Balandžio 24 d., trečiadienis | 24

Ieškoma sprendimų žemės ūkyje plačiau taikyti dronus

LŽŪKT informacija
2022-03-14

© LŽŪKT nuotr.

Žemės ūkio ministerija kartu su Susisiekimo ministerija vertins galimybes supaprastinti reikalavimus žemės ūkyje naudojamiems agrodronams. Dabar šiuos bepiločius orlaivius galima naudoti tik laikantis specialiųjų reikalavimų.

„Ūkininkai norėtų sparčiau diegti inovacijas ir prašo supaprastinti šiuo metu galiojančias bepiločių orlaivių naudojimo taisykles, kad galėtų juos naudoti plačiau. Žemės ūkio ministerija vertina agrodronų naudojimo potencialą ir prisidės ieškant visiems priimtinų sprendimų“, – sako žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis.

Europos Komisija yra nustačiusi bepiločių orlaivių naudojimo tvarką, kuri galioja ir Lietuvoje. Pagal ją žemės ir miškų ūkiui skirti agrodronai priskiriami specialiajai dronų kategorijai, todėl jiems kilti reikalingi leidimai. Juos Lietuvoje išduoda Transporto kompetencijų agentūra, pavaldi Susiekimo ministerijai.

Europos Sąjunga riboja ir pesticidų purškimą iš oro. Tokius pačius augalų apsaugos produktų naudojimo apribojimus yra nustačiusi ir Lietuva.

Šiuo metu ūkininkai, norintys purkšti augalų apsaugos produktus iš oro, turi gauti vienkartinius leidimus. Dėl jų reikia kreiptis į Valstybinę augalininkystės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos. Leidimų išdavimas užtrunka iki aštuonių dienų.

Žemės ūkio specialistai paskaičiavo, kad ši žemės ūkio inovacija yra ir ekonomiškas, ir ekologiškas sprendimas, kuris taupo laiką ir pinigus. Agrodronai purškia iš panašaus – 1-3 metrų aukščio kaip ir prie traktoriaus prikabintas purkštuvas, tačiau bepiločiai orlaiviai leidžia preciziškai aptarnauti net sunkiai prieinamas lauko vietas, sutaupyti augalų apsaugos priemonių, nepalieka technologinių vėžių.

Dirbtinio intelekto valdomi žemės ūkio dronai galėtų purkšti, tręšti, sėti, naikinti kenkėjus. Mobiliąja programėle valdomas ir elektra įkraunama baterija varomas dronas-robotas gali dirbti ne tik ūkyje, bet ir padėti prižiūrėti parkus, miškus, atlikti teritorijų dezinfekciją.

Žemės ūkio ministerija sutarė su Susiekimo ministerija peržiūrėti teisės aktus, reglamentuojančius bepiločių orlaivių naudojimo žemės ūkyje sąlygas.

BNS informacija

Agroakademija.lt rekomenduoja

Sukurti inovatyvūs sprendimai dirvožemio sveikatai gerinti

Nestandartinės situacijos ūkiuose: pažeistus plotus įvertinti padeda dronai (video)

Pasėlių būklę stebėti padeda dronai (video)

Koks jūsų pasirinkimas – dronai ar palydovai?