Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Metų ūkis 2021: įteikti apdovanojimai geriausiems krašto ūkininkams

LŽŪKT informacija
2022-07-12

Nepaisant visų trukdžių, 2021 m. LŪS 28 -ąjį kartą organizavo ilgiausias tradicijas žemdirbiškoje visuomenėje turintį konkursą – „Metų ūkis“. Iš viso konkurse dalyvavo 276 ūkiai, o 84 geriausieji iš 28 savivaldybių pasveikinti liepos 8 d. Plungės kultūros centre vykusiame šventiniame renginyje.

Pasak organizatorių – Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS), vienijančios 40 rajoninį skyrių – pačioms savivaldybėms buvo leista nuspręsti, ar pandemijos sąlygomis konkursą rengti, o ir dėl laimėtojų apdovanojimų formato diskutuota ne kartą, todėl dėl nepalankių epidemiologinių sąlygų renginys vis buvo atidedamas.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Esminiai principai išlaikyti

Konkursas per eilę metų išlaikė savo esminius principus: pastebėti tuos, kurie pastaraisiais metais yra padarę didžiausią ūkio vystymosi pažangą. Jo tikslas – skatinti ūkininkus pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis savo ūkyje, išaiškinti geriausius savivaldybėje. Konkursas organizuojamas remiantis patvirtintais konkurso nuostatais ir laimėtojais kasmet tampa labai įvairaus dydžio gyvybingi, tvarūs, pažangūs, perspektyvūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai, o konkurso dalyviai dalyvauja įvairiose Lietuvos kaimo plėtros priemonių programos priemonėse, modernizuoja ūkius savo ir Europos Sąjungos paramos lėšomis ir nuolat ieško inovatyvių sprendimų, norėdami išsilaikyti besikeičiančios rinkos ir klimato sąlygomis.

Ūkius vertinančioje komisijoje dirbo Lietuvos ūkininkų sąjungos rajono skyrių, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biurų, rajonų žemės ūkio skyriaus ir kitų žemdirbiškų organizacijų atstovai, praėjusių metų konkursą laimėję ūkininkai, spaudos atstovai ir rėmėjai.

Į 28 -ąjį kartą organizuojamą baigiamąjį renginį sugužėjo nemažas dalyvių ir sveikintojų būrys. Per keliasdešimt apdovanotųjų – Konsultavimo tarnybos klientai

Patirtis ir jaunystė

Vyriausiąjį konkurso dalyvį – 87 metų Edmundą Henriką Jastramską iš Lazdijų r. sveikina žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas

Jauniausiam konkurso dalyviui – 22 metų Edvinui Pakšiui iš Kupiškio r. nestinga veržlumo ir ryžto ūkininkaujant

Jau tradicija, kad kiekvieną kartą yra paminimas vyriausiasis ir jauniausias konkurso dalyvis. Vyriausias 2021 m. konkurso laimėtojas – pirmos vietos nugalėtojas 87 metų Edmundas Henrikas Jastramskas su žmona Danute Genovaite, ūkininkaujantys Šventežerio kaime, Lazdijų rajone. Šie ūkininkai aukščiausią apdovanojimą yra gavę ir 2006 m. Pradėję ūkininkauti 1989 m., į ūkio veiklą „įsuko“ ir visą savo šeimą. Ūkyje įrengtoje aliejaus spaudykloje gamina šalto spaudimo aliejų, o jo gamyboje dirba tik šeimos nariai: senelis Edmundas, dukra Nijolė su vyru Algirdu, anūkai Justina ir Linas. Dar yra bitynas, kur sukamas gardus medus, tad ir darbų visiems sočiai.

Jauniausias šio konkurso laimėtojas – 22 metų Edvinas Pakšys iš Kupiškio rajono, kur dirba per 170 ha žemės ir planuoja ūkio plėtrą bei diegti naująsias technologijas. Nuo vaikystės Edvinas svajojo ūkininkauti. Svajonė išsipildė sulaukus aštuoniolikos. Kaip pasakojo Edvinas, neturėjo nei patirties, nei finansų, tačiau tai nesutrukdė kopti svajonės link. Jaunatviškas veržlumas ir ryžtas šiandien rodo darbo vaisius.

Apie kai kuriuos laimėtojus

Bendrai vertinant rezultatus, nugalėtojų amžius pastaruosius kelerius metus yra panašus. Tarp pirmos vietos laimėtojų vidutinis amžius yra 47 metai, antroje vietoje – 46, o trečioje – 44 metai. Tarp konkurso laimėtojų yra įvairaus dydžio ūkių.

Tarp pirmos vietos vidutinis ūkio dydis yra 252 ha, tačiau yra dirbančiųjų ir 32–55 ha bei yra plušančių per 700 ha plotuose. Be abejonės, didžiausi plotai priklauso augalininkystės krypties ūkiams, o jų iš 28 pirmos vietos laimėtojų augalininkystėje specializuojasi 14 ūkių. Po 7 ūkius yra mišrios ir gyvulininkystės krypties.

Didžiausi tarp pirmos vietos laimėtojų yra Kėdainių r. sav. ūkininkaujančių Galinių šeimos ūkis, kuriame dirba tėvai Violeta ir Vilmantas, sūnaus Valentino ir jo žmonos Dovilės šeima, bendrai puoselėjantys 750 ha žemės. Galiniai augina grūdines kultūras – kviečius, miežius, salyklinius miežius. Cukrinius runkelius pradėjo auginti 10 ha plote, po to laukas tik plėtėsi, kol galiausiai išaugo iki 200 ha, bet nuo 2021 m. jų jau iš viso nebeaugina. Be ūkininkų darbuojasi dar 5 darbuotojai. Ūkis priklauso kooperatyvui „Lietuviški javai“, tai visą logistiką tvarko kooperatyvas – koncentruotai perkamos trąšos, pesticidai, kuras, randama rinka.

Savo dydžiu nuo kėdainiškių beveik neatsilieka ir ūkininkų Astravų šeimos ūkis iš Panevėžio r. sav., ūkininkaujantis net per dvi valstybes. Karsakiškio seniūnijoje ūkininkaujantys Danutė ir Zenonas Astravai kartu su broliu Tomu ir jo žmona Vaidilute bei Tomo sūnumi Arnu žemes dirba ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Lietuvoje šiek tiek per 300 ha, o Latvijoje – 400 ha. Ūkininkai augina grūdines kultūras, žirnius.

Tarp pirmos vietos laimėtojų pagal hektarų dydį mažiausias yra Pagėgių sav. Rasos ir Sigitos Stonių ūkis. Tačiau ūkis tikrai ypatingas. Šiemet jų įkurta įmonė „Agrūnė“ minėjo 30 metų veiklos jubiliejų, o kaimo turizmo sodyba „Mociškių palivarkas“ – 15 metų gimtadienį. Keliautojų grupėms Mociškių palivarke pristatomos dvi labai populiarios edukacijos – „Lietuvininkų maisto ypatumai“ ir „Bitininkystė Mažojoje Lietuvoje“, ypač mėgstama vaikų. Šios edukacijos metu išragaujama įvairiausio medaus ir kitų bičių produktų, iš vaško plokštelių gaminamos žvakutės. Rasa ir Sigitas – užkietėję bitininkai, netoli sodybos pūpso per 70 avilių.

Tuo tarpu mažoje Druskininkų sav. ūkininkaujantys pirmos vietos laimėtojai tėvas ir sūnus Gintas ir Andrius Milevičiai turi visai nemenką gyvulininkystės ūkį, kuriame yra mėsinių ir pieninių karvių, prieauglio – beveik 100 galvijų banda.

Tarp antros vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis yra 231 ha, dominuoja augalininkystės ūkiai, kurių iš 28 yra 18, tarp jų du užsiima daržininkyste. Likusieji 7 yra mišrūs, 3 gyvulininkystės, iš kurių 2 užsiima avininkyste.

Didžiausią ūkį tarp antros vietos laimėtojų valdo Anykščių rajono savivaldybės Gintarės ir Dainiaus Arlauskų ūkis, dirbantis 700 ha. Pernai juos apdovanojant savame rajone buvo paminėta nominacija „už ilgalaikės strategijos principų taikymą, idealią tvarką, unikalią darbuotojų ugdymo sistemą ir seno sandėlio išsaugojimą“. Sakinys trumpas, o sąvoka plati, slepianti daugybę darbo ir pastangų.

Ežeringoje Ignalinos rajono savivaldybėje įsikūrę ūkininkai – antros vietos laimėtojai –Ligita ir Mindaugas Raliai. Jie prieš septyniolika metų pasirinko ekologinį ūkininkavimą ir 500 ha plote augina javus bei 1000 avių. Ralių ūkyje įrengta specializuota avių skerdykla, atitinkanti ES reikalavimus, tad pats ūkis puikus trumpos maisto tiekimo grandinės pavyzdys, kai galutinė produkcija vartotojui ruošiama pačiame ūkyje.

Kauno rajone Babtų seniūnijoje ūkininkaujantys Algimantas Pėstininkas su žentu Mindaugu Magilevičiumi tvarkosi išskirtinės kokybės produkcija pažymėtame daržininkystės ūkyje. Tai apie 200 ha daržovių užimantis daržovių ūkis, kuriame auginamos bulvės, morkos, kopūstai, burokėliai, svogūnai. 2021 metais ūkininkai įsigijo automatinę liniją, kuri daržoves rūšiuoja, valo, sveria ir pakuoja, tai labai palengvina visus darbus.

Tauragės rajono savivaldybėje Gaurės sen. ūkininkaujantys antros vietos laimėtojai Vilma ir Aleksas Skirmantai ūkyje augina kviečius, kvietrugius, avižas ir apie 250 danielių bei 20 Dovydo tauriųjų elnių. Žvėrienos gurmaniškų patiekalų ūkininkai lankytojus kviečia pasivaišinti turimoje kavinėje „Pelėda“.

Trečios vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis yra 155 ha, o dominuoja taip pat augalininkystės ūkiai, kurių iš 28 yra nurodyti 14. Likusieji yra 4 gyvulininkystės, 8 mišrūs (tarp jų 2 papildomai nurodyti ir kaip daržininkai), po vieną sodininkystės, bitininkystės ir paukštininkystės.

Mišrų ūkį valdančiam Konsultavimo tarnybos klientui plungiškiui Evaldui Bružui l. e. direktoriaus pareigas Rimtautas Petraitis įteikė ne tik atminimo dovaną, bet ir kuponą išsitirti ūkio dirvožemį LŽŪKT laboratorijoje

„Raugiam viską“ – taip vadinasi Kauno rajone esantis ūkis, kuriame darbuojasi sutuoktiniai Edvardas ir Dalia Abukauskai ir kurie 2021 m. yra konkurso trečios vietos laimėtojai. Ūkio pavadinimas puikiai atspindi jo veiklą. Abukauskai anketoje nurodė, jog dirba tik 3 ha žemės. Ūkininkai raugia bene 30 skirtingų rūšių vaisių ir daržovių, daro įvairias mišraines. Asortimentas tikrai gausus: agurkai, paprikos, visų rūšių kopūstai, aitriosios paprikos, moliūgai, česnakai, slyvos, kriaušės, obuoliai, pomidorai, šparaginės pupelės, smidrai, kukurūzai ir daugybė kitų. Tik dviese besidarbuojantys ūkininkai kontroliuoja visą raugintų patiekalų kelią nuo užauginimo iki pardavimo.

Vos kiek didesnis yra ir kitas trečios vietos laimėtojo Skuodo rajone Luobos kaime įsikūrusio klaipėdiečio Arūno Bušmos ūkis. Paveldėjęs 5 ha senelių žemę, Arūnas įkūrė uogininkystės ūkį, kuriame augina įvairių veislių avietes, gervuoges. Pastatė uogų perdirbimo cechą – spaudžia sultis, gamina uogienes, sirupus. Produkciją parduoda mažose parduotuvėlėse ir turguose.

Joniškio rajono savivaldybės trečios vietos laimėtojas Tomas Valuntonis prieš ketverius metus pasodino 5 tūkst. sausmedžių sodinukų. 2020 m. rudenį – dar 4,5 tūkst. Dabar Tomo sausmedžių plantacija užima 3,2 ha plotą. Jis planuoja sausmedžiams paskirti dar didesnį plotą, ketina pasodinti dar 10 tūkst. valgomųjų sausmedžių sodinukų. Tomo vizija tokia: 7 ha plote auginti 20 tūkst. vaiskrūmių, įsigyti uogoms skinti modernų kombainą. Tada jis supirkėjams galės pasiūlyti nemažą sausmedžių uogų kiekį.

O štai didžiausią ūkį tarp šios vietos laimėtojų turi Telšių rajone ūkininkaujančių Tulčių šeimos ūkis. Ūkio įkūrėjas Raimondas Tulčius ūkininkauja nuo 2007 metų, sūnus Vaidotas savo ūkį įkūrė 2015 m., o sūnus Gediminas – 2020 metais. Tulčiai dirba 550 ha žemės, iš kurių 200 ha yra nuosavos, o 350 ha nuomojama. Tulčių ūkyje laikomi 465 galvijai, tarp kurių yra 165 melžiamos karvės, 300 prieauglio. Ūkininkai kasmet sėja apie 50 ha rapsų, 150 ha – žieminių javų, 70 ha – vasarinių javų, 70 ha – kukurūzų. 200 ha skiriama pievoms ir ganykloms.

Čia galima rasti „Metų ūkis 2021“ laureatų sąrašą

Parengta pagal LŪS informaciją
Renginio akimirkas užfiksavo Egidijus Vilkevičius, LŽŪKT