© LŽŪKT nuotr.
Lietuvoje mėsos, pieno, žuvies ar žvėrienos gaminius nedideliais kiekiais gamina ir tiesiogiai vartotojams parduoda daugiau kaip pusė tūkstančio smulkiųjų ūkininkų ir žemės ūkio įmonių. Norinčiųjų užsiimti tokia veikla – daugėja, kasmet jų skaičius išauga vidutiniškai 10 procentų. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuolat peržiūri galiojančius teisės aktų reikalavimus ir rengia rekomendacijas, kaip šiuos reikalavimus įgyvendinti paprasčiau, bet išlaikant minimalius higienos reikalavimus ir užtikrinant gaminamų maisto produktų saugą.
„Stengiamės, kad smulkieji gamintojai galėtų kuo paprasčiau surasti savo nišą ir savo vartotoją bendroje maisto rinkoje. Paprastesni reikalavimai ir lengvesnė verslo pradžia prisideda ir mažinant šešėlį ar nelegalios veiklos atvejus, tiekiant rinkai gyvūninius maisto produktus, ypač mėsą ir jos gaminius. Svarbu, kad pirmąjį žingsnį žengę ūkininkai ar kooperatyvai nesustotų ir turėtų galimybę plėtoti savo veiklą. Todėl bendradarbiaujame siekdami sukurti tokią tvarką, kuri tiktų ne tik patiems smulkiausiems maisto produktų gamintojams, bet ir tiems, kas savo gamybos apimtis gali padidinti, nors ir neprilygsta didelėms perdirbimo įmonėms“, – teigė VMVT direktoriaus pavaduotojas M. Staškevičius, praeitą savaitę ŽŪM organizuotame žemės ūkio kooperatyvų plėtros posėdyje.
MVT specialistai primena, kad norintys (tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys) užsiimti gyvūninio maisto tvarkymo veikla, gali nesudėtingai ją pradėti. Reikia tik kreiptis į teritorines VMVT, kurių specialistai suteikia konsultacijas gamybos ir technologiniais klausimais, supažindina su teisės aktų reikalavimais, pataria, kaip tinkamai ir minimaliomis sąnaudomis įrengti gamybos patalpas pagal būtinuosius higienos reikalavimus.
Daugelis reikalavimų gali būti taikomi lanksčiai, tačiau maisto saugumo ir minimalius higienos reikalavimus užtikrinti privaloma. Jau ne vienus metus galioja paprastesni reikalavimai gamybos patalpoms bei jų įrengimui, aplinkos ir mėsos temperatūrų režimams, produkcijos laikymui bei transportavimui, tiekėjų aprangai ir kt.
Mažais kiekiais tvarkančiais maistą laikomi subjektai, per savaitę pagaminantys ne daugiau kaip 500 kg mėsos gaminių ar 200 kg mėsos pusgaminių, per vieną kalendorinę dieną išdarinėjantys, perdirbantys ne daugiau kaip 150 kg žuvininkystės produktų, ar gaminantys pieno gaminius savo ūkyje ne daugiau kaip iš 1 tonos žalio pieno per dieną.
Daugiau informacijos galima rasti „Vietinei rinkai mažais kiekiais gaminamų ir tiekiamų gyvūninio maisto produktų veterinarijos reikalavimų įgyvendinimo rekomendacijos“
VMVT direktoriaus įsakymas „Dėl maisto produktų, įskaitant rankų darbo maisto produktus, maistingumo deklaracijos“
Agroakademija.lt rekomenduoja
Lietuviško ūkio kokybė: auginkite, gaminkite, prekiaukite (1) (video)
Gamink ir prekiauk...
Pagal VMVT informaciją