Gruodžio 03 d., antradienis | 24

Derančių obelų genėjimas paprastųjų verpsčių vainikais

Dr. (HP) Nobertas Uselis
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų sektoriaus vedėjas
2012-05-09

Genėjimo tikslas – tinkamai suformuoti vaismedį, palaikyti jį sveiką, reguliuoti jo augimą, derėjimą, pagerinti vaisių kokybę ir apriboti vaismedžių augimą. Kaip genėti derančias obelis paprastųjų verpsčių vainikais?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Derantys, suformuoti vainikai atnaujinami ir prašviesinami, 2,5 m aukštyje sutrumpinama viršūnė. Tankiai pasodintiems žemaūgiams vaismedžiams išgenimos senesnės negu trejų metų šakos. Per metus reikėtų išpjauti ne daugiau kaip dvi–tris senas storas šakas. Tik retai augančių pusiau žemaūgių vaismedžių vainikų apačioje gali būti senesnės nei trejų metų šakos, krypstančios eilių link. Šiems vaismedžiams išgenimos vyresnės nei trejų metų šakos tiek nuo liemens, tiek nuo apatinių stambesniųjų šakų.

Pavasarį atnaujinant obelis, pirmiausia išgenimos į viršų smailiu kampu augančios šakos bei tos, kurios atsišakojimo vietose storiu panašios į liemenį. Senesniųjų vaismedžių su liemeniu konkuruojančių storų šakų dažnai atsiranda vainiko viršuje, kur jos geriau apšviestos saulės ir vešliau auga, tad jos būtinai pašalinamos. Atnaujinus obelis, jeigu vainikai netankūs, užaugs nauji ūgliai. Todėl pjaunant šaką, prie liemens paliekamas nuožulnus stuobrelis, iš kurio apačios augs nauji, beveik horizontalūs ūgliai. Dažnai jų net nereikia lenkti žemyn.

Jeigu atnaujinti obelų vainikai dar per tankūs, jie prašviesinami – išgenimi ūgliai ir net ir 2–3 metų šakutės. Tuomet vainiko vidų gerai apšvies saulė, susidarys geros sąlygos ne tik vaisiams augti, bet ir formuotis žiediniams pumpurams kitų metų derliui. Atnaujinant ir prašviesinant retus bei vidutiniškai tankius vainikus, išgenima iki 10–20 proc. ūglių ir šakų, o iš labai tankių vainikų – iki 30 proc. ir daugiau šakų.

Jeigu vaismedžiams reikia patrumpinti viršūnes, tai daroma po 2–3 savaičių obelims nužydėjus, birželį. Tuo metu sutrumpintos viršūnės mažiau šakojasi, ūgliai būna trumpesni ir dažniausiai baigiasi žiediniu pumpuru. Geriausia viršūnes trumpinti 2,5 m virš silpnos horizontalios šakutės.

Vaismedžiai paprastųjų verpsčių vainikais gali augti iki 3 m aukščio, bet tuomet sunkiau nuskinti nuo viršūnių obuolius.

Paprastosios verpstės formos Auksis veislės obelis su vidutinio augumo MM.106 poskiepiu prieš genėjimą ir išgenėta

Paprastosios verpstės formos Auksis veislės obelis su vidutinio augumo MM.106 poskiepiu prieš genėjimą ir išgenėta

Paprastosios verpstės formos Delikates veislės obelis su vidutinio augumo MM.106 poskiepiu prieš genėjimą ir išgenėta

Nugenėti žydintys paprastosios verpstės formos vaismedžiai

Naudinga vaizdo informacija