Spalio 22 d., antradienis | 24

Olandijai remia biologiškai įvairią sėją dronu

2024-09-19

© Asociatyvi Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Olandas Pimas Clotscheris (Pim Clotscher) birželio pabaigoje pasėjo dengiamuosius pasėlius. Po praėjusiais metais ūkyje atlikto bandymo jis dabar tai vadina demonstravimu, ką galima pasiekti sėjant dronais. „Dabar matau, kad sėja dronais yra perspektyvus metodas sėjant dengiamuosius pasėlius. Čia, molingose, taip pat ir smėlingose vietovėse.“ Savo patirtimi dalijasi portale futurefarming.com.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pasak P. Clotscherio, tai nebūtinai susiję su drėgnu pavasariu. Net ir sausesnėmis sąlygomis dronas suteikia galimybių. „Taikant įsėliavimą, visada reikia pasverti tai, kad norint, jog sėklos gerai įsitvirtintų, reikia sėti esant pakankamai drėgnai dirvai, o norint išvengti jos struktūros pažeidimų, geriau po lauką važinėti, kai sausa.“

Biodinaminis ūkis

P. Clotscheris ūkininkauja 106 ha biodinaminiame ūkyje, Wilhelminahoeve, Nyderlanduose. Ūkyje auginami pasėliai, mėsiniai galvijai ir avys. Taip pat jis konsultuoja apie ekologiškas sėklas ir jas parduoda vienoje Olandijos sėklų bendrovėje, vadovauja ekologinės rangos įmonei „Mechanisch Schoon“, kuri daugiausia dėmesio skiria ekologiškam kukurūzų auginimui. „Mano atsakomybė prasideda nuo arimo ir baigiasi, kai kukurūzai visiškai užauga“.

Įvairių rūšių sėklos

Inovacijų ir dronų bendrovė „Qlobel“ rūpinasi įsėliavimu į vasarinius kvietrugius, vasarinius miežius ir vasarinius kviečius, skirtus sėkloms dauginti. Sėjamą mišinį sudaro purpuriniai dobilai, persiniai dobilai ir šiek tiek facelijų – 18 kilogramų sėklų į hektarą.

Dažniausiai „Qlobel“ sėklas padengia molio sluoksniu, kad jas būtų lengviau paskleisti. Siekiant ištirti skirtumus, atliekamas bandymas su kai kuriomis padengtomis ir kai kuriomis nepadengtomis sėklomis. Vėliau, liepą, tas pats mišinys bus sėjamas ir moliūguose, taip pat dobilų mišinys pievose.

„Praėjusiais metais, kai buvo daug sausiau, taip pat įsėliavome į sėkloms dauginti skirtus kukurūzus. Tai pavyko gerai. Tiesa, kurį laiką buvo sausa. Tada buvau šiek tiek skeptiškas. „Ar tai pasiteisins?“ – galvojau. Taip, pavyko. Todėl šiandien į tai žiūriu ne kaip į eksperimentą, o labiau kaip į įrodymą, kad tai galima padaryti, tai yra naudojant droną ir sėti, ir įsėliuoti.“

Sėkmė priklauso nuo drėgmės kiekio

Didelis dronų privalumas yra tas, kad jie gali sėti bet kuriuo metu, net ir tada, kai traktoriui yra (per daug) šlapia arba pasėliai jau per aukšti, kad būtų galima važiuoti. Geras pavyzdys – pernykščių dobilų sėja pievose. Sėkmė labai priklauso nuo to, ar yra pakankamai drėgmės jauniems dobilų augalams įsitvirtinti. Todėl drėgną laikotarpį galima gerai išnaudoti sėjant bepilotėmis skraidyklėmis.

Clotscheris gauna kompensaciją iš Nyderlandų Zelandijos provincijos. Už sėklą mokami 125 eurai už ha, o už sėją dronu – 65 eurai už hektarą. Zelandijos provincija remia sėjos su dronu vykdymą, nes nori sužinoti, ar šis metodas gali prisidėti prie šalies laukų derlingumo ir biologinės įvairovės didinimo. Sėjos dronu įkainis svyruoja priklausomai nuo sėjamo ploto ir nuo to, ar sėklos yra dengtos (talpa), ar ne – nuo 55 iki 130 eurų už hektarą.

Pageidautina gegužės mėnesį

Dabar dobilų ir facelijų mišinys gali pradėti augti ūkio javų laukuose. Jis uždengia dirvožemį, fiksuoja azotą ir užtikrina gerą šaknų vystymąsi. Nuėmęs grūdų derlių, Clotscheris gali nušienauti sklypus, kad išnaikintų piktžoles. Tada dobilai tiesiog augs toliau.

„Dabar jau esame visai arti derliaus nuėmimo. Būtų buvę geriau sėti šiek tiek anksčiau, pavyzdžiui, gegužės pabaigoje. Tuomet įsėlis būtų vešlesnis ir labiau slopintų piktžoles. Liepos 9 d., antradienį, Clotscheris praneša, kad birželio 29 d. sėja buvo sėkminga, sėklos gerai sudygo. „Sąlygos buvo geros. Puikios.“

Parengta pagal futurefarming.com informaciją. Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt