Spalio 22 d., antradienis | 24

Pievos ... pievos – kuo jos svarbios?

2024-08-26

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Kuo didesnė žolinių augalų įvairovė (ypač giliai įsišaknijančių, ankštinių augalų) daugiametėse pievose, tuo daugiau pieva gali sugerti CO2.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Intensyvus ūkininkavimas, suariant daugiametes pievas, išlaisvina dirvožemyje sukauptą anglį ir grąžina ją atgal į atmosferą CO2 pavidalu. Daugiametes pievas paverčiant ariamais laukais prarandama iki 59 % organinės anglies sankaupų dirvožemyje. Tuomet organinių medžiagų stygių tenka kompensuoti mineralinėmis trąšomis.

Rūšimis turtingos daugiametės pievos teikia ir kitas ekosistemines paslaugas. Pievos gerina dirvožemio struktūrą. Pievų augalija mažina eroziją, valo vandenį, švelnina sausrų ir potvynių poveikį. Daugiametės pievos yra daugelio tik joms būdingų augalų, gyvūnų, grybų ir kitų gyvybės formų prieglobstis, teikiantis naudą žmogaus gerovei ir fizinei bei psichologinei sveikatai.

Tinkamai reguliuojant ganomų gyvulių tankumą ir tręšimą, galima padidinti rūšių įvairovę pažeistose ir atkuriamose daugiametėse pievose ir taip didinti CO2 kaupimą dirvožemyje. Tokia praktika mažina ŠESD išmetimus, oro ir vandens taršą, gerina dirvožemio būklę ir palaiko sveiko maisto ir pašarų auginimą.

2023 m. pievos, kultūrinės ir natūralios ganyklos Lietuvoje užėmė 554 tūkst. hektarus. Nuo 2005 m. (890 tūkst. ha) pievų plotai Lietuvoje sumažėjo beveik 38 %.

Nuo 2010 m. stebimas CO2 sugėrimo mažėjimas. 2022 m. pievos sugėrė 613 tūkst. t CO2 ekv. (2010 m. – 1910 tūkst. t). Daugiausiai CO2 sukaupta pievose, kurios anksčiau buvo dirbamoji žemė.

Viena iš svarbių priežasčių, kodėl nyksta pievos, buvo pievų tvarkymo reikalavimai, siekiant gauti bazines išmokas. Pievas reikėjo šienauti ir po to gautą šieną išvežti. Tam reikalinga technika, laikas ir degalai, o visų šių sąnaudų nepadengė prieš tai galiojusi bazinė išmoka. Verta paminėti, kad, remiantis įvairiais tyrimais Čekijoje, lyginant žolės smulkinimo ir šienavimo poveikį pievoms, smulkinimas dirvožemyje ir augalinėje biomasėje didina fosforo ir kalio koncentraciją, o didėjant šių elementų kiekiui augalų įvairovė pievoje mažėja. Klimatui draugiškiausia, jeigu nušienauta žolė po to kompostuojama, bet tam reikia papildomo darbo ir technikos.

VšĮ Žiedinė ekonomika” informacija