Balandžio 16 d., antradienis | 24

ES turi pakeisti savo poziciją dėl genetiškai modifikuotų augalų

LŽŪKT informacija
2013-07-12


Britanijos ministrai ragina Briuselį sumažinti genetiškai modifikuotų (GM) augalų auginimo apribojimus, kad Europa netaptų „XX amžiaus muziejumi“.

Jungtinės Karalystės universitetų ir mokslo ministras Davidas Viletsas (David Willetts) pareiškė, kad ES taisyklės dėl GM pasėlių, kamieninių ląstelių tyrimų ir nanotechnologijų stabdo pažangą šioje srityje, todėl kyla rūpestis, kad ES atsiliks.

„Mes manome, kad GM pasėliai gali padaryti žemės ūkį našesnį, taip pat, kas labai svarbu, tvaresnį, nes bus galima naudoti mažiau pesticidų ir kasamo kuro“, – sakė D. Viletsas mokslo festivalyje, vykusiame Cheltenhame. – Tiesiog yra per daug XXI a. technologijų, kurias Europa labai lėtai priima. Būtų naudinga surengti debatus apie tai, jog Europa turi būti novatoriška, o ne taptų XX a. technologijų muziejumi“.

Ministras sutinka su anksčiau šiais metais DEFRA sekretoriaus Oveno Petersono (Owen Paterson) išsakytoms mintims dėl visiško pritarimo GM maisto produktų gamybai. O. Patersonas įsitikinęs, kad britų ūkininkams turėtų būti leista auginti ir parduoti GM augalų derlių nepaisant Europoje tebesitęsiančio priešinimosi šiai technologijai. GM priešininkus jis pavadino „apsimetėliais“.

Nobelio premijos laureatas, DNR struktūros atradimo bendraautorius Džeimsas Vatsonas (James Watson) taip pat gynė GM. „Apsišvietusios viduriniosios klasės paprasčiausiai nemėgsta genetikos, todėl nenori GM maisto produktų, nes yra susirūpinusios maisto sauga, bet GM maistas tikriausiai yra dar sveikesnis“, – sakė jis.

Pastaraisiais mėnesiais didžiosios žemės ūkio kompanijos, įskaitant „BASF“ ir „Monsanto“, kilus nepasitenkinimui, kad Europos Komisija nepritarė GM augalų auginimui, nutraukė savo veiklą Europoje.
ES buvo leista auginti tik du GM augalus – „Monsanto“ kenkėjams atsparius kukurūzus MON810 ir „BASF“ bulves Amflora.

Kukurūzų MON810 daugiausia auginama Ispanijoje, tačiau uždrausta auginti Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Austrijoje, Liuksemburge, Bulgarijoje, Vengrijoje ir Lenkijoje.

GM javai patenka į Jungtinės Karalystės maisto grandinę su gyvulių pašaru. Juos uždrausta auginti komerciškai. Eksperimentinis GM kviečių tyrimas atliekamas Rothamsted mokslinių tyrimų stotyje.

Peteris Melchetas (Peter Melchett), Dirvožemių asociacijos strategijos direktorius, apkaltino vyriausybės ministrus, kad jie ignoruoja naujausią Maisto standartų agentūros (FSA) tyrimą, kuris atskleidė, jog du iš trijų žmonių nori, jog maisto produktų, pagamintų iš gyvulių, šertų GM pašarais, etiketėse būtų apie tai informuota.

„Anglijos mokslininkai paskelbė, kad jie pasiekė 30 proc. kviečių derliaus padidėjimą nenaudodami GM ir patvirtino, kad naudojant modernias veislininkystės technologijas galima pasiekti daugiau, negu auginant GM augalus“, – sakė P. Melchetas.

GM, pasak Davido Vileto (David Willetto), yra XX a. technologija, o Anglija ir Europa turi stengtis pirmauti diegiant XXI a. technologijas, kurių esmė – didesni derliai, gaunami kuo mažesnėmis naftos ir kastinio kuro sąnaudomis, augalų auginimas, 80 proc. sumažinus šiltnamio dujų emisijas, taip pat maisto produktų gamyba užtikrinant geresnę gyvūnų gerovę, mažesnę taršą, gamtos apsaugą ir užimtumą ūkiuose.

Ką ūkininkai galvoja apie GMO?

Portalo „Farmers Weekly“ organizuotos apklausos duomenimis, maždaug 61 proc. britų ūkininkų augintų GM augalų pasėlius, jeigu tai būtų legalu.

Apklausoje, atliktoje kartu su Barclays banku, dalyvavo daugiau kaip 600 britų ūkininkų. Apibendrinus rezultatus paaiškėjo, kad pagal požiūrį į GM technologiją ūkininkai pasidalija į dvi grupes.

61 proc. pasakė, kad augintų GM pasėlius, 39 proc. pareiškė, kad neaugintų. Apie 47 proc. mano, kad GM technologija yra gera inovacija – reikalinga Anglijos žemės ūkiui, jei norima padidinti našumą ir pelningumą, o 26 proc. jokiomis sąlygomis neaugintų GM pasėlių.

Norintys auginti GM pasėlius, vardija tokius privalumus:

  • Nematau jokių GM pasėlių auginimo privalumų – 24 proc.
  • Mažesnis poveikis gamtai – 19 proc.
  • Suteikia mums lygias sąlygas su užsienio ūkininkais, kurie jau augina GM pasėlius – 16 proc.
  • Mažesnės auginimo sąnaudos – 16 proc.
  • Suteikia anglų ūkininkams sąlygas konkuruoti pasaulinėje rinkoje – 13 proc.
  • Didesni derliai – 10 proc.
  • Geriau kovoti prieš ekstremalias oro sąlygas – 4 proc.

Nenorintys auginti GM pasėlių, nurodo tokius trūkumus:

  • Visuomenės priešinimasis GM – 30 proc.
  • Neįrodyta, kad technologija tinkama, ir mes nežinome apie jos poveikį laikui bėgant – 20 proc.
  • GM rinką kontroliuoja stambiosios korporacijos – 19 proc.
  • Dėl šios technologijos gali išsivystyti didesnis kenkėjų ir piktžolių atsparumas, kurio mes nesugebėsime įveikti – 13 proc.
  • Tai – nenatūralu – 4 proc.
  • Tai skatina pramoninio masto monokultūrų ūkininkavimą – 2 proc.
  • Nematau jokių trūkumų auginant GM pasėlius – 9 proc.