Žemdirbiai pradeda naująjį sezoną, o kartu su intensyvėjančiais darbais kaupiasi ir žemės ūkio atliekos, kurias norisi kuo greičiau sutvarkyti. Kaip tai daryti tinkamai?
„Kiekvienais metais ūkininkai susiduria su klausimu – kur ir kaip tinkamai sutvarkyti šienainio plėvelę, tinklą, didmaišius bei kitas atliekas. Atliekų pridavimas patikimiems atliekų tvarkytojams ne tik padeda palaikyti švarią ūkio aplinką, bet ir užtikrina ramybę, žinant, kad visi teisės aktuose nustatyti reikalavimai patikrinimų metu bus įvykdyti tinkamai“, – sako UAB VIRGINIJUS IR KO tvarumo ir komunikacijos projektų vadovė Ernesta Ručinskienė.
Atliekų mažėjimas ir iššūkiai
Naujausia viešai skelbiama oficiali statistika rodo, kad žemės ūkyje, miškininkystėje ir žuvininkystėje susidariusių atliekų kiekis sumažėjo 17,8 proc. Iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti kaip džiuginanti tendencija, tačiau, ar tai reiškia, kad atliekų ūkiuose iš tikrųjų mažėja?
Ūkiuose pakankamai dažnai susiduriama su šiais iššūkiais:
Tinkamo rūšiavimo ir perdavimo tvarkyti svarba
Nors dar pasitaiko nuomonių, kad atliekų rūšiavimas neprasmingas ir sukelia tik papildomų rūpesčių, iš tiesų, tai – ekonomiškai naudingas sprendimas. Surinktos tinkamai išrūšiuotos ir perdirbtos žemės ūkyje susidarančios atliekos atgimsta naujuose produktuose, taip sutaupant gamtinius išteklius.
Žemės ūkio sektoriaus atstovams svarbiausia, kad atliekų tvarkymas būtų paprastas, greitas ir patikimas – nereikalaujantis papildomo laiko ir pastangų. Tvarkingai išrūšiuotos atliekos leidžia lengviau organizuoti jų išvežimą, užtikrina, kad atliekos nebesikaups ūkyje, o tvarkymo procesas bus sklandus. Be to, svarbu aiškumas – kur dėti atliekas, kaip jas laikyti, kokių dokumentų ir informacijos reikia ir kiek tai kainuos.
Kai atliekų rūšiavimo ir pridavimo procesas yra aiškus, atliekų tvarkymas tampa ne papildomu rūpesčiu, o dar vienu ūkio priežiūros procesu, kuris užtikrina švarą, patogumą ir efektyvesnį darbą.
Norint užtikrinti efektyvų atliekų išvežimą ir perdirbimą, rekomenduojama:
Atliekų perdirbimas – svarbi žiedinės ekonomikos dalis
Žemės ūkio sektorius – svarbi Lietuvos ekonomikos dalis, tačiau tinkamas atliekų tvarkymas vis dar ne visur laikomas prioritetu. Plastiko perdirbimas yra ypač aktualus, tad įmonė 2023 m. pabaigoje pradėjo perdirbti polipropileno didmaišių atliekas, taip prisidėdama prie žiedinės ekonomikos tikslų įgyvendinimo. Taip pat ji varko atliekų apskaitą ir iš ūkininkų, žemės ūkio bendrovių ir kitų ūkinę veiklą vykdančių asmenų priima šias nepavojingas atliekas:
Atliekos iš žemės ūkio sektoriaus atstovų surenkamos visoje Lietuvoje. Norint atliekas pristatyti patiems, jas galima atvežti į įmonės padalinius, kurie veikia Klaipėdos r., Telšiuose ir Šiaulių r.
Atsakingas atliekų tvarkymas šiandien yra neatsiejama modernios ūkininkavimo praktikos dalis, kaip ir atsinaujinanti energetika ar tvarūs sprendimai“, – sako E. Ručinskienė. Jos teigimu, tvarkingai perduodamos atliekos leidžia išvengti papildomų išlaidų nerūšiuotų ir neperdirbamų atliekų sutvarkymui bei prisidėti prie globalių aplinkosauginių tikslų įgyvendinimo.
Nuotrauka ir informacija parengta pagal UAB VIRGINIJUS IR KO pranešimą spaudai