Žuvinto palių trobas nusipirkęs Ramūnas Kliokys, įgyvendino savo svajonę – negali gyventi be arklių, be žirgų, tad dažnai pavadinamas žirgų užkalbėtoju, ar meistru. Nuo vaikystės jis myli ilgakarčius. Dabar Ramūnas su žmona Gitana su savo augintiniais dalyvauja žygiuose, varžybose, šventėse – vestuvėse ir krikštynose. Pirmosios vagos šventėje Lazdijų rajono savivaldybėje dalyvavo ne kartą ir tuščiomis namo neikada negrįždavo.
„Mūsų arkliai – tinginiai, ne tie, kurie diena dienon dirbtų. Išmokyk, kad gudrus, kumelę lėtai gražiai eiti! Tad surengiau savo arkliams kursus ir dvi savaites po darbo kasdien ariau“, – jukdamasis sako arklių augintojas.
Šventėje taip pat įvyko komandinis arimo iššūkis, kuriame komandos demonstravo gebėjimą bendradarbiauti su kinkiniu ir kolega – šią rungtį laimėjo visos susibūrusios komandos – Lazdijų kultūros centro, Veisiejų seniūnijos, Kapčiamiesčio seniūnijos ir ugniagesių gelbėtojų.
„Pirmosios vagos“ šventė – tai ne tik varžybų azartas
Renginyje netrūko ir pavasariško šurmulio: skambėjo kapelos „Ratilai“ muzika, garavo gražiausia kaimiška kiaušinienė, vaikai leido laiką jiems skirtoje erdvėje, o amatininkų jomarke netrūko nei skonių, nei įspūdžių.
„Pirmosios vagos“ šventė – tai ne tik varžybų azartas ar karietų žvangučiai. Tai protėvių amato demonstravimas: kai žemė prabyla per artojo vagą, o tradicijos – per bendrystę ir darbą.
agroakademija.lt informacija
Egidijaus Vilkevičiaus nuotraukos. Daugiau nuotraukų rasite portalo feisbuko paskyroje