Balandžio 25 d., ketvirtadienis | 24

Kaip tinkamai sandėliuoti grūdus ir neprarasti derliaus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
2021-08-05

Auksu geltonuojantys javai ir burzgiantys kombainai laukuose praneša apie įsibėgėjančią javapjūtę – karštą darbymetį ūkininkams. Kad grūdų derlius nepražūtų, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai atkreipia ūkininkų dėmesį į tai, kaip saugiai sandėliuoti grūdus ir tinkamai paruošti bei prižiūrėti jų sandėliavimo patalpas.

Svarbiausia, kad javų sandėliai, aruodai ar kitos talpyklos būtų kruopščiai išvalytos dar prieš pilant žaliavą. Verta pasitelkti licencijuotas įmones, kurios profesionaliai atlieka patalpų dezinfekciją, dezinsekciją, deratizaciją ir fumigaciją – apsaugo patalpas nuo mikrobų, vabzdžių, graužikų ir grybelių. Nepaisant šių reikalavimų, rizikuojama, kad grūduose atsiras kenksmingų priemaišų, ir jie nebebus tinkami parduoti, o tuo labiau netiks tolesnei maisto ar pašarų gamybai.

Parduodami javai turi atitikti visus kokybės ir saugos reikalavimus. Javų kokybę apibūdina ne vienas rodiklis – drėgnis, bet ir užkrėstumas kenkėjais, kvapas, temperatūra bei kiti faktoriai.

Labai svarbu išvengti kenkėjų

Net vienas vabzdys, rastas 1 kg javų, kelia gana rimtą vabzdžių įsiveisimo riziką. Erkės yra smulkiausi sandėliuojamų produktų kenkėjai, kurios būdamos labai mažos ir blyškios spalvos, dažnai lieka nepastebėtos. Jos gali tiesiogiai pažeisti ir užkrėsti sandėliuojamus javus, perneša grybų sporas ir bakterijas, pavyzdžiui salmoneles.

Dėmesys patalpoms

Javų sandėlis turi būti ne tik švarus bei sausas, bet ir gerai vėdinamas. Sienos ir visi paviršiai, kurie gali liestis su javais, taip pat turi būti švarūs, prieinami valymui. Patalpų langai bei durys turi būti sandarūs, viduje neturėtų būti nevalomų kampų, kuriuose būtų palanku veistis kenkėjams. Augalų apsaugos priemonėms laikyti turėtų būti išskirta atskira vieta, kad jos nesusimaišytų su žaliava.

Ar nekaista?

Ne paslaptis, kad grūdų sandėliavimas bei transportavimas gali būti pavojingas ne tik sanitarine, higienine, bet ir priešgaisrine prasme. Antai nutinka nelaimių, kai perpilant grūdus, dulkės ar smulkios jų dalelės įkaista tiek, kad įvyksta sprogimas arba gaisras kyla sandėliavimo patalpose, jei tarp grūdų susikaupia daugiau drėgmės ir jie ima pūti bei kaisti.

Parengta pagal VMVT informaciją