Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Arimo meistrai susikovė dėl geriausiojo vardo

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė, agroakademija.lt
2016-08-29

„Nepabuvęs kareivėliu, nebus geras artojėlis“ – tokiu šūkiu į 18-ąsias Lietuvos artojų varžybas kvietė renginio organizatoriai – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir Lietuvos artojų asociacija. Išmėginti jėgas, pasidalinti patirtimi nuo darbų atitrūko dešimt artojų iš septynių savivaldybių. O atvykusieji į varžybas galėjo pabūti tiek artojo, tiek kario vaidmenyje.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Geriausius šalies artojus į varžybų kovos lauką lydėjo ne tik gausus palaikymo būrys, arimo meno norintys pasimokyti žemdirbiai, bet ir daug svečių. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sveikino artojus su būsima gražia kova. Pasak ministrės, žemė nieko neduotų, jei jos tinkamai nedirbtume, arimas – vienas svarbiausių žemės priežiūros būdų, pagrindas derliui, kurio visi laukiame ir tikimės.

„Nepaisant to, kad technika modernėja ir beariminė žemdirbystė jau turi tam tikrą vietą, niekada nebus per daug dėmesio klasikiniam žemės dirbimui. Gerai sutvarkyti laukai visada bus pranašesni už kitus žemės dirbimus“, – sveikindamas artojus sakė Konsultavimo tarnybos direktorius Edvardas Makelis.

Svečių vardu, pabrėždami arimo svarbą žemdirbystei, artojus sveikino LR Seimo Kaimo reikalų komiteto vicepirmininkas Bronius Pauža, LR Vyriausybės Premjero patarėjas žemės ūkiui Adolfas Damanskis, ASU prorektorius Vidmantas Butkus ir Agronomijos fakulteto dekanas Viktoras Pranckietis, LAMMC direktorius Zenonas Dabkevičius, LŽŪBA prezidentas Petras Puskunigis ir kt.

Varžybų atidarymo iškilmėse kalbėjęs l. e. Krašto apsaugos savanorių pajėgų S. Dariaus ir S. Girėno 2-osios rinktinės 207 lengvųjų pėstininkų kuopos vadas Evaldas Gudžiūnas sakė, kad tiek kariuomenė, tiek žemdirbiai turi naudoti galingą techniką, taikyti pažangias technologijas. Tad tikrai jaunuolis, pabuvęs kareivėliu, bus geras ir artojėlis.

L. e. Krašto apsaugos savanorių pajėgų S. Dariaus ir S. Girėno 2-osios rinktinės 207 lengvųjų pėstininkų kuopos vadas Evaldas Gudžiūnas sveikino varžybų dalyvius

Koviniai išbandymai artojams prasidėjo dar nepasiekus traktorių – jie turėjo pereiti improvizuotą minų lauką. Išimtis padaryta tik daugkartiniam šalies arimo čempionui Kaziui Genčiui, kuriam buvo paskirta speciali užduotis – arimo taktikos pamokyti žemės ūkio ministrę V. Baltraitienę. Ministrė drąsiai sėdo į čempiono traktorių ir išarė pirmąsias varžybų vagas.

„Arti daug lengviau nei politikoje, juolab, kai geriausias šalies arimo meistras pasako, kur sukti vairą ir ką daryti“, – geros nuotaikos nestokojo ministrė

Patirtis ar jaunatviškas veržlumas?

Kaip ir kasmet, artojai varžėsi dviejose kategorijose. Tradicinių (sportinių) plūgų grupėje rungėsi: Paulius Čiupas (Kėdainių r.), Valdas Dainys (Panevėžio r.), Audrius Plerpa (Pakruojo r.), taip pat meistriškumą demonstravo ir tarpusavyje varžėsi Marcinkų šeimos vyrai – tėvas Stanislovas ir sūnus Tadas (Jurbarko r.).

Apverčiamųjų (netobulintų ir sportinių) plūgų grupėse susikovė: Antanas Duoblys (Kretingos r.), Vilmantas Sereikis (Kėdainių r.), Mindaugas Vaišnys (Marijampolės r.) ir Kazys Genčius (Kretingos r.).

Organizatoriai džiaugiasi, kad šiemet šalia varžybų senbuvių jėgas pasiryžo išbandyti net 4 debiutantai: jurbarkiškis Tadas Marcinkus, kėdainiškis Vilmantas Sereikis, Kęstutis Janušonis, Joniškėlio Igno karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklos atstovas, ir Marijampolės r. ūkininkas Mindaugas Vaišnys.

Anot trečius metus augalininkystės ūkį valdančio 27-erių Mindaugo Vaišnio, žemės dirbimo nuo mažų dienų mokėsi iš savo tėvo. Dabar jau pats aria ne tik savo, bet ir tėvo ūkių laukus, kurių bendras plotas siekia apie 100 hektarų. Sekasi neblogai – dvejus metus iš eilės Mindaugas pripažintas geriausiu rajono Rudeninio arimo konkurso artoju. Mindaugas – arimo entuziastas. Liepą savo ūkyje surengė arimo pamoką. Apgailestavo, kad vis dar nemažai yra tokių, kurie atvažiuoja tik pažiūrėti, pakomentuoti. Gal patys bijo?

„Apsisprendimas dalyvauti Lietuvos artojų varžybose atėjo tarsi savaime. Su Konsultavimo tarnyba bendradarbiaujame, tai vis pasiūlydavo sudalyvauti. Man ir pačiam įdomu. Žinoma, tikėjausi geriau pasirodyti, bet tobulėjimui ribų nėra. Rekomenduoju dalyvauti ne vienam draugui. Būtu smagu pasivaržyti“, – mintimis dalijosi varžybų debiutantas.

„Reikia stengtis arti taip, kad šalia kelio galėtum drąsiai pakabinti plakatą su užrašu „Lauką arė Mindaugas Vaisnys“, – savo požiūrį išsakė ūkininkas

Tadas Marcinkus užsiminė, kad daug metų arimo varžybas stebintis iš šalies. „Pernai dalyvavau rajoninėse artojų varžybose, užėmiau pirmąją vietą. Nusprendžiau pasižiūrėti, kaip iš tikrųjų viskas atrodo. Stebėti ir pačiam dalyvauti, žinoma, jausmas skirtingas. Protas veikia maksimaliai, tačiau šalia esantys žmonės šiek tiek blaško. Tobulėti yra daug kur“, – sakė Tadas, įvertinęs savo pirmąjį pasirodymą 6 balais iš dešimties.

Paklaustas, koks jausmas varžytis drauge su tėčiu, Tadas Marcinkus sakė, kad jausmas dvejopas, bet malonus: „Konkurencijos tikrai nėra. Atvirkščiai, tėtis būtų laimingas, jei jį aplenkčiau, tuomet pasijustų geresniu mokytoju“

Pabūti artoju galėjo kiekvienas – specialiai paruoštame lauke buvo galima sėsti į traktorių ir, prižiūrint specialistui, arti lauką. O bendraudami su KASP pėstininkų kuopos kariais, žiūrovai galėjo savo kailiu pajusti, kiek sveria pilna kario ekipuotė (kariškiai mielai leido kiekvienam apsirengti bene 30 kg sveriančią ekipuotę), susipažinti su šiandieninių karių naudojama ginkluote, sužinoti apie Lietuvos kariuomenės veiklą, išbandyti jėgas koviniuose išbandymuose. Be to, renginio dalyviai galėjo paskanauti kareiviškos košės, apžiūrėti modernią žemės ūkio techniką, pajodinėti žirgais, pasiklausyti šventinio koncerto.

Vėl triumfavo patirtis

Ariami laukai artojams nebuvo draugiški – po gausių kritulių organizatoriai abejojo, ar iš vis į lauką bus galima įvažiuoti, o dėl susidariusio vandens pertekliaus dirva buvo suplukta, laukuose palikta nemažai šiaudų. Tad abi dienas ardami ražienas, varžybų dalyviai turėjo nemenkai paplušėti. Pirmoji vaga labai svarbi. Ji turėtų būti reikiamo pločio, gylio ir tiesi. Deja, ne kiekvienam artojėliui pasisekė. Kai kurių varžybų dalyvių pirmosios paruošiamosios vagos buvo kreivokos. Sakoma, kad pirmosios vagos klaidas galima ištaisyti, tačiau pažvelgus į teisėjų protokolus matyti, kad geresni rezultatai tų artojų, kurie išvarė tiesesnes pirmąsias vagas. LAA prezidento Alfonso Malinausko teigimu, mūsų šalyje arimo varžybos vykdomos pagal taisykles, kurios sudarytos Pasaulinių arimo varžybų taisyklių pagrindu. Taigi pagal tas taisykles vertinamas paruošiamosios vagos tiesumas, jos pradžia ir pabaiga, sumestinės riekių forma ir tiesumas, piktžolių užarimas, riekių prigludimas, jų forma ir aukštis, tiesumas, išmestinės kokybė, išmestinės vagos tiesumas ir bendras arimo vaizdas. Ariant apverčiamuoju plūgu, be minėtų dalykų, vertinamas trapecinės formos laukelio suarimas, kur įstrižos vagos prijungiamos prie tiesiųjų. Tai labai sunki užduotis, nes reikalaujama, kad būtų ryški bei tiesi jungiamoji riekė. Dėl itin lietingų orų šiemet artojams teko suarti 70 m ilgio (paprastai būna 100 m) trapecijos formos laukelius. Po 3,5 val. trukusios atkaklios kovos vis tik jaunatvišką veržlumą nugalėjo patirtis. Kitaip nei pernai, šiemet nuspręsta apdovanoti artojus, surinkusius daugiausia balų, skiriant tik pirmąsias vietas.

Tobulintų tradicinių 2–5 korpusų plūgų grupėje geriausiu pripažintas Jurbarko r. artojas Stanislovas Marcinkus, aręs JOHN DEER 6330 markės traktoriumi su tobulintu tradiciniu Kverneland plūgu ir surinkęs iš viso 201, 7 balus. Jurbarkiškis pripažintas ir absoliučiai geriausiu savo plūgų grupėje. Stanislovas – Lietuvos artojų varžybose dalyvauja net 13 kartų, kartą laimėjo 2-ąją vietą, o kur dar prizinės vietos Rudeninio arimo konkurse.

„Vieni žvejoja, kiti medžioja, o mano hobis – arimas“, – po varžybų yra sakęs Stanislovas Marcinkus

Netobulintų apverčiamųjų 2–5 korpusų plūgų grupėje geriausiu pripažintas Kretingos artojas Antanas Duoblys, aręs JOHN DEER 6630 markės traktoriumi su netobulintu verčiamu plūgu, surinkęs iš viso 135,5 balus. A. Duoblys sakė, kad dalyvaudamas Lietuvos artojų varžybose trečią kartą (pernai užimta 2-oji vieta), nebejaučia įtampos ir jaudulys mažesnis, todėl lengviau susikoncentruoti. Daugiau nei 20 metų ūkininkaujantis mišriame ūkyje, Antanas sakosi dabar ten palikęs nemažai darbų. „Dar liko nenukulta javų, tačiau draugas padeda – vietoje manęs į kombainą sėdo, o mes su sūnumi į varžybas atvykome“, – su užsidegimu kalbėjo Antanas vis žvilgterėdamas į savo vienuolikmetį sūnų Donatą.

Antaną Duoblį dažnai į varžybas lydi sūnus Donatas

Tobulintų apverčiamųjų 2–5 korpusų plūgų grupėje geriausiu pripažintas kol kas nepralenkiamas varžybų veteranas kretingiškis Kazys Genčius, aręs Case IH JX1100U markės traktoriumi su tobulintu apverčiamuoju Kverneland pūgu, surinkęs iš viso 206, o balus. K. Genčius savo plūgų grupėje tapo ir absoliučiai geriausiu artojumi.

Kretingiškis Kazys Genčius Lietuvos artojų varžybose dalyvauja 14-tą kartą, tiek pat kartų Lietuvos garbę gynė (įskaitant ir kitąmet) ir Pasaulinėse artojų varžybose

Jauniausiojo geriausiojo artojo titulas atiteko jau ketvirtą kartą šalies arimo varžybose dalyvaujančiam dvidešimtmečiui Panevėžio profesinio rengimo centro moksleiviui Valdui Dainiui, arusiam MTZ82 markės traktoriumi su tradiciniu Kverneland plūgu ir surinkusiam iš viso 160, 7 balus.

Dvidešimtmetis Valdas Dainys respublikinėse artojų varžybose ne naujokas

Nugalėtojams – Stanislovui Marcinkui ir Kaziui Genčiui – atiteko garbė kitąmet atstovauti Lietuvai Pasaulio arimo varžybose Kenijoje. Kandidatais į komandą numatyti tradicinių ir vartomų plūgų grupėje užėmę antrąsias vietas – Audrius Plerpa (atstovauja Pakruojo r. „Lygumų“ ŽŪB ) ir Kęstutis Janušonis (Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklos moksleivis). Šiemet Pasaulio arimo varžybos vyksta Anglijoje, į jas vyks praeitų metų nugalėtojai: tradicinių plūgų grupėje rungsis pakruojiškis A. Plerpa, vartomų plūgų grupėje – K. Genčius.

Aštuonioliktųjų Lietuvos artojų varžybų dalyviai, organizatoriai ir svečiai

Sakoma – vienas lauke ne karys. Kiekvieną kovą laimėti lengviau, kai yra sąjungininkų. Renginio organizatoriai dėkoja: Žemės ūkio ministerijai, UAB „Dotnuvos eksperimentinis ūkis“, UAB „Nortire“, „EWA“, „Medicinos bankas“, UAB „Laumetris“, UAB „Žaibas“, UAB „Agroteka“, įmonei „Hegvita“, „Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno antrosios rinktinės 207 lengvųjų pėstininkų kuopos kariams, jojimo klubui „Ulonai“, ūkininkui Sauliui Dambrauskui. Informaciniams rėmėjams: žurnalui „Mano ūkis“, laikraščiui „Ūkininko patarėjas“, interneto portalams www.manoukis.lt, www.agroakademija.lt.