Daržinis špinatas (Spinacia oleracea L.) yra viena ankstyviausių lapinių daržovių. Dėl mažo kaloringumo lapai pasižymi dietinėmis savybėmis. Špinatuose susikaupia nemažai biologiškai aktyviųjų medžiagų: vitaminų C (askorbo rūgšties) ir A, folio rūgšties. Taip pat gausu mineralinių medžiagų, ypač geležies ir kalio. Vertingiausi yra jauni, nedideli, neperaugę špinatų lapeliai, tačiau jų laikymo trukmė yra ribota.
Siekiant ilgiau išlaikyti prekinę špinatų lapų kokybę, tiriami ir diegiami įvairūs laikymo būdai. Vienas iš jų – laikymas ir pakavimas modifikuotoje atmosferoje. Modifikuotos atmosferos pakuotėms naudojamos įvairios O2, CO2 ir H2O garams pralaidžios polimerinės medžiagos (polivinilchloridas, polietileno tereftalatas, polipropilenas, didelio tankio polietilenas), kurios parenkamos kiekvienai produkcijos rūšiai. Jos turi būti elastingos, patogios naudoti ir pakankamai stiprios.
Pakavimo medžiagos turi įtakos produktų juslinei kokybei, nes produktų kvėpavimo intensyvumas ir spalvos pokyčiai priklauso nuo medžiagos sudėties. Tai itin svarbu špinatus transportuojant ir laikant aukštesnėje temperatūroje, pvz., prekybos centruose.
Tyrimo tikslas – įvertinti įvairių pakavimo medžiagų ir laikymo temperatūros įtaką šviežiai skintų špinatų kokybiniams rodikliams.
Šviežių špinatų lapų laikymo tyrimai atlikti LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijoje. Lapai buvo sufasuoti į maišelius po 50 g į trijų rūšių pakuotes, pagamintas iš PA 30 mikronų (μm) (Amcor Flexibles, JK), PA 35 μm (Amcor Flexibles, JK) ir PA 40 μm (Antifog Film BOPP, PlastiCaen, Prancūzija) plėveles be vakuumo. Paruošti produktai buvo laikomi 0 ± 1 °C, +4 ± 1 °C, +8 ± 1 °C ir +16 ± 1 °C temperatūroje. Produktų kokybė įvertinta po trijų ir devynių laikymo parų.
Geriausią tekstūrą, skonį ir būdingą šviežumo kvapą iki devynių dienų išlaikė 0 ± 1–+4 ± 1 °C temperatūroje PA 30 ir PA 35 μm plėvelių pakuotėse laikyti špinatų lapai. Laikyti +16 ± 1 °C temperatūroje, pvz., lentynose prekybos centruose, špinatų lapai būdingas skonio savybes išlaikė iki trijų parų. Mažesni tirpių sausųjų medžiagų, askorbo rūgšties ir fenolinių junginių pokyčiai špinatuose buvo pakuotėse iš PA 40 μm plėvelės. Šioje pakuotėje daugiau jų išliko lapuose, juos laikant devynias paras +4 ± 1 °C temperatūroje.
Laikymo metu nitratų lapuose mažėja. Tačiau, nepriklausomai nuo laikymo temperatūros, trumpai (iki trijų parų) laikytuose špinatuose didesnis kiekis nitratų išliko pakuotėse iš PA 30 ir PA 35 μm plėvelės. Daugiausia chlorofilų nustatyta špinatuose, kurie laikyti iki devynių dienų PA 40 μm plėvelės pakuotėje 0 ± 1 ir +4 ± 1 °C temperatūroje. Šioje pakuotėje laikytų špinatų lapuose chlorofilų santykis po laikymo kito nuo 1,56 iki 1,71, mažiausiai pakuotėse iš PA 40 μm plėvelės. Plėvelės savybės ir laikymo temperatūra turėjo įtakos špinatų lapų spalvos rodikliams.
Rekomenduojama špinatų lapus 0 ± 1–+4 ± 1 °C temperatūroje laikyti pakuotėse be vakuumo iš Amcor Flexibles (JK) 30 bei 35 μm ir Antifog Film BOPP, PlastiCaen (Prancūzija) 40 μm plėvelės iki devynių parų. Aukštesnėje (+8 ± 1 °C) temperatūroje špinatų lapus taip pat galima išlaikyti iki devynių parų, geriausiai pakuotėje iš Antifog Film BOPP, PlastiCaen (Prancūzija) 40 μm plėvelės. Rekomenduojama +16 ± 1 °C temperatūroje, pvz., lentynose prekybos centruose, špinatų lapus laikyti iki trijų parų pakuotėse be vakuumo iš Antifog Film BOPP, PlastiCaen (Prancūzija) 40 μm plėvelės.
Rekomendacija parengta vykdant LMT remiamą projektą Nr. SVE-02/2011.
Parengė ir konsultuoja Marina Rubinskienė, Pranas Viškelis, Jonas Viškelis, Vladislovas Česnauskas, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorija (informacija iš leidinio „Naujausios rekomendacijos žemės ir miškų ūkiui“, 2015)