Gegužės 02 d., ketvirtadienis | 24

Kodėl ūkininkai (ne)diegia tiksliąsias technologijas?

2023-12-08

Labiausiai paplitusios tiksliosios žemdirbystės technologijos yra automatinis valdymas ir orientavimas – nuotr: Mišelis Veldermanas (Michel Velderman)

Ankstesniais tyrimais įrodyta, kad tikslioji žemdirbystė (TŽ) padeda didinti ūkininkavimo efektyvumą, augalininkystės produkciją, ekonominį gyvybingumą ir mažinti aplinkosaugos problemas. Nepaisant privalumų, kai kurie ūkininkai vis dar nesiryžta diegti šių technologijų. Naujajame tyrime pateikiama ūkininkų nuomonė apie dagiausia įtakos naujų technologijų ir praktikos diegimui turintį veiksnį – pelningumą.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pietų Dakotos valstybinio universiteto Neso vadybos ir ekonomikos mokyklos docentas Tongas Vangas (Tong Wang) pastaruosius kelerius metus atliko tiksliosios žemdirbystės technologijų ir jų diegimo rodiklių tyrimus, kad suprastų, kodėl ūkininkai taiko arba netaiko šios praktikos. Visas tyrimas paskelbtas akademiniame žurnale „Ecological Economics“.

Profesorius Vangas teigė: Šiame tyrime palyginome tiksliosios žemdirbystės diegėjų įvertintus pelno pokyčius, susijusius su įvairiomis technologijomis, ir ištyrėme įvairius veiksnius, galinčius turėti įtakos pelno pokyčiams, kad suprastume, kas lemia tiksliosios žemdirbystės pelningumo skirtumus.“

Skirtingos TŽ technologijos

Šiame tyrime mokslininkai išskyrė 8 plačiai taikomas tiksliosios žemdirbystės technologijas, įskaitant automatinį valdymą ir orientavimą, automatinę sekcijų kontrolę, palydovinius, bepiločių orlaivių vaizdus, kintamą trąšų, sėklų, pesticidų ir drėkinimo normą.

Siekdama išsiaiškinti ūkininkų požiūrį į pelningumą ir diegimą, 2021 m. tyrimo grupė išsiuntė apklausos anketas 6 000 regiono ūkininkų. Jose rytinės Pietų Dakotos, rytinės Šiaurės Dakotos, vakarinės Minesotos ir rytinės Nebraskos dalies ūkininkų prašyta įvertinti, kaip pasikeitė jų pelnas pritaikius kiekvieną iš išvardintų tiksliosios žemdirbystės technologijų arba jų netaikius.

Dažniausiai taikomos technologijos

Dažniausiai paplitusios tiksliosios žemdirbystės technologijos yra automatinis valdymas ir orientavimas, kurie priskiriami „georeferencinio nustatymo technologijų“ kategorijai. Šios technologijos padeda ūkininkams orientuotis laukuose ir efektyviau naudoti išteklius – sistemos, kurios padeda didinti pelningumą.

Kita labiausiai paplitusi technologija buvo palydoviniai vaizdai – jais naudojosi beveik 60 % visų ūkininkų.

Dronai ir bepiločiai orlaiviai patenka į panašią kategoriją, kaip ir palydoviniai vaizdai, tačiau dronai daug mažiau paplitę – juos naudojo 26 % respondentų. Nors 26 % yra žemas rodiklis, palyginti su kitais diegimo rodikliais, jis gerokai padidėjo, palyginti su ankstesniais tyrimais, o tai rodo, kad ūkininkai vis dažniau naudoja dronus.

Nuomonės apie pelningumą

Kad suprastų požiūrį į pelningumą, tyrėjų grupė turėjo sužinoti, kokį pelno pokytį pastebėjo tiksliosios žemdirbystės technologijų diegėjai ir kaip jo pokytį suvokia netaikantys technologijų.

Kiekvienos iš išvardytų tiksliosios žemdirbystės technologijų atveju maždaug 60 % technologijų netaikančių asmenų nurodė, kad jie „neįsivaizduoja“, ar dėl jų pritaikymo keičiasi ūkio pelningumas.

„Tai nestebina, nes nediegiantieji technologijų neturi tiesioginių praktinių žinių apie tiksliosios žemdirbystės pelningumą. Dauguma jų ko gero nėra gavę tokios informacijos“, – sakė Wangas. „Tai rodo, kad reikia geriau suprasti tiksliosios žemdirbystės pelno pokytį, atsižvelgiant į taikytojų patirtį regionuose, kuriuose skiriasi ūkio, dirvožemio ir oro sąlygos.“

Tyrėjų grupė pažymėjo, kad siekiant dar labiau palengvinti tiksliosios žemdirbystės diegimą, pirmaisiais naujos technologijos diegimo metais galėtų būti naudinga finansinė parama. Tyrėjai taip pat teigė, kad ilgalaikių diegėjų ir nesidiegusių technologijų atstovų bendravimas, pasidalijimas patirtimi, susijusia su technologija, taip pat galėtų padėti didinti diegimo rodiklius.

Parengta pagal futurefarming.com informaciją. Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt informacija