Gegužės 02 d., ketvirtadienis | 24

IKMIS: informacija iš laukų 2024-04-11

LŽŪKT informacija
2024-04-11

Šiuo metu prisijungę prie IKMIS sistemos galite stebėti kas valandą atsinaujinančių augalų ligų ir kenkėjų plitimo rizikos prognozavimo modulių informaciją iš 74 meteorologinių stočių, kurių tinklas išdėstytas visoje Lietuvos teritorijoje. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vykdo dinaminius pasėlių stebėjimus, tad sistemoje rasite rekomendacijas, naudingas žieminių kviečių ir rapsų pasėliams. Kviečiame susipažinti su iš 40-ties skirtingų rajonų pasėlių duomenų parengta informacija.

Pagal LŽŪKT valdomų meteorologinių stočių duomenis per savaitę Lietuvoje iškrito labai skirtingas kritulių kiekis – nuo 6,4 iki 25,2 mm. Kai kuriuose rajonuose ir taip gausiai dirvoje esančios drėgmės atsargos dar padidėjo. Dirvos drėgmė 10 cm gylyje, kuriame yra didžioji dalis augalų šaknų, yra labai skirtinga ir pasiskirsto nuo 25 iki 42 proc. Taigi, drėgmės augalams pakanka. Dirvos temperatūrų vidurkis siekia 8 °C, tai reiškia, kad žieminių augalų vegetacija vyksta itin sparčiai ir aktyviai, o vasarinių kultūrų – sėjos darbai.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Žieminių kviečių būklė

Šiuo metu žieminių kviečių pasėliai baigia krūmytis – jau suformavo didžiausią ūglių skaičių. Kiti pasėliai pasiekė ir bamblėjimo pradžią (BBCH 29–30). Pasėliuose neaptikta nei kenkėjų, nei naujų ligų pradų, bet pats laikas naudoti augimo reguliatorius. Svarbiausia – juos naudoti tik augalams pasiekus reikiamą augimo tarpsnį. Visų pirma, reikia teisingai nustatyti pasėlio išsivystymo tarpsnį pagal BBCH skalę. Tai galite padaryti perpjovę stiebą išilgai (1 pav.):

  • BBCH 30 tarpsnis: varpelė pakilusi apie 1 cm. Pirmasis tarpubamblis trumpesnis nei 1 cm.
  • BBCH 31 tarpsnis: apčiuopiamas pirmasis stiebo bamblys. Pirmasis bamblys pakilęs daugiau kaip 1 cm, o virš jo antrasis tarpubamblis, trumpesnis nei 2 cm.
  • BBCH 32 tarpsnis: apčiuopiamas antras stiebo bamblys. Paveikslėlyje matote 3 skirtingus stiebus, bet tarpsnis tas pats 32.

Nustatę pasėlio augalų išsivystymo tarpsnį, pasirinkite tinkamiausią augimo reguliatorių, nes netinkamai naudojami šie preparatai gali pridaryti daug bėdos.1 pav. Augalo tarpsnis nustatomas perpjaunant išilgai pagrindinį stiebą

Veikliosios medžiagos, esančios preparatuose, naudojamos skirtingais augalų augimo tarpsniais, aplinkos sąlygomis, taip pat jos pasižymi nevienodu poveikiu skirtingoms veislėms.

Veiklioji medžiaga:

1. Chlormekvatchloridas – sutrikdo augalinių hormonų giberalinų ir auksinų, tačiau skatina citokininų sintezę, kurie skatina ląstelių dalijimąsi ir šoninių ūglių formavimąsi. Panaudojus preparatą, turintį šios veikliosios medžiagos, krūmijimosi tarpsniu, augalai suformuoja daugiau šoninių ūglių, gausiau žydi ir formuoja varpas. Tinkama temperatūra purškimui yra daugiau kaip 10 °C, jei apsiniaukę, o jei oras saulėtas, temperatūra gali būti ir šiek tiek žemesnė – apie 7–8 °C. Produktas veikia augalą apie 10 dienų.

Augalus nupurškus, kai jie pasiekę BBCH 21–32 stiebo augimo tarpsnį, sutrumpėja apatiniai tarpubambliai. Vėlesniais augalo augimo tarpsniais preparatų, turinčių šios veikliosios medžiagos, naudoti negalima, nes gali būti pažeidžiamos varpos.

2. Mepikvatchloridas – sisteminio veikimo augalų augimo reguliatorius, kuriuo apdoroti javai būna žemesni, juose suintensyvėja maisto medžiagų gamyba, sustiprėja šaknų sistema, skatinamas žydėjimas ir brendimas. Augalai apsaugomi nuo varpų ir stiebų lūžimo.

3. Trineksapak etilo turintys augimo reguliatoriai slopina giberelinų biosintezę, todėl mažėja augalų ląstelių ilgis, didėja jų tankis, taip trumpėja tarpubambliai ir stiprėja stiebai, nes padidėja stiebų sienelių storis.

4. Etefonu purkšti reikėtų augalus nuo vamzdelėjimo pradžios iki plaukėjimo pradžios (BBCH 41–51). Ši veiklioji medžiaga didina augalų atsparumą išgulimui, nes neleidžia ilgėti apatiniams tarpubambliams ir sutrumpina viršutinįjį. Stimuliuoja lignino ir celiuliozės susidarymą, sustiprėja stiebo sienelės. Etefonas išlaisvina augimą stabdantį ir augalo senėjimą skatinantį hormoną etileną. Svarbu žinoti, kad šios veikliosios medžiagos negalima maišyti su herbicidais, nes ji kelia nemažus reikalavimus oro temperatūrai, kuri turi būti ne žemesnė kaip 15 °C dieną ir 5 ºC naktį. Pavojinga, kai staiga oras labai sušyla – tai gali sukelti augalams stresą.

Siekiant norimo efekto, pasėliuose būtina naudoti tik registruotus augalų augimo reguliatorius, atsižvelgiant į rekomenduojamas normas, augimo tarpsnį, maišymą su kitais preparatais.

Žieminių rapsų būklė

Gamta keičiasi kasdien. Matome, kad skleidžiasi ne tik medžių lapai, bet ir rapsų laukai pastebimai ūgtelėjo. Ūkininkai, sulaukę palankesnio oro, skuba toliau purkšti pasėlius įvairiais mitybiniais produktais bei augalų apsaugos priemonėmis. Vėjuoti orai vis pristabdo darbus laukuose.
Žieminiai rapsai yra stiebo augimo ir butonizacijos tarpsnio (BBCH 32–51). Ligų ant augalų neužfiksuota, augalų stiebų išoriniai audiniai be įplyšimų. Rapsiniai kenkėjai toliau masiškai plinta. Greičiausiai, jų suvaldyti iki galo nepavyks, nors ūkininkai imasi visų priemonių.

Šiuo rapsų augimo tarpsniu dar galima naudoti augimo reguliatorių, kad būtų pristabdytas pagrindinio stiebo augimas, leistų šoninėms šakoms augti bei apsaugotų nuo ligų. Galima pridėti ir boro trąšų.

Jei numatomos šalnos prieš purškiant boro trąšomis, geriau nepurkšti, nes rapsai prieš šalnas gavę boro trąšų gali sustresuoti: lapai pašviesėti, kartais gali parausvėti. Prie boro rekomenduojama pridėti molibdeno, nes boras augale sunkiai juda ir jam reikia pagalbos. Molibdenas ne tik padeda borui, bet jis pagerina azoto įsisavinimą iš dirvos.

Nepamirškite:

  • Laikytis apsaugos zonų purškiant pasėlius
  • Draudžiama augalų apsaugos produktais purkšti žemės sklypuose ar kituose plotuose žydinčius augalus, išskyrus išvardytus patvirtintame sąraše, nuo 4 val. iki 21 val. Ši nuostata netaikoma nuo spalio 25 d. iki kovo 19 d. ir jei lauko oro temperatūra yra mažesnė nei +12 °C.
  • Ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo profesionaliajam naudojimui skirtų augalų apsaugos produktų panaudojimo privaloma prisijungus prie PPIS per elektroninius valdžios vartus užpildyti augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalą, kurio forma nurodyta taisyklių 3 priede. 2024 m. pildoma per PPIS nuo 150 ha.

Naudinga

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba išleido elektroninį leidinį Agrometeorologinių rodiklių Lietuvoje žinynas“. Žinyne naudojami 18 meteorologijos stočių duomenys, kuriose stebėjimai vykdomi net nuo 1961 m. O nuo 2015 m. Konsultavimo tarnybos sistemos IKMIS valdomų meteorologinių stočių jutiklių duomenys taip pat patenka į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos valdomą bendrą duomenų bazę. Tad kviečiame skaityti LŽŪKT augalininkystė konsultantų parengtą informaciją iš laukų sistemoje IKMIS.

Kiekvieną savaitę rengiama naujausia videoinformacija iš stebimų pasėlių. Kviečiame žiūrėti antrąjį videoreportažą iš Raseinių rajono.

Informaciją rengė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyr.augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė ir konsultantų komanda pagal IKOK gaires