Trys Kembridžo inžinieriai - daktaras Cyrille'as Dunantas, daktarė Pippa Horton ir profesorius Julianas Allwoodas - pateikė patentą ir gavo savo išradimo mokslinių tyrimų finansavimą. Pirmąkart pasaulyje bus tiriamos portlandcemenčio perdirbimo nesukeliant taršos galimybės.
Pakeisti šiandien naudojamą cementą yra vienas sunkiausių uždavinių siekiant saugaus klimato ir nulinės taršos. Yra daug galimybių gaminti cementą, kurio išmetamųjų teršalų kiekis sumažėtų, daugiausia – maišant naują reaktyvųjį cementą (klinkerį) su kitomis papildomomis medžiagomis. Tačiau iki šiol reaktyviosios cemento sudedamosios dalies nebuvo įmanoma pagaminti be išmetamųjų teršalų. Naujuoju išradimu tai pirmą kartą pavyko padaryti laikantis nusistovėjusių pramoninių procesų parametrų.
„Kembridžo elektrinio cemento“ išradėjas Cyrille'as Dunantas įkvėpimo sėmėsi, kai pastebėjo, kad panaudoto cemento cheminė sudėtis yra beveik identiška įprastiniuose plieno perdirbimo procesuose naudojamo klintinio fliuso cheminei sudėčiai. Todėl naujasis cementas gaminamas perdirbimo cikle, kuris ne tik pašalina cemento gamybos metu išmetamus teršalus, bet ir taupo žaliavas, netgi sumažina išmetamųjų teršalų kiekį, reikalingą klintiniam fliusui gaminti.
Naujasis cementas buvo išrastas vykdant profesoriaus Allwoodo vadovaujamą didelę kelių universitetų JK FIRES programą, kuria siekiama greitai pereiti prie nulinės taršos, naudojant šiuolaikines technologijas kitaip, o ne laukiant naujų energijos technologijų – vandenilio ir anglies dioksido saugojimo.
Už cemento išradimą EPSRC skyrė 1,7 mln. svarų sterlingų dotaciją moksliniams tyrimams, kad išradėjai galėtų bendradarbiauti su daktaru Zushu Li iš Voriko universiteto ir daktaru Rupertu Myersu iš Imperatoriškojo koledžo (Imperial College) ir atskleisti naujojo proceso pagrindines mokslines žinias.
Iš naujos dotacijos bus finansuojama tyrėjų komanda, tirsianti betono atliekų, kurias galima perdirbti į „Kembridžo elektrinį cementą“, asortimentą, vertins, kaip šis procesas sąveikauja su plieno gamyba, ir patvirtins gautos medžiagos savybes.
Profesorius Allwoodas teigė: „Jei „Kembridžo elektrinis cementas“ pateisins atliekant pirmuosius laboratorinius bandymus suteiktas viltis, tai gali tapti lūžio tašku siekiant saugaus ateities klimato. Sujungus plieno ir cemento perdirbimą į vieną procesą, varomą atsinaujinančia elektros energija, būtų galima užtikrinti pagrindinių statybinių medžiagų tiekimą, siekiant sukurti nulinės taršos pasaulinę infrastruktūrą ir sudaryti sąlygas ekonominei plėtrai ten, kur jos labiausiai reikia.“
Vertė Saulius Zagorskis, LŽŪKT