Gegužės 02 d., ketvirtadienis | 24

Artėjantis pavasaris parskraidins ne tik paukščius (papildyta kovo 7 d.)

2018-02-27

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atkreipia paukštininkystės ūkių ir pavienių paukščių augintojų dėmesį, kad artėjant pavasarinei paukščių migracijai gerokai išauga paukščių gripo rizika, todėl paukščių augintojai turėtų būti itin budrūs ir saugoti naminius paukščius nuo kontakto su laukiniais.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Situacija Europoje yra įtempta. Apie protrūkį naminių paukščių ūkyje, kuriame laikoma 12 tūkstančių paukščių, šią savaitę pranešė Olandija. Čia nustatytas didelio patogeniškumo H5N6 paukščių gripas. 14-oje paukščių ūkių, esančių 10 km spinduliu nuo šio ligos židinio, padidinta stebėsena. Šiais metais jau 13 paukščių gripo protrūkio atvejų užfiksuota Prancūzijoje, laukinių paukščių gripo atvejų nustatyta ir Olandijoje, Švedijoje, Anglijoje, Airijoje, Danijoje. Pastarosiomis dienomis (kovo 7 d. duomenimis) apie naujus didelio patogeniškumo H5N8 tipo paukščių gripo židinius informavo Bulgarija ir Italija.

Bulgarijoje paukščių gripo protrūkis užregistruotas dideliame komerciniame naminių paukščių ūkyje General Toshevo mieste, Dobrich regione. Ūkyje buvo laikoma beveik 140 tūkstančių vištų dedeklių. Prasidėjus ligos protrūkiui, nugaišo apie 3,5 tūkst. vištų. Ištyrus laboratorijoje, buvo patvirtintas didelio patogeniškumo H5N8 paukščių gripas.

To paties tipo (H5N8) paukščių gripo protrūkis užregistruotas ir Italijoje, Bergamo regione. Paukštininkystės ūkyje, kuriame buvo laikomi 95 tūkst. vištų dedeklių, nugaišo apie 100 paukščių. Nustatyta, kad vištos nugaišo nuo paukščių gripo.

Visi abiejuose ūkiuose laikyti paukščiai nugaišinti, jų gaišenos sunaikintos, imtasi kitų būtinų apsaugos priemonių, užtikrinančių, kad virusas neišplistų. Veterinarijos specialistai atlieka epizootinius tyrimus, aiškinasi, kaip virusas galėjo patekti į ūkius.

VMVT primena, kad paukščių migracijos metu ypač svarbu laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Rekomenduojama neišleisti paukščių iš aptvarų ar išleisti juos tik į aptvertas ir uždengtas aikšteles, kuriose naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais ir būtų apsaugotas jų lesalas, vanduo. Taip pat negalima naudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti. Namines antis ir žąsis reikia laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.Pastebėjus ligų požymius paukščių pulkuose, ėmus jiems gaišti, ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį, reikia apie tai pranešti artimiausiam teritoriniam VMVT padaliniui arba nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.

Europos valstybėse pasireiškusi liga atneša didelių ekonominių nuostolių tiek dėl daugybės sunaikintų naminių paukščių, tiek ir dėl prekybos paukštiena apribojimų. Todėl labai svarbu, kad naminių paukščių laikytojai įvertintų galimą ligos grėsmę bei laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų.