Gegužės 03 d., penktadienis | 24

Pernai GMO Lietuvoje neaptikta

LŽŪKT informacija
2021-01-06

Valstybinė augalininkystės tarnyba kasmet vykdo žemės ūkio augalų pasėlių ir Lietuvoje parduodamų gėlių, kuriose yra didelė tikimybė aptikti genetiškai modifikuotų organizmų (toliau – GMO) priemaišų, stebėseną.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

VAT informavo, kad pernai specialistai paėmė 74 mėginius iš Lietuvoje auginamų kviečių (20 mėginių), rapsų (20 mėginių), kukurūzų (15 mėginių), bulvių (6 mėginiai), cukrinių runkelių ir liucernų (po 5 mėginius) bei sojų (3 mėginiai) pasėlių ir 10 mėginių iš rinkoje esančių gėlių petunijų ir gvazdikų.

Pasėlių mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams buvo imami iš šiais metais žemdirbių deklaruotų žemės ūkio augalų plotų visoje Lietuvoje. Grūdinių kultūrų auginimas vyrauja derlingiausiuose šalies regionuose, kur intensyviai vystoma augalininkystė, o ūkiuose auginama po 50 ir daugiau hektarų kviečių, kukurūzų ar rapsų. Daugiausiai mėginių iš atokiau vienas nuo kito esančių vienarūšių pasėlių ėmė Šiaulių ir Vilniaus (po 8 mėginius), Kauno (7 mėginius), Marijampolės ir Klaipėdos (po 6 mėginius) regioniniai skyriai. Iš rinkoje parduodamų gėlių šiais metais paimti 3 gvazdikų (melsvos ar mėlynos spalvos) ir 7 petunijų (su rizikos veislėms būdingais požymiais) mėginiai.

Visi šie mėginiai buvo pateikti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams augalų genetinės modifikacijos tyrimams atlikti.

Pasak Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejaus Fedotovo, jau yra gauti visų mėginių tyrimų rezultatai, kurie ir šiais metais patvirtino, jog Lietuvos augalininkystės ūkiuose ir šalies rinkoje esančiose gėlėse GMO priemaišų nerasta: „Vykdydami GMO kontrolę galime pasidžiaugti, kad šalies žemdirbiai atsakingai žiūri į ūkininkavimą – neaugindami GMO kultūrų saugo vartotojus ir gamtą“, – teigė tarnybos vadovas.

VAT primena, kad pernai birželį iš Vengrijos kompetentingos institucijos buvo gautas informacinis pranešimas apie genetiškai modifikuotų kukurūzų sėklų siuntą („Sweet Wonder“ veislės), kuri atkeliavo iš Vokietijos (kilmės šalis JAV). Atsižvelgiant į tai, regioninių skyrių specialistai, atlikdami galimai genetiškai modifikuotų pasėlių stebėseną, ypatingą dėmesį kreipė į tai, ar kukurūzų pasėliai nebuvo auginami iš genetiškai modifikuotų kukurūzų sėklų veislės „Sweet Wonder“.

Pastarasis atvejis tik dar kartą įrodo, kaip yra svarbu kontroliuoti augalinės produkcijos auginimą, transportavimą ir tiekimą rinkai.

Parengta pagal VAT informaciją