Morkų, kopūstų ir svogūnų pasėliuose vis dar aktuali apsauga nuo ligų. Reikėtų atkreipti dėmesį į meteorologines sąlygas, įvertinti, ar jos palankios ligoms plisti, o pastebėjus jų požymių – tinkamai naudoti fungicidus.
Stebėjimo metu svogūnai BBCH 19–41 tarpsnio – lapo pagrindas pradeda platėti, storėti. Kopūstai pasiekę BBCH 41 tarpsnį – prasideda vėlyvųjų kopūstų gūžių formavimas. Morkos šiuo metu BBCH 40–43 tarpsnio – prasideda šaknies augimas.
Ligų prognozavimas yra viena iš integruotos augalų apsaugos priemonių. Prognozavimo modeliai apskaičiuoja tikslų ligos rizikos laiką, todėl galima sudaryti laiku taikomą ir efektyvesnę augalų apsaugos produktų naudojimo schemą, sumažinti išlaidas, aplinkos taršą pesticidais ir užauginti kokybišką produkciją. Siekiant kontroliuoti ligas, reikia nuolat stebėti pasėlius. Naudojant fungicidus, svarbu atkreipti dėmesį į didžiausią apdorojimų skaičių per augalų vegetacijos sezoną.
iMETOS® ligų prognozavimo modelių duomenimis, Pasvalio r. paeitą savaitę buvo susidarę palankios sąlygos svogūnų kekeriniam puviniui plisti. Tačiau šiuo metu sąlygos infekcijai nepalankios. Tuo tarpu modelis rodo, kad morkų atlernariozei tinkamos sąlygos ir siekia 74 %.
Rizikos yra Panevėžio r., nes sąlygos minėtai ligai plisti siekia 79 %, o svogūnų kekeriniam puviniui – 100 %.
Kėdainių r. svogūnų kekeriniam puviniui sąlygos nėra itin palankios ir siekia tik 41 %, o morkų alternariozes infekcijai plisti – tik 14 %.
Širvintų r. sąlygos morkų atlernariozei siekia 100 %, o svogūnų kekeriniam puviniui nepalankios.
Šakių r. paeitą savaitę buvo susidarę palankios sąlygos svogūnų kekeriniam puviniui plisti, o šiuo metu siekia tik 51 %, sąlygos morkų alternariozes infekcijai plisti siekia tik 21 %.
Kauno r. sąlygos morkų alternariozei plisti siekia 33 %, o svogūnų kekeriam puviniui – 40 %.
Norint apsaugoti morkas
Morkų alternarija
Šiuo morkų augimo tarpsniu reikėtų naudoti fungicidus nuo alternariozės: Azoksistrobinas 250 g/l (Mirador 250 SC, Amistar 250 SC). Purkšti reikėtų pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams, nuo šešto lapo iki visiško išsivystymo (BBCH 16–49). Šuo fungicidu purkšti ne daugiau kaip 1 kartą per vegetacijos sezoną.Mankocebas 750 g/kg (Ataka NT, Dithane NT, Avtar 75 NT) galima purkšti profilaktiškai prieš ligai pradedant plisti kas 7–10 dienų. Jį galima naudoti ne daugiau kaip 4 kartus.
Nuoalternariozės, miltligės, iš dalies sklerotinio puviniotinka Boskalidas+Piraklostrobinas 267+67 g/kg(Signum). Purkšti profilaktiškai arba pastebėjus pirmus ligų požymius. Purškimą, esant reikalui, kartokite po 10–14 dienų. Purkšti ne daugiau kaip 2 kartus.
Tikrosios miltligės pažeidimai
Nuo alternariozės, tikrosios miltligės: Difenokonazolas 250 g/l (Difcor 250 EC).Purkšti profilaktiškai arba pastebėjus pirmuosius ligos požymius, nuo derlingųjų vegetatyvinių augalų dalių vystymosi (šakniavaisio didėjimo) iki visiškos brandos (viso augalo sėklos būdingos spalvos ir kietumo), t. y. BBCH 40–89 tarpsnis. Purkšti ne daugiau kaip 1 kartą.
Jei ligos plinta kopūstų laukuose
Norint šiuo metu apsaugoti kopūstines daržoves, reikia naudoti fungicidus. Nuo altenariozės(juodosios dėmėtligės) tinka Azoksistrobinas 250 g/l (Mirador 250 SC, Amistar 250 SC). Juo purkšti ne daugiau kaip 1 kartą, pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams, nuo 6-ojo lapo iki pasiekiamas būdingos gūžės (žiedyno) dydis (BBCH 16–49). Difenokonazolas 250 g/l (Difcor 250 EC). Purkšti reikia vegetacijos metu, pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams, ne daugiau kaip 1 kartą. Draudžiama nuo 4 val. iki 21 val. purkšti žydinčius augalus, kuriuos apdulkina bitės ir kiti vabzdžiai.
Nuo alternariozės, baltųjų rūdžių tinka Boskalidas+Piraklostrobinas 267+67 g/kg (Signum).Purkšti profilaktiškai arba tik pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams. Purškimą kartokite po 10–21 d., priklausomai nuo ligos intensyvumo. Purkšti ne daugiau kaip 2 kartus.
Jei plinta netikroju miltligė: Propamokarbas+Fluopikolidas 625 + 62,5 g/l (Infinito SC 687,5). Purkšti profilaktiškai kas 10–14 d., ne daugiau kaip 3 kartus.
Svogūnų apsauga
Kekerinis puvinys
Šiuo svogūninių daržovių tarpsniu nuo netikrosios miltligės apsaugos Dimetomorfas+ Mankocebas 90+600 g/kg (Acrobat Plus). Purkšti ne daugiau kaip 3 kartus kas 7–10 dienų. Taip pat tinka Dimetomorfas+Piraklostrobinas 72+40 g/l (Cabrio Duo). Purkšti ne daugiau kaip 3 kartus kas 7–10 dienų. Purškiama nuo 3 lapelių tarpsnio iki pusėaugalų lapų nulinksta (BBCH 13–48). Galima rinktis Propamokarbas+Fluopikolidas 625+62,5 g/l (Infinito). Purkšti ne daugiau kaip 3 kartus kas 7–10 dienų.
Nuo netikrosios miltligės ir alternariozės: Azoksistrobinas250 g/l (Amistar 250 SC, Mirador 250 SC).Purkšti ne daugiau kaip 1 kartą.
Nuo netikrosios miltligės, rūdžių: Mankocebas750 g/kg (Ataka NT, Dithane NT, Avtar 75NT). Purkšti ne daugiau kaip 4 kartus kas 7–10 dienų. Pirmas purškimas – pastebėjus pirmuosius ligos požymius.
Plintant netikrajai miltligei:Mankocebas750 g/kg (Penncozeb 75 DG, Trimanoc DG).Purkšti ne daugiau kaip 4 kartus kas 7–10 dienų. Pirmas purkšimas – pastebėjus pirmuosius ligos požymius.
Jei plinta lapų dėmėtligė (Botrytis squamosa), netikroji miltligė: Fluazinamas 500 g/l (Winby 500 SC, Frowncide, Ohayo 500 SC, Shirlan 500 SC).Purkšti ne daugiau kaip 3 kartus kas 7–10 dienų. Pastebėjus pirmuosius ligos požymius.
Nuo puvinių apsaugo Boskalidas+Piraklostrobinas 267+67 g/kg (Signum). Purkšti ne daugiau kaip 2 kartus, kas 10–14 dienų.
Parengė dr. Neringa Rasiukevičiūtė