Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Aplinkosaugininkai primena: miške numestos padangos suirs ne anksčiau kaip per šimtmetį

2018-10-25

©LŽŪKT

Jau artėja vasarinių padangų keitimo metas. Deja, dar nemažai vairuotojų senų padangų atsikrato jas išmesdami pakelėse, pamiškėse ar net atokiuose gamtos kampeliuose. Jeigu jos ten ir liks gulėti, tai mažiausiai 120 metų – kol suirs.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Išmestos padangos, pasak aplinkosaugininkų, dėl aplinkos poveikio dūla, ir išsiskiria sveikatai pavojingos cheminės medžiagos. Viena jų – benzenas – yra žinoma kaip kancerogenas, sukeliantis vėžį. Dar blogiau, kai jos deginamos. Padangos yra naftos produktas ir degdamos išskiria kenksmingų medžiagų, jeigu nenaudojami specialūs filtrai.

Aplinkos ministerija kviečia žmones atsikratyti senų padangų civilizuotai ir primena, kad ne vietoje išmetus padangas gali tekti atlyginti aplinkai padarytą žalą. Už kiekvieną ne vietoje išmestą padangą gali tekti sumokėti 44 eurus žalai atlyginti ir nuo 30 eurų iki 60 eurų baudą.

Pastebėjus padangų atliekų tvarkymo reikalavimų pažeidimus, apie tai reikėtų pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba vietos aplinkosaugininkams.

Vienas iš būdų atsikratyti senų padangų – jas atiduoti padangų pardavėjams. Visi šie pardavėjai, tarp jų ir prekybos centrai, privalo iš vartotojo nemokamai priimti padangų atliekas, jeigu jos skirtos to paties tipo transporto priemonei ir jeigu jų atiduodama tiek, kiek perkama. Prekybos padangomis vietoje turi būti paskelbta rašytinė informacija vartotojams, kaip jie gali atiduoti padangų atliekas.

Keičiant padangas automobilių remonto įmonėse, senosios turi būti priimamos nemokamai. Šias atliekas transporto priemonės naudotojui atiduoti draudžiama.

Kitas būdas atsikratyti senų padangų – nugabenti jas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę. Paprastai tokios aikštelės nemokamai iš gyventojo per metus priima iki penkių padangų, bet priėmimo sąlygas nustato savivaldybės, todėl jos gali skirtis.Šiuo metu Lietuvoje veikia arti šimto tokių aikštelių.Kiekvienos apskrities aikštelių adresus, telefonus ir darbo laiką galima rastiAplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje.

Juridiniai asmenys padangų atliekas privalo atiduoti jas tvarkančiai įmonei pagal padangų atliekų perdirbimo ir panaudojimo rašytinę sutartį.

Lietuvoje kasmet turi būti surenkama ir perdirbama 80 proc. viso šalies rinkai pateikto padangų kiekio. 2016 metais, Aplinkos ministerijos duomenimis, registruoti padangų importuotojai tinkamai sutvarkė 76,3 proc. visų Lietuvos rinkoje parduotų padangų.