Lietuvos kaimo tinklo dirbtuvių renginyje pristatyti Lietuvoje įgyvendinami „Europos Horizonto“ projektai. Vienas jų yra Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos įgyvendinamas projektas „ES žemės ūkio konsultantų bendruomenės sujungimas ir sutelkimas, siekiant paremti perėjimą prie klimato požiūriu pažangaus ūkininkavimo“ („ClimateSmartAdvisors“).
Projektas „ClimateSmartAdvisors“skirtas tobulinti Europos Sąjungos šalių žemės ūkio konsultantų žinias klimato kaitos klausimais, didinant jų gebėjimus teikti tikslingas konsultacijas ūkininkams, dalijantis žiniomis ir semiantis patirties vieniems iš kitų.
Projekte, kuris truks 7 metus, numatytus darbus ir jo naudą pristačiusi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Inovacijų paramos tarnybos vadovė Lina Žukauskienė akcentavo, kad mokytis vieniems iš kitų, dalintis praktinėmis žiniomis planuojama suburti 260 konsultantų grupių jungiančių 1360 žemės ūkio konsultantus iš 27 Europos šalių. Šiemet savo veiklą pradėjo pirmosios 40 konsultantų dalijimosi patirtimi grupių, tarp jų ir LŽŪKT augalininkystės konsultantai. Jos koordinatorius – Šalčininkų r. biuro vyresnysis augalininkystės konsultantas Eugenijus Lukoševičius.
Svarbiausias uždavinys – klimato kaitos konsultantų ugdymas
Pasak L. Žukauskienės, projekto esmė yra konsultantų gebėjimai profesionaliai patarti ūkininkams klimato kaitos mažinimo ir prisitaikymo prie klimato kaitos priemonių pasirinkimo klausimais, numatant, kurios iš jų efektyviausios ūkyje.
Įgyvendinant projektą, bus sukurta konsultantams naudingų žinių saugykla, kurioje jie galės rasti naudingos informacijos apie ūkio ŠESD emisijų vertinamą, anglies sekvestraciją, tikslųjį ūkininkavimą.
Pasidalijimo patirties grupės susitikimas Trakuose
„Pasidalijimo patirtimi grupių skaičius nustatytas pagal šalies ŠESD emisijas. Žemos emisijos šalys, tarp kurių Lietuva, turi suburti 5 pasidalijimo patirtimi grupes. Kiekviena grupė renkasi ir gilinasi į vieną iš numatytų teminių sričių. Viena augalininkystės konsultantų grupė jau pradėjo veiklą. Ji pasirinko gilintis į pasėlių valdymą ir ŠESD vertinimą augalininkystės ūkiuose. Šiemet grupės narių susitikimai vyko LŽŪKT Šalčininkų, Ukmergės, Trakų rajonų biuruose. Taip pat grupė dalyvavo projekto „ClimateFarmDemo“ renginyje, ūkininko Jurijaus Michalkevičiaus ūkyje, Šalčininkų rajone. Kiekviena grupė veiks dvejus metus. Jų nariai ne tik dalinsis žiniomis tarpusavyje, bet ir organizuos susitikimus su kitais Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos (ŽŪŽIS) dalyviais aktualiems klimato kaitos klausimams aptarti“, – sakė L. Žukauskienė.
Grupės renginys vyko ir ūkininko Jurijaus Michalkevičiaus ūkyje, Šalčininkų rajone
Projekte numatyti eksperimentai inovatyviems su klimato kaita susijusiems sprendimams išbandytiarba patobulinti. Pranešėja akcentavo, kad tuose eksperimentuose pagrindinį vaidmenį turės atlikti konsultantai, o savo idėją gali pateikti kiekvienas projekto partneris.
Šiuo metu iš pateiktų atsirinkti keturi eksperimentai, susiję su alternatyvia energetika, pasėlių maisto medžiagų skaitmeninių įrankių naudojimu konsultavimo procese. Eksperimentus atlikus, bus pateikiamos ataskaitos visai projekto bendruomenei.
Svarbu paminėti, kad mokymai ir renginiai bus organizuojami ir į projektą neįtrauktiems žemės ūkio sektoriaus dalyviams bei konsultantams, kad jie galėtų susipažinti su projekte surinkta informacija. Projekto pabaigoje numatytos diskusijos ir tarptautiniu mastu.
„Projektas prisidės prie žemės ūkio konsultantų kompetencijų didinimo konsultuojant klimato kaitos klausimais“, – apibendrino Inovacijų paramos tarnybos vadovė, kviesdama stebėti LŽŪKT interneto svetainėje ir jos socialiniuose tinkluose skelbiamą informaciją apie šio ir kitų įgyvendinamų projektų renginius ir juose dalyvauti.
„Europos horizontas“ yra pagrindinė Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų finansavimo programa. Be „ClimateSmartAdvisors“ Lietuvos kaimo tinklo dirbtuvių renginyje pristatyti kitų institucijų įgyvendinami projektai „RURBANIVE“, „SafeHabitus“, „CLEVERFOOD“.
Renginio organizatorių ir L. Žukauskienės nuotraukos