Balandžio 19 d., penktadienis | 24

Pasitraukiantiems iš aktyvaus ūkininkavimo – iki 100 000 svarų sterlingų išmoka

LŽŪKT informacija
2022-05-30

Anglijos ūkininkai iš Jungtinės Karalystės Vyriausybės gaus vienkartinę išmoką, kad galėtų išeiti į pensiją. Nuotr. farmersjournal.ie

Anglijos ūkininkai skatinami parduoti, padovanoti ar išnuomoti savo žemę naudodamiesi nauja schema, pagal kurią jie gali gauti iki 100 000 svarų sterlingų vienkartinę išmoką, rašoma portale farmersjournal.ie.

Anglijos ūkininkai iš Jungtinės Karalystės Vyriausybės gaus vienkartinę išmoką, kad galėtų išeiti į pensiją. Vienkartinės išmokos išėjimo schema skirta Anglijos pagrindinių išmokų schemos (BPS) pareiškėjams, kurie nori pasitraukti iš ūkininkavimo, išeiti į pensiją arba pradėti dirbti kitą darbą.

Kaip teigiama pranešime, Škotijos, Velso ir Šiaurės Airijos ūkininkai negalės pretenduoti į šią schemą.

Vienkartinė iki 100 000 svarų sterlingų išmoka bus išmokėta atrinktiems pareiškėjams, jei jie parduos ar išnuomos turimą žemę arba atsisakys nuosavybės teisių į nuomojamą žemę.

Išmoka bus pagrįsta vidutinėmis tiesioginėmis išmokomis, mokėtomis ūkininkui 2019–2021 BPS metais. Šis orientacinis dydis bus apribotas iki 42 500 svarų sterlingų ir padaugintas iš 2,35, kad būtų apskaičiuota vienkartinė išmoka.

Anglijos ūkininkai gali teikti paraiškas pagal vienkartinių išmokų schemą iki 2022 m. rugsėjo 30 d. vidurnakčio. Vėlesniais metais paraiškų pagal šią schemą nebus galima teikti.

Tinkamumas

Kad galėtų dalyvauti pensijų schemoje, ūkininkai turi būti gavę BPS išmokas 2018 m. arba ankstesniais metais, arba paveldėję žemės ūkio paskirties žemę Anglijoje po 2018 m. gegužės 15 d.

Norėdami gauti vienkartinę išmoką, ūkininkai turi parduoti, padovanoti ar išnuomoti savo žemės ūkio paskirties žemę Anglijoje arba apsodinti ją medžiais pagal miško kūrimo programą. Ūkininkai gali pasilikti ne daugiau kaip 5 ha ir visus ūkio pastatus, pavyzdžiui, ūkinį namą, ir vis tiek gauti paramą.

Jie taip pat turi perleisti Anglijos bendroje žemėje turimas teises į ganyklas ir pievas bei „atsisakyti“ Anglijos BPS teisių.

Gavę vienkartinę išmoką, ūkininkai vis dar gali dirbti kaip žemės ūkio rangovai arba kitiems ūkininkams.

Schemoje nenustatyta jokių taisyklių, kaip ūkininkai turi elgtis su pasilikta žeme, išskyrus tai, kad jie negali ja naudotis prašydami būsimų BPS išmokų (2024 m. jos taps „atsietomis išmokomis“). Tai reiškia, kad ūkininkai vis dar gali laikyti gyvulius arba auginti javus savo 5 ha plote.

Žemės perdavimas

Ūkininkai, dalyvaujantys programoje, neprivalo perleisti visos savo žemės vienu metu arba tam pačiam asmeniui. Žemės savininkai gali parduoti arba padovanoti savo žemę. Jie taip pat gali ją išnuomoti pagal žemės ūkio verslo nuomos sutartį, kurios minimalus terminas – penkeri metai.

Jei ūkininkas yra žemės ūkio paskirties žemės nuomininkas, jis gali perleisti žemės ūkio paskirties žemę, atsisakydamas nuomos teisės nuomotojui arba nutraukdamas nuomos sutartį, pateikęs pranešimą apie išstojimą. Jis taip pat gali perleisti nuomos teisę kitam asmeniui, jei tai leidžiama pagal nuomos sutartį.

Pažymėtina, kad žemė taip pat laikoma perduota, jei baigiasi nuomos sutartis arba nuomotojas nutraukia nuomos sutartį.

Jei ūkininkas yra individualus verslininkas, jis negali perleisti žemės sutuoktiniui, sugyventiniui ar kitam asmeniui, su kuriuo gyvena kartu. Tačiau žemę galima perleisti sūnui ar dukrai.

Iki 2024 m. gegužės 31 d. žemės ūkio paskirties žemė turi būti perleista vienu iš šių būdų.

Reakcija

Nacionalinės ūkininkų sąjungos (NFU) viceprezidentas Davidas Exwoodas: „Tiems, kurie galvoja apie pasitraukimą iš žemės ūkio gamybos, šios schemos taikymas suteikia galimybę tai padaryti. Ūkininkavimas – tai darbas, kaip joks kitas, ir sprendimas pasitraukti iš šios pramonės šakos yra labai subjektyvus kiekvienam asmeniui. Ir toliau bendradarbiausime su Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamentu dėl itin svarbios naujų rinkos dalyvių schemos, kuri, kaip tikimės, suteiks galimybę naujiems talentams patekti į žemės ūkio verslą.“

Vertė Saulius Zagorskis, LŽŪKT