LŽŪKT Vilkaviškio r. biuras 2024 m. į ŪADT pateikė 48 respondentinių ūkių duomenis apie jų gamybinę ir finansinę veiklą 2023-ais metais.
Europos Sąjungos šalyse, įgyvendinant bendrąją žemės ūkio politiką, nuolat stebima padėtis žemės ūkyje, vykdoma ūkininkų veiklos ekonominės ir finansinės būklės analizė. Tai padeda daryti vieninga informacinė sistema – Ūkių apskaitos duomenų tinklas (ŪADT). Šioje sistemoje kaupiami dviejų rūšių duomenys: fiziniai, rodantys žemės naudojimą, gyvulių ir naminių paukščių skaičių, augalų derlingumą, gyvulių produktyvumą, ir ekonominiai – produkcijos kainos, pajamos, išlaidos, kreditai, valstybės parama, turtas ir pan.
Ūkininkai duomenis į ŪADT teikia savanoriškai. ES reglamentuose akcentuojamas jų konfidencialumas, duomenys teikiami ir analizuojami apibendrintai, informacija, susijusi su konkretaus ūkio veikla, neskelbtina.
LŽŪKT Vilkaviškio r. biuras 2024 m. pateikė 48 respondentinių ūkių duomenis apie jų gamybinę ir finansinę veiklą 2023-ais metais. Tarp mūsų rajono respondentinių ūkių buvo 10 gyvulininkystės ir 24 augalininkystės ūkiai, 9 ūkiai, kuriuose derinama augalininkystė ir daržininkystė, 1 mažas tik daržininkystės ūkis, 3 sodininkystės ir 1 bitininkystės ūkis.
Vilkaviškio rajone žemės derlingos, todėl vyrauja augalininkystė. Pastaraisiais metais padaugėjo daržininkystės ūkių, dėl nepalankių pieno supirkimo kainų pienininkystės ūkių mažėja arba jie pereina prie mėsinių galvijų auginimo.
Populiariausi mūsų rajono ūkiuose yra žieminiai kviečiai ir žieminiai rapsai. Daržininkystės ūkiuose auginamos bulvės ir burokėliai, taip pat kitos daržovės: morkos, svogūnai, smidrai.
Vilkaviškio r. respondentinių ūkių vidutinio derlingumo 2021–2023 m. palyginimas su Lietuvos respondentų vidutiniu derlingumu, t/ha
Kaip matome iš pateiktų duomenų, Vilkaviškio rajono ūkininkai visais lyginamais metais pasiekė aukštesnį nei Lietuvos vidutinį javų ir daržovių derlingumą. Vilkaviškio rajono respondentinių ūkių žieminių kviečių derlingumas 2023 m. viršijo respublikinį 38 proc., žieminių rapsų –29 proc., bulvių – 5 proc. ir burokėlių –13 proc.
Mūsų rajono ūkininkams pavyko gauti didelius derlius dėl derlingų žemių, oro sąlygų (2023 m. ūkininkams pavyko išvengti nuostolių dėl nepalankių oro sąlygų), aptariamais metais sumažėjusių trąšų kainų, naujų technologijų diegimo, darbo tobulesne ir naujesne technika.
1 pav. Produkcijos pardavimo kainų palyginimas
Palyginę grūdų ir daržovių pardavimo kainas Vilkaviškio rajone su Lietuvos vidurkiu, matome, kad mūsų rajono ūkininkams pavyko sėkmingiau parduoti grūdus, tačiau daržovių pardavimo kainos buvo žemesnės nei respublikos vidurkis.
Aukštesnes grūdų pardavimo kainas lėmė tai, kad nemažai Vilkaviškio r. ūkininkų buvo sudarę išankstines grūdų pardavimo sutartis palankesnėmis kainomis, kadangi daug ūkininkų turi galimybę sandėliuoti, džiovinti grūdus patys.
Vilkaviškio rajone yra keli stambūs daržovių augintojai, kurie daržoves parduoda didmeninėmis kainomis, tai galėjo lemti, kad produkcijos kaina žemesnė nei respublikos vidurkis.
2 pav. Grynojo pelningumo be dotacijų palyginimas už 2021–2023 m.
Grynojo pelningumo rodiklis be dotacijų rodo, kiek grynojo pelno uždirbama ir vieno pardavimo pajamų euro, nevertinant gaunamų išmokų ir NMA. Ūkių pelningumui palyginti pasirinkti artimiausi Vilkaviškio rajono kaimyniniai rajonai – Šakių ir Marijampolės, bei Lietuvos respondentų vidurkis. Iš surinktų duomenų matome, kad visų trijų rajonų grynasis pelningumas viršijo Lietuvos vidurkį. Šakių, Marijampolės ir Vilkaviškio rajonams 2021 ir 2022 m buvo panašiai sėkmingi, o 2023 m. ir Suvalkijos krašto, ir Lietuvos ūkininkams buvo gerokai prastesni. Vilkaviškio rajono ūkininkų pelningumas be dotacijų buvo -0,03, o bendras Lietuvos rodiklis buvo -0,33. Tai lėmė daug priežasčių: 2022 m. buvo labai aukštos trąšų, pesticidų, kuro kainos, kilo atlyginimai, kas lėmė aukštą produkcijos savikainą. Produkcijos supirkimo kainos 2023 m. buvo ženkliai žemesnės nei 2022.
Vilkaviškio r. ūkininkams pavyko gauti gerą derlių, tačiau išaugę pastovios ir kintamos išlaidos ir sumažėjusios pardavimo pajamos lėmė pelningumo mažėjimą. Neigiama grynojo pelningumo reikšmė rodo, kad negaudami išmokų 2023 m. Vilkaviškio rajono ūkininkai būtų patyrę sunkumų ūkininkaujant.