Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Interviu: apie prekybą maisto produktais internetu

2018-05-10

Augant prekybos elektroninėje erdvėje populiarumui, daugėja ir norinčių užsiimti šia veikla. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena ketinantiems pradėti prekiauti maisto produktais ar papildais internetu, kad šiai veiklai taip pat galioja tam tikri reikalavimai. Į klausimus apie prekybą maisto produktais internetu atsako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Kolkaitė.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Ar reikalingi VMVT leidimai ketinant platinti maisto produktus internetu, neužsiimant jų gamyba, sandėliavimu ar išvežiojimu, o teikiant tik užsakymų administravimo paslaugą?

Norint vykdyti tokią veiklą, Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo pažymėjimo nereikia. Tais atvejais, kai subjektai neturi tiesioginio kontakto su maistu (pvz., administruoja internetinį puslapį ar kt.), pakanka tiesiog užsiregistruoti, t. y. apie numatomą veiklą pranešti VMVT padaliniui, kurio teritorijoje veikla bus vykdoma.

Kokių dokumentų reikia norint internete reklamuoti ir siūlyti įsigyti labai geros kokybės namie gamintus produktus ar gaminius?

Jei maisto tvarkytojas turi tiesioginį kontaktą su maistu (gamina, sandėliuoja, išvežioja ar kt.), tokiai veiklai ir maisto tvarkymo (gamybos, sandėliavimo ir pan.) patalpoms reikalingas Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas, kurį galima gauti teritoriniuose VMVT padaliniuose.

Jeigu užsiimantis maisto tvarkymu leidimą turi, bet nori pradėti prekiauti savo produkcija internetu, ar reikia papildomų dokumentų?

Jeigu veikla vykdoma turint Maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, papildomo leidimo prekiauti internetu nereikia, tačiau apie šiuos ketinimus būtina informuoti teritorinį VMVT padalinį.

Kokie pagrindiniai reikalavimai pradėjus prekybą internetu?

Prekiaujant maisto produktais internetu, labai svarbu užtikrinti, kad produktai pirkėją pasiektų saugūs ir kokybiški. Be to, reikalaujama vartotojams pateikti išsamią informaciją, kad jie galėtų tinkamai pasirinkti prekes. Ženklinimo informacija turi būti tiksli, aiški ir lengvai suprantama vartotojams, išdėstyta valstybine lietuvių kalba internetinėje svetainėje, socialiniame tinkle ar internetinėje parduotuvėje, kuriuose vykdoma ši prekyba. Jeigu tai padaryti sudėtinga, galima pateikti nuorodą, kur rasti daugiau informacijos, tačiau dėl to vartotojai neturi patirti papildomų išlaidų.

Ką privaloma nurodyti minėtoje informacijoje?

Turi būti nurodytas tikslus maisto produkto pavadinimas, sudedamųjų dalių sąrašas (prireikus ir jų kiekiai), grynasis kiekis, už informacijos teikimą atsakingo subjekto (pvz., gamintojo) pavadinimas ir adresas, specialios vartojimo ar laikymo sąlygos, vartojimo instrukcija, taip pat kilmės šalis ar vieta. Be to, prekiaujant alkoholiniais gėrimais, privaloma nurodyti ir faktinę alkoholio koncentraciją, išreikštą tūrio procentais. Nebūtina iš anksto pateikti tinkamumo vartoti terminų – šią informaciją vartotojai išvys tik gavę konkrečius maisto produktus. Tačiau visais atvejais prekiauti maisto produktais su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais draudžiama.

Ar platinami elektroniniu būdu maisto produktai gali būti prastesnės kokybės nei parduotuvėse?

Platinamų internetu produktų kokybė ir sauga neturi skirtis nuo parduodamų parduotuvėje, nes pagrindinis reikalavimas visiems – prekiauti tik saugiais, kokybiškais ir tinkamai paženklintais maisto produktais.

Ką patartumėte vartotojams?

Patarčiau maisto produktus ar papildus pirkti internetu tik iš patikimų, savo veiklą užregistravusių subjektų, interneto svetainėse atidžiai perskaityti visą privalomą informaciją apie siūlomus produktus.