Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Baltagūžių kopūstų veislės ir jų atsparumas abiotiniams ir biotiniams veiksniams

Roma Starkutė
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas
2013-03-11

Kai augalai yra veikiami biotinio ar abiotinio streso, gali atsirasti įvairaus laipsnio žala, tačiau daugelis augalų sugeba apsisaugoti. Bendrąjį gynybos mechanizmą sudaro tai, kas vadinama augalų atsparumu. Todėl labai svarbu tinkamai pasirinkti veisles (hibridus) kiek galima atsparesnes kenkėjams, ligoms, sugebančias prisitaikyti prie susidariusių nepalankių augimo sąlygų. Auginamų kopūstų veislės ar hibrido pasirinkimas priklauso nuo to, ko mes norime: greitai realizuoti, laikyti ar perdirbti.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Kopūstai (lot. Brassica oleracea) – bastutinių (Brassicaceae) šeimos augalų rūšis. Tai dvimečiai (kai kurie varietetai vienmečiai) žydintys augalai, kurių žiedai išsidėstę gausiažiedėje kekėje. Vainiklapiai geltoni, kartais balti. Ankštaros labai stambios. Stiebas lapuotas, apatiniai lapai stambūs, mėsingi. Visas augalas pilkai žalias.

Jau graikai ir romėnai žinojo 3–10 kopūstų atmainų. Dabar jų yra šimtai. Kaip nė viena daržovė jie turi gausybę varietetų (tai žemesnis už porūšį taksonas, apimantis tuos rūšies individus, kurie skiriasi nuo tipinių antraeiliais požymiais ir yra surišti su pastaraisiais eile tarpinių formų). Žymiausi kopūsto varietetai: gūžiniai, brokoliai, žiediniai (kalafiorai), Briuselio, ropiniai (kaliaropės), garbanotieji, lapiniai ir kt. Baltagūžiai kopūstai – daugiausia Europoje paplitusi daržovė. Yra duomenų, kad europiečiai juos vartojo net 100 – 50 tūkstančių metų prieš mūsų erą.

Vitaminų šaltinis

Kopūstuose yra apie 1,63 proc. ląstelienos, kuri ypač svarbi aterosklerozės profilaktikai, nes padeda pasišalinti iš organizmo cholesterinui. Juose gausu vitaminų C, U ir nedideliais kiekiais A, B1, B2, P, riebalų, angliavandenių, K bei cholino ir kt. Jie turi įvairių fermentų, kalio druskų, fosforo ir sieros.

Maistingosios medžiagos susikaupusios lapuose. Viduriniuose kopūstų lapuose vitamino C yra daugiau negu išoriniuose. Vitaminas C gerai išsilaiko ir raugintuose kopūstuose, bet juos reikia laikyti šaltai ir apsemtus skysčiu.

Abiotiniai ir biotiniai veiksniai – kas tai?

Kaip ir visų augalų, kopūstų produktyvumą lemia visuma vidaus ir išorės veiksnių. Praktiniu požiūriu dažniausiai susiduriame su tais, kurie yra apčiuopiami, gerai atpažįstami ir gali būti nesunkiai reguliuojami bei kontroliuojami. Svarbu tai, kad mažinant trąšų kiekį, taupant energijos sąnaudas ir mažinant aplinkos taršą, augalų auginimui būtina geriau naudoti natūralius aplinkos veiksnius, gerinti produkcijos mitybą, technologinę ir aplinkos apsaugos kokybę. Taip pat svarbios išlaidos augalų auginimui, socialiniai ir ekonominiai aspektai.

Aplinkos veiksniai – sąlygos, veikiančios organizmą, šiuo atveju – kopūstų augimą. Jie netiesiogiai ir tiesiogiai veikia jų populiaciją, gamtinę bendriją, jos būsenas ir savybes. Šie veiksniai dažnai yra vadinami ekologiniais. Jie skirstomi į 2 grupes:

1) abiotiniai veiksniai – tai negyvosios gamtos elementai, tiesiogiai ar netiesiogiai veikiantys gyvuosius organizmus, jų fizinę būklę ir cheminę sudėtį ( svarbiausi – šviesa, temperatūra, oras, vanduo ir dirvožemis). Dažniausiai išskiriamos tokios abiotinių veiksnių grupės:

  • Topografiniai: aukštis, nuolydis, atodanga, paviršius.
  • Dirvos aplinka: drėgmė, lietus, drėkinimas, drenažas.
  • Temperatūra: vidutinė, ekstremali, ekstremalumo trukmė, šilumos didėjimas.
  • Aeracija: tankis, struktūra, tręšimas ir pH, organinės trąšos, dujų cirkuliacija.
  • Cheminiai: dujų, tirpalų, kietųjų medžiagų cheminė sudėtis ir kiekis aplinkoje, taip pat oro, dirvos ir vandens teršalai.
  • Kosminiai: saulės spinduliuotė (ultravioletinė, matomoji, infraraudonoji) bei jos poveikis mikroorganizmams, augalams, gyvūnams ir žmonėms.

2) biotiniai veiksniai – sąveika tarp augalų, gyvūnų bei mikroorganizmų, vabzdžių, grybų, erkių poveikis.

Patogeniniai mikroorganizmai pakeičia augalų gyvybinius procesus, jų mitybą, reakciją į aplinkos veiksnius. Biotiniams veiksniams priklauso ir žmogaus sukeltas antropogeninis poveikis. Įvairiapusė žmogaus veikla keičia gamtą ir visų organizmų gyvenamąją aplinką, turi tiesioginę įtaką jų gyvenimui. Tai įvairios agrotechninės priemonės (arimas, rotacija, atsparios veislės, pesticidai ir kita).Visi šie veiklos rezultatai neišvengiamai turi įtakos augalų fiziologiniams procesams. Vieni augalai kitiems gali išskirti žalingas arba slopinančias medžiagas, veikti netiesiogiai per mikroorganizmus. Būna, kad tos pačios populiacijos individai konkuruoja tarpusavyje dėl mitybos elementų, vandens, šviesos.

Organizmai natūraliosios atrankos būdu prisitaiko prie visų šių veiksnių. Optimali kurio nors veiksnio reikšmė kiekvienai rūšiai yra nevienoda. Pagal veiksnio palankumą rūšis galima suskirstyti į mėgstančias šilumą ir šaltį, drėgmę ir sausrą, prisitaikiusias prie didelio bei mažo vandens druskingumo ir kt.

Taigi atsižvelgdami į abiotinius ir biotinius veiksnius ir parinkdami tinkamų tai veislei (hibridui) sodinimo atstumus, sodinimo laiką ir atsparesnes ligoms ir kenkėjams veisles (hibridus), galime sumažinti cheminių preparatų naudojimą, tausoti gamtą, išsaugoti geresnes daržovės skonio savybes.

Auginamų kopūstų veislės ar hibrido pasirinkimas priklauso nuo to, ko mes norime: greitai realizuoti, laikyti ar perdirbti. Pagal tai juos galima suskirstyti į 3 dideles grupes.

Šviežiam vartojimui ir greitai realizacijai

Orion the Hunter F1 – tai įmonės „Seminis“ labai ankstyvas hibridas. Vegetacija 50–55 dienos. Gūžės apvalios, 1,0–1,5 kg svorio, saldaus skonio, gerai laikosi lauke. Rekomenduojama sodinti 40–70 tūkst./ha. Viena iš ankstyviausių veislių rinkoje.

Reactor H – labai ankstyvas hibridas, vegetacija 55–58 dienos, tinka auginti po priedangomis ir atvirame grunte. Lapai elastingi, nesilaužo nuimant derlių. Atsparus trūkinėjimams ir augimo metu sukeltiems stresams. Skirtas šviežiam vartojimui. Gūžės apie 1,4–1,8 kg.

Beltis F1 – tai įmonės „Seminis“ vasarinis hibridas. Vegetacija trunka 90 dienų. Gūžės 3,5 kg svorio, šviesiai žalios spalvos, labai vienodos, apvalios. Labai atsparus ligoms. Smulki vidinė struktūra. Gerai laikosi iki sausio. Rekomenduojama sodinti 40–60 tūkst./ha.

Parel H – ankstyva hibridinė veislė, derlius imamas praėjus 58–65 dienoms nuo daigų pasodinimo. Skirtas pavasario ir ankstyvos vasaros derliui, šviežiam vartojimui. Gūžės apvalios, kietos, 1–1,6 kg svorio. Ankstyvam derliui auginami polietileniniuose šiltnamiuose, balandžio–gegužės mėnesiais sodinami į dirvą. Daigai atsparūs šalnoms. Gerai auga vidutinio sunkumo ir sunkiose, derlingose dirvose.

Gregorian H – vidutiniškai ankstyvas hibridas Vegetacija trunka 70–75 dienas. Atsparus ligoms ir trūkinėjimams. Tinka šviežiam naudojimui ir ankstyvam rauginimui. Gūžės apie 3,0–3,5 kg.

Šviežiam vartojimui, perdirbimui, ankstyvam rauginimui ir neilgam sandėliavimui

Flexton H – universalus hibridas, derantis įvairiose sąlygose. Vegetacija apie 85–100 dienų, apvalios galvos su gera vidine struktūra, sveria 3–7 kg, kotas ilgas, didesnis atsparumas ligoms ir puviniams. Tinka šviežiam vartojimui ir rauginimui vasaros–rudens periodu.

Dėmesio: sodinti balandžio mėnesį. Laikosi iki sausio.

Arrivist F1 – gana ankstyva rudeninė veislė, skirta šviežiam vartojimui ir neilgam sandėliavimui. Labai atspari ligoms ir kenkėjams. Tinka salotoms ir rauginimui. Vegetacijos trukmė 95–100 dienų.

Otorino F1 – tai įmonėss „Nickerson-Zwaan“ hibridas. Derlius nuimamas vasaros pabaigoje, rudenį. Vegetacija trunka 100 dienų. Tinka perdirbimui, rauginimui. Gūžės 3,0–5,0 kg svorio, apvalios, vidutiniškai žalios spalvos, plonais lapais ir trumpa šerdimi, puikaus skonio. Atsparus fuzariozei. Rekomenduojama sodinti 25–35 tūkst./ha.

Megaton H – vidutinio ankstyvumo hibridas. Vegetacija trunka apie 102 dienas. Atsparus fuzariozei. Tinka šviežiam vartojimui, rauginti. Gūžės sveria apie 5–7 kg.

Reaction F1– vegetacija trunka apie 118 dienų. Hibridas skirtas tankiai sodinti. Atsparus fuzariozei, kopūstų gyslų bakteriozei (juodajam puviniui). Gūžės apvalios, 2–2,5 kg svorio. Nors vegetacija nelabai ilga, tačiau šios veislės kopūstai puikiai laikosi sandėliuose. Rekomen-duojama sodinti 37–45 tūkst. vnt./ha.

Selma H U – vegetacija trunka apie 110–120 dienų, gūžės svoris – 3–7 kg. Hibridas atsparus ligoms ir tripsams. Gerą derlių duoda net tada, kai trūksta drėgmės. Gūžės baltos, trumpu vidiniu kotu, idealiai tinka raugti.

Candela F1– vegetacija trunka apie 120 dienų. Vidutinio vėlyvumo hibridas, skirtas ilgam laikymui. Puikiai laikosi sandėliuose iki kovo mėnesio, o geromis sąlygomis ir ilgiau. Auga intensyviai, gūžės apvalios, viršuje šiek tiek priplotos, labai tankios, 2,5–3,5 kg svorio. Kopūstai labai atsparūs tripsams, fuzariozei. Rekomenduojama sodinti 37–42 tūkst. vnt./ha.

Jei reikia išauginti mažesnių gūžių, sodinama tankiau.

Laikymui ir vėlyvam rauginimui

Bloctor F1 – vegetacija trunka 140 dienų. Gūžės apvalios, labai geros prekinės išvaizdos, standartinės, iki 2,5–3,5 kg svorio. Šio hibrido kopūstai tinkami vartoti švieži ir ilgai laikyti. Lapai lengvai valomi, turi stiprią šaknų sistemą. Atsparūs sausrai, žemai temperatūrai. Be to, hibridas atsparus tripsams ir Fusarium oxysporium.

Jubilee F1– vėlyvas rudeninis hibridas, skirtas rauginti rudenį arba sandėliuoti ir raugti žiemą. Vegetacijos trukmė – 149 dienos. Kopūstus reikia sodinti anksčiau, geriausia iki gegužės 15 d., nes vegetacijos laikotarpis ilgas. Gūžės labai didelės, apvalios, vidinis kotas trumpas, gyslos švelnios. Stipri šaknų sistema ir augalo sveikumas leidžia išauginti gausų derlių sausą vasarą. Lapai padengti storu vaško sluoksniu, puikiai apsaugo nuo ligų bei amarų ir tripsų. Ši veislė – puikiausia žaliava rauginti žiemą, nes gūžės puikiai laikosi sandėliuose 4–5 mėnesius. Didelis sausųjų medžiagų kiekis lemia didelę raugimo produkto išeigą.

Paradox F1 – vegetacijos trukmė –141 diena. Naujas labai derlingas hibridas, skirtas ilgam sandėliavimui. Gūžės apvalios, šiek tiek suplotos iš viršaus, esant standartiniam sodinimo tankumui, užauga iki 4 kg svorio. Augalai padengti storu vaško sluoksniu, todėl juos sunkiau įveikia ligos ir kenkėjai. Dar vienas privalumas – atsparumas fuzariozei. Augintojus džiugina tai, kad po ilgesnio laikymo gūžes lengva nuvalyti, o vartotojus – puikus skonis. Rekomenduojama auginti ir tiems augintojams, kurie kopūstus raugia žiemą.

Kronos F1 – labai derlinga baltagūžių kopūstų, skirtų ilgam laikymui, veislė. Derlius – 140–160 dienų po pasodinimo. Pakanti miltligei, Mycosphaerella, gūžių rausvėjimui, rūdims, tripsams. Puiki kokybė net ir po labai ilgo laikymo sandėlyje.

Cilion H – vegetacija apie 150– 160 dienų. Vėlyva veislė, galvos – galvos tankios, sunkios, sveria 2–3 kg, kotas aukštas, todėl stabdo ligų vystymąsi, didelis vaškinis sluoksnis, labai išlyginas (Marathon CMS), atsparus amarams. Veislė skirta ypač ilgai saugoti.

Kingston H – vėlyvas baltagūžių kopūstų hibridas. Vegetacijos trukmė – 130–150 dienų. Galvos sveria 3–4,5 kg, atsparios trūkinėjimui, puiki vidaus struktūra, stipri šaknų sistema. Hibridas atsparus tripsams, ligoms, ypač Alternaria ir Mycosphaerella, laikosi 7 mėnesius. Skirtas ilgesniam laikymui, rauginimui.

Kingstonija F1 – tai vėlyvas baltagūžių kopūstų hibridas. Laikas nuo sėklų sudygimo iki jų subrendimo – 130–150 dienų. Galvos sveria 3–4,5 kg. Labai standžiai susuktos galvos, stipri šaknų sistema. Labai atsparūs tripsams, grybinėms ir bakterinėms ligoms (Alternaria ir Mycosphaerella sukėlėjams).Tinkami vartoti žiemą, sandėliuoti bei perdirbti. Po ilgesnio laikymo gūžes lengva nuvalyti.

Patobulinus Kingston F1 šiuo metu pradėta auginti Kingstonija F1.