Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

LŪS bendruomenė atšventė 30-ąjį „Metų ūkį“ (su fotogalerija)

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė, agroakademija.lt
2024-02-03

Perkūnas lietumi palaisto žemę, ir Žemyna pagimdo naują gyvybę. Visa pavasarį pražystanti gyvoji gamta yra šių dievų meilės vaisius... Nesulaukę palaikymo iš valdžios ir aplinkos, ūkininkai tikisi jo sulaukti bent jau iš jų veiklą globojančių dievų. Tad jubiliejinio 30-ojo konkurso laimėtojai į namus parsivežė simbolinius prizus, papuoštus kaldinta žemės deivės Žemynos mandala. Autorius – Šilutės krašto kalvis Darius Vilius.

„Mokėk darbus dirbti, bet mokėk ir švęsti“ – byloja lietuvių liaudies išmintis. Geriausias to pavyzdys – žemdirbių bendruomenė. ‍ ‍Dar prieš savaitę draugiškai ir vieningai protestavę Vilniuje,vasario 2 d. su šeimomis, draugais ir svečiais džiaugsmingai šurmuliavo Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centre, kur vyko jubiliejinis, 30-asis respublikinis konkurso „Metų ūkis“ renginys. Ilgiausias tradicijas žemdirbiškoje visuomenėje turinčiame konkurse 2023 metais dalyvavo 290 ūkių iš 34 savivaldybių. Šventiniame renginyje apdovanota 101 ūkininkų šeima. Daugeliui atvykusių į Mažeikius teko įveikti ilgą kelią, kai kam reikėjo pervažiuoti visą Lietuvą, kad pasiektų šiauriausią šalies kraštą, bet sunkumus įveikus ateina atpildo laikas, dovanojantis daug įsimintinų akimirkų, kurių renginyje buvo apstu.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Į ūkininkų pagerbimo šventę atvyko ir sveikino europarlamentarai, Seimo Kaimo reikalų komiteto atstovai, Seimo nariai, valstybinių institucijų vadovai ir atstovai, žemdirbiškųjų organizacijų lyderiai, savivaldybių merai, vicemerai, administracijų vadovai, žemės ūkio skyrių vedėjai, Konsultavimo tarnybos vadovai ir rajono biurų vadovai, rajoninių ūkininkų sąjungų pirmininkai. Beje, tai pirmi metai, kai tarp sveikintojų nebuvo nei vieno atstovo iš ministerijų.

Iš LŪS pirmininko Raimundo Juknevičiaus rankų lietuviška ruginė duona įteikta (iš kairės) Mažeikių r. savivaldybės merei Rūtai Matulaitienei, europarlamentarui Broniui Ropei, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojui Vidmantui Kanopai.

Nugalėtojais galime laikyti visus ūkininkus

LŪS pirmininkas R. Juknevičius sveikindamas renginio dalyvius ir svečius priminė, kad daugeliui ūkininkų tie metai buvo prasti, nes dar tik jiems prasidėjus įsilingavo pieno krizė, kuri net kas dešimtą ūkininką privertė visam laikui užrakinti pieno ūkio tvartus.

„Sunkūs metai buvo visų šakų ūkininkams, nes išaugusi gamybos savikaina ir kritusios produkcijos supirkimo kainos vienodai našta gulė tiek ant ekologinių ūkių, tiek tausojančios ar ant intensyvios gamybos ūkių. Itin stiprios ir ilgai užsitęsusios pavasarinės šalnos bevaisiais paliko sodus, nušaldė jautresnius augalus. Nespėjus nuo šalnų atsigauti augalams, juos užklupo dar didesnio masto stichija – sausra. Išvarginti ekonomikos ir gamtos negandų metų pabaigą ūkininkai pasitiko su nerimu, bet to nebuvo gana, kai dar prastesnės valdžios dovanėlės perpildė ūkininkų kantrybės taurę. Tai privertė ūkininkus save gelbstint imtis veiksmų. Žinau, kad ir čia yra ūkininkų, kurie rikiavo į Vilnių traktorių kolonas, padėjo kaimynams susitelkti ir atgauti pasitikėjimą, kad dar ne viskas prarasta, o ateitis mūsų rankose. Todėl nugalėtojais šiandien galime laikyti visus ūkininkus, kurie išgyveno sunkius metus ir yra nepraradę tikėjimo, ryžto, ieško galimybių investuoti, judėti modernizavimo ir tvarumo kryptimi“, – pabrėžė LŪS pirmininkas.

Sveikindama ūkininkus, Mažeikių r. savivaldybės, kuri buvo ir viena iš generalinių rėmėjų, merė Rūta Matulaitienė sakė: „Jūs stengiatės ir reikalaujate dėl kiekvieno iš mūsų. Šis renginys parodo, kad jūs mokate kartu ne tik dirbti spręsdami aštrias problemas, bet ir pabūti drauge, pastebėti vienas kitą. Kiekvienas ūkininkas vertas pagarbos ir gero žodžio.“

Už tai, kad kasdien, o kartais net kelis kartus per dieną, ant stalo žmonės turi maisto žemdirbiams dėkojo europarlamentaras Bronis Ropė ir apgailestavo, kad žemdirbiai turėjo imtis ne savo amato: kūrenti laužus, su traktoriais važiuoti į Vilnių: „Taip valdžia turėtų dirbti, kad jūs važiuotumėte ją ginti, o ne pulti. Gynėte visą provinciją, regionus. Jūs esate ne vieni. Pamatėte, kad miestas, vartotojai yra su jumis. Jie supranta. Sveikatos ir vilčių, kad problemos išsispręstų arba būtų išspręstos. Laikykite gazą paspaudę.“

Už prasmingą žemdirbių darbą, už tai, kad jie yra valstybės stuburas ir ašis, už kartų bendrystę, tradicijų laikymąsi Lietuvos ūkininkų sąjungai dėkojo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa. O sveikinimą laišku atsiuntė Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Agronomų sąjungos pirmininkas dr. Edvardas Makelis prisiminė, kaip prasidėjo konkurso „Metų ūkis“ istorija. Idėja tuomet gimė LŪS pirmininkui prof. Jonui Čiulevičiui ir Konsultavimo tarnybai. Per 30 metų įvyko daug pokyčių (stojimas į ES, struktūriniai fondai ir kt.). E. Makelis apgailestavo dėl stipriai sumažėjusios intelektualinės ir mokslo paramos žemės ūkiui, bet pasidžiaugė per 30 metų didžiausiu pasiekimu – išaugusia nauja karta ir naujais lyderiais, kuriuos matėme Vilniuje.

„Manau, kad pasiekta sėkmė yra taktinė. Tai kova su pasekmėmis. Ko reikia, kad tai keistųsi? Reikia moralinės stiprybės ir protingo savo interesų atstovavimo. Tikėtis, kad bus geri sultonai ir jų viziriai neverta. Reikalingas įstatyminis pagrindas finansinių lėšų kooperavimui. Gerų pavyzdžių ES yra. Lėšas turi valdyti ūkininkai, kad jas būtų galima skirti savivaldai, informavimui, mokymui, o jeigu reikia – ir ūkininkų interesams atstovauti“, – teigė dr. E. Makelis.

Su jubiliejiniu konkursu LŪS bendruomenę sveikino ir Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininkas Ignas Hofmanas. Pasak jo, yra tokių rajonų, kurie šį konkursą rengė visus 30 kartų. Tai kažkas nuostabaus, tarp jų – ir Mažeikių rajonas. Jis prisiminė ir protestą Vilniuje, kuris įeis į Lietuvos žemės ūkio istoriją, kurią parašė žemdirbiškoji bendruomenė.

„Ar buvo lengva? Tikrai, ne. Tačiau mes išvystėme neįtikėtiną sėkmę ir dalykus, apie kuriuos, pradėję organizuoti protestą, tikrai negalvojome ir nesvajojome. Mes sėkmingai išvystėme viešuosius ryšius. Yra teigiančių, kad samdėmės viešųjų ryšių kompanijas. O kad jie žinotų ..., – su humoru balse klausė LŽŪT pirmininkas I. Hofmanas, lydimas visų salėje esančių plojimais, ir pridūrė, kad protestą organizavo paprasti ūkininkai – aštuonių žmonių branduolys ir visi prisidėję žemdirbiai. Padėka jiems.“

Martynas Puidokas, Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas, sakė, kad kiekvienas atvykęs į renginį yra savo krašto ambasadorius ir ragino kolegas būti Lietuvos ūkininkų sąjungos ambasadoriais: „Tegul būna mano Ūkininkų sąjunga.“

Vaizdo įrašu žemdirbiams sveikinimus siuntė europarlamentaras Juozas Olekas. Jis linkėjo, kad kuo mažiau ūkininkams būtų suvaržymų ir kuo daugiau galimybių. J. Olekas dėkojo už, jo žodžiais tariant, įspūdingą ūkininkų protesto akciją, kuri parodė, kad ramiai, su ūkišku požiūriu, paprastais būdais galima priversti valdžią atkreipti dėmesį į ūkininkams rūpimus klausimus. „Esate pavyzdys Europoje, kur demonstracijos neretai virsta riaušėmis. Ramus lietuviškas būdas turi garantuoti pragyvenimą jums ir skanų sveiką maistą mums“, – sakė europarlamentaras.

Vyriausias laimėtojas patirtimi dalijasi su studentais

Tarp 2023 m. konkurso laimėtojų vyriausias yra Klaipėdos rajono I v. laimėtojas 76 m. Stasys Uktveris. Stasys ir jo žmona Regina iš Lapių kaimo – patyrusi ūkininkų šeima, 400 ha plote auginanti kviečius, žirnius, pupas ir rapsus, veiklą pradėjusi nuo 1992-ųjų. LŪS Klaipėdos rajono skyriaus narys Stasys dar užsiima ir mėgėjiška bitininkyste. Jis itin domisi augalininkystės naujovėmis, atidžiai prižiūri pasėlius, atlieka dirvožemio tyrimus, savo patirtimi dalijasi su žemės ūkio mokyklų studentais. Darbymečiu Uktverių ūkyje ir akmuo kruta: dirba ne tik samdomi darbininkai, bet talkina ir giminės, kaimynai.

Jauniausias 2023 m. konkurso laimėtojas – Ignalinos sav. III v. laimėtojas dvidešimtmetis Gvidas Grušnius, ūkininkaujantis Ligūnų kaime, Kazitiškio seniūnijoje. Ūkininkas nurodė, jog dirba 100 ha žemės, iš kurios nuosavos 20 ha, laiko 60 mėsinių galvijų. Ūkininkauti pradėjo atsiskyręs nuo tėvų ir šiuo metu tik iš ūkininkavimo bando gyventi. Rengiant žemdirbių protesto akciją jis buvo paskirtas atsakingu už LŪS Ignalinos traktorių kolonos priežiūrą.

Vyrauja augalininkystės ūkiai

Pagal laimėtojų anketose nurodytus duomenis daugiausia augalininkystės ūkių – 50, po 22 gyvulininkystės ir mišrios specializacijos, 4 uogininkystės, 2 daržininkystės ir po vieną ūkį, kurie užsiima tik: kailiniais žvėreliais (Kėdainių r. sav. II vieta), kiaulininkyste (Birštono sav. II vieta). Kai kurie iš jų specializacijose nurodė po kelias sritis, kuriose specializuojasi. Bitininkyste papildomai užsiima 3 ūkiai (Kauno r. sav. II v., Elektrėnų ir Pasvalio sav. III vietos).

Tarp visų laimėtojų yra 9 ekologiniai ūkiai, iš kurių: po 2 augalininkystės ir gyvulininkystės, 3 mišrios specializacijos ir 1 uogininkystės. Dar 1 uogininkystės ūkis turi Nacionalinės kokybės produktų sertifikatą.

Laimėtojai ūkininkauja įvairaus dydžio ūkiuose: nuo 1,29 iki 1271 ha

Konkurso laimėtojai ūkininkauja įvairaus dydžio ūkiuose: nuo 1,29 ha uogininkystės ūkio Šiaulių r. sav. (II v. laimėtojas ūkininkas Raigardas Serva) iki 1271 ha augalininkystės ūkį valdančių I v. laimėtojų ir Kretingos r. Jolantos ir Virginijaus Čėsnų ar šiek tiek tik mažiau 1100 ha valdančio mišraus II v. laimėtojų Šližių šeimos ūkio Anykščių r. sav., kuriame be augalininkystės kultūrų auginama apie 800 galvijų, iš jų apie 420 mėsinių karvių, gaminama ekologiška jautiena. Pastarieji ūkininkai ne kartą yra dalyvavę šiame konkurse.

Kituose mažuose kelių ha ūkiuose taip pat uogininkystė, sodininkystė, daržininkystė ir jau greičiausiai paskutinius veiklos metus skaičiuojantys kailinių žvėrelių ūkis iš Kėdainių r. sav. II v. laimėtojų Aušros ir Ramūno Ūksų UAB Farmers LT. Jame dar laikoma apie 5 tūkst. veislinių audinių, kurios atsiveda apie 25 tūkst. jauniklių, bet dėl šios srities. Deja, 2023 m. rugsėjį LR Seimas paskutiniame balsavime pritarė nuo 2027 m. uždrausti kailinių žvėrelių fermas, numatant tam pereinamąjį laikotarpį, o jų savininkams išmokėti kompensacijas.

Vidutinis laureatų ūkio dydis pagal hektarų skaičių yra 270 ha, o jeigu tarp vietų, tai vidutiniškai I vt. – 347 ha, II vt. – 216 ha, o III vt. – 161 ha.

Tikslas nepasikeitė

„Metų ūkis“ – vienintelis žemės ūkio srityje turintis tokią ilgą organizavimo istoriją, per kurią ir pats keitėsi, vystėsi ir augo. Tačiau konkursas per eilę metų išlaikė savo esminius principus: pastebėti tuos ūkininkus, kurie pastaraisiais metais yra padarę didžiausią ūkio vystymosi pažangą.

Konkursas organizuojamas remiantis patvirtintais konkurso nuostatais ir laimėtojais kasmet tampa labai įvairaus dydžio gyvybingi, tvarūs, pažangūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai, o konkurso dalyviai dalyvauja įvairiose Lietuvos kaimo plėtros priemonių 2014–2020 m. programos, Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano priemonėse. Ūkininkai modernizuoja savo ūkius Europos Sąjungos paramos ir savo ūkio veiklos lėšomis, nuolat ieško inovatyvių sprendimų, norėdami išsilaikyti besikeičiančios rinkos ir klimato sąlygomis. Kasmet vis akivaizdžiau matosi, jog išlikti turi šansų tik ekonomiškai stiprūs ūkiai, taupiai ir efektyviai išnaudojantys energetinius resursus, įdarbinę naujausias technologijas. Visai nesvarbu stambus, vidutinis ar smulkus tai būtų ūkis, svarbiausia – sumanus.

Konkurso vertinimo komisijos rajonuose yra sudaromos iš savivaldybės konkurso organizatorių: LŪS rajono skyriaus, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajono biuro, rajono žemės ūkio skyriaus atstovų, kitų žemdirbiškų organizacijų atstovų, pasikviečiant praėjusių metų konkurso laimėtojus - ūkininkus, spaudos atstovus ir rėmėjus.

2023 m. rezultatai gauti iš 34 savivaldybių, iš kurių Birštono savivaldybė nėra LŪS narė. Konkurse dalyvavo 290 ūkių. Aktyviausios buvo Rokiškio, Jurbarko, Kauno ir Panevėžio savivaldybės. Laimėtojais tapo 101 ūkis. Buvo renkami pirmos, antros ir trečios vietos laimėtojai, bet Jonavos savivaldybėje nutarta skirti tik dvi pirmas vietas.

Generaliniai renginio rėmėjai – UAB Dojus Agro ir Mažeikių rajono savivaldybė.

Nepakartojamą šventės reginį ir nuotaiką kūrė skirtingi organizatorių pasirinkti atlikėjai: Mažeikių choreografijos mokyklos vaikų ir jaunimo šokių studijos „Kauškutis“ kolektyvas, Laura Remeikienė ir choras „Chamelionas“, jaunasis talentas iš Mažeikių akordeonistas Jonas Vozbutas, „Sapnas X” - Šviesų šou.

Parengta bendradarbiaujant su LŪS. Renginio akimirkas užfiksavo Egidijus Vilkevičius, LŽŪKT

„Metų ūkis 2023“ laureatų sąrašas