Mikoriziniai grybai gali būti tvari alternatyva cheminiams pesticidams, kurie dažnai naudojami kovojant su pasėlių ligomis. Absoliuti dauguma pasaulio augalų sudaro sąjungą su mikoriziniais grybais – nustatyta, kad mikorizinė simbiozė egzistuoja 92 % visų pasaulyje ištirtų augalų šeimų ir 80 % (kai kurių mokslininkų nuomone iki 95 %) rūšių.© Asociatyvi Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Užkrėstoje žemės ūkio paskirties žemėje paskleidus su augalais dirvoje teigiamai sąveikaujančius grybus, galima išsaugoti ar net padidinti derlių. Tai įrodė Šveicarijos mokslininkų grupė, rašoma portale futurefarming.com.
Šveicarijos mokslininkai iš Ciuricho ir Bazelio universitetų, „Agroscope“ ir Ekologinės žemdirbystės mokslinių tyrimų instituto neseniai atliko tyrimą, siekdami suprasti mikorizinių grybų vaidmenį stambiuose ūkiuose. Žurnale „Nature Microbiology“ paskelbtame tyrime nagrinėjamas arbuskulinių mikorizinių grybų (AMF) poveikis pasėlių augimui ir galimybės prognozuoti didelio masto inokuliavimo sėkmę.
Pagrindinės išvados
Ūkininkams – duomenimis grįstas metodas
Tyrimas atskleidžia dirvožemio mikrobiomo rodiklių panaudojimo galimybes strateginiam AMF inokuliavimui, suteikiant ūkininkams duomenimis pagrįstą metodą, kaip padidinti derlių ir sumažinti priklausomybę nuo tradicinių trąšų ir pesticidų.
Dirvožemio mikrobiomo rodikliai suteikia praktinę ir tvarią biotechnologinę perspektyvą prognozuoti inokuliavimo sėkmę vegetacijos sezono pradžioje. Be to, ūkininkai gali gauti naudos iš didesnio pelningumo, naudodamiesi tikslia mikrobiomo inžinerija ir optimizuodami žemės ūkio valdymo praktiką.
Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt informacija