Gruodžio 30 d., pirmadienis | 24

Obelų vainikų formos

Dr. (HP) Nobertas Uselis
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų sektoriaus vedėjas
2012-04-11

Senuose soduose įvairaus amžiaus ir augumo obelų vainikai buvo įvairių formų. Dažniausiai obelys buvo formuojamos aukštinais – retašakiais, artimais natūraliems, katilo formos, mišriais, piramidiniais ir įvairių formų palmetiniais vainikais. Pastaraisiais metais žemaūgės ir pusiau žemaūges obelys dažniausiai formuojamos įvairios modifikacijos verpstiniais vainikais. Plinta dviliemeniai ar triliemeniai superverpstės formos bei ašiniai vainikai.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Paprastosios verpstės formos vainikas turi vieną stiprų vertikalų liemenį, iš kurio auga horizontalios šakos. Apatinė vainiko šaka iš liemens išaugusi ne žemiau kaip 0,7 m nuo žemės. Apatinės šakos yra ilgiausios, o kylant liemeniu aukštyn formuojamos vis trumpesnės.

Visos šakos yra horizontalios arba atlenktos horizontaliai. Šios formos vaismedžiai primena eglutę, juos stengiamasi auginti iki 2,5 m aukščio. Paprastosios verpstės vainikai dažniausiai formuojami rečiau augantiems pusiau žemaūgiams ir žemaūgiams vaismedžiams (auginant 3,5–4x2,0–1,25 m atstumais, 1 250–2 300 vaism./ha). Suformuotų vaismedžių apatinė vainiko dalis būna 2 m, vidurinė – 1,5 m, o viršutinė – 0,5 m pločio.

Laibosios verpstės formos vainikas turi vieną stiprų vertikalų liemenį, iš kurio horizontalios šakos auga tik vainiko apačioje – 0,7–1 m nuo žemės. Aukščiau iš liemens auga tik vaisinės šakutės. Taip dažniausiai formuojami žemaūgiai vaismedžiai, kurių vainiko apačia 1–1,5 m pločio. Esant tik vienam šakų aukštui ir mažesnei vainiko apimčiai, daugumą vaisių geriau apšviečia saulė, užauga daugiau kokybiškų, spalvotų obuolių. Laibosios verpstės formos obelys būna apie 2,5 m aukščio. Obelų sodinimo schema: auginama 3,5–4x1,0–0,84 m atstumais (2 500–3 400 vaism./ha).

Superverpstės formos vainikas turi vieną stiprų vertikalų liemenį, iš kurio auga trumposios šakutės, ir visai nėra ilgų horizontalių. Taip formuojami tankiai pasodinti žemaūgiai vaismedžiai (auginant 3,5–4x0,75–0,50 m atstumais, 3 300–5 700 vaism./ha). Jų vainikai būna iki 1 m pločio, vaismedžius galima sodinti tankiai, jų gerai apšviesti vaisiai būna labai kokybiški.

Ašiniai vainikai turi stiprų vertikalų liemenį ir 2–3 metų amžiaus šakutes, visai nėra stiprių šakų. Šakutės visai nelankstomos. Jeigu dera vienmetės ir dvimetės šakutės, genėjimo metu išgenimos tik senesnės nei dvejų metų, jeigu dera dvimetės šakutės – išgenimos senesnės nei trejų metų.

Ašiniai vainikai formuojami žemaūgiams ir pusiau žemaūgiams vaismedžiams. Jie būna 2,5–3 m aukščio.

Dviliemeniai superverpstės formos vainikai turi du liemenis, užaugintus 0,4–0,6 m aukštyje iš vieno kamieno. Liemenys 60° kampu nukreipti į priešingas puses ir pritvirtinti prie 1,8 m aukštyje 1 m atstumu viena nuo kitos ištemptų vielų. Ant kiekvieno liemens auga tik trumposios 2–3 metų šakutės. Šių formų vainikai formuojami žemaūgiams vaismedžiams, kurie auginami iki 2 m aukščio.

Triliemeniai superverpstės formos vainikai turi tris liemenis, išaugintus 0,4–0,6 m aukštyje iš vieno kamieno. Visi liemenys 60° kampu nukreipti į tris puses, o viršuje pritvirtinti prie 1,8 m aukštyje 1 m atstumu viena nuo kitos ištemptų vielų. Ant kiekvieno liemens auga tik trumposios 2–3 metų šakutės, kaip ir superverpstės formos vainikuose.

Naudinga vaizdo informacija