Spalio 10 d., ketvirtadienis | 24

Belgijoje pirmieji bandymai rugius sėti dronais

2024-09-27

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Šiais metais Flandrijoje, Belgijos regione, demonstracinėje dienoje žieminius rugius sėjo dronas.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Sėjamąjį droną, modifikuotą DJI purškimo droną, Belgijos institutas ILVO pademonstravo Hansbeke per kasmetinę demonstracinę dieną bendradarbiaujant su „Agriflight“, kuri yra pirmoji įmonė Flandrijoje, gavusi leidimą sėti ir tręšti dronais.

Instituto tyrėjas Džonatanas Van Bekas (Jonathan Van Beek) teigė: „Sėdami dronais sumažiname dirvai daromą spaudimą ir sutrumpiname pūdymo laikotarpį. Dėl to, netrikdant dirvos, sunaikinamos piktžolės ir anksti sudygsta sėklos.“

Demonstracinės dienos metu buvo rodoma, kaip dronas gali būti naudojamas žieminiams rugiams sėti. „Po dronu kabo sėjos modulis su besisukančiu disku, kuris gali išbarstyti sėklas“, aiškino tyrėjas.

Privalumai akivaizdūs, bet yra didelis trūkumas

Pasak mokslininko, sėjamasis dronas turi keletą privalumų: „Ūkininkams nereikia ruošti lauko. Privalumas, ypač prastai prižiūrimų laukų atveju yra tas, kad nereikia sunkiosios technikos, kuri galėtų apkrauti dirvožemį. Be to, sėklas galime išbarstyti jau augančiame pasėlyje. Kai šis pasėlis nuimamas, naujos sėklos jau būna sudygusios, todėl užtikrinamas beveik pastovus dirvos padengimas. Tai sumažina piktžolių augimą, o kartu ir herbicidų poreikį. Be to, dėl nuolatinės žaliosios dangos pagerėja dirvožemio kokybė.“

Nors privalumai akivaizdūs, išlieka vienas didelis trūkumas: nėra teisinės sistemos, reglamentuojančios sėjamųjų dronų naudojimą. Van Bekas aiškina: „Licencijos išduodamos dronų pilotams, galbūt ir ūkininkams, tačiau teisės aktai dar nėra pritaikyti šiai naujovei.“

Ateities perspektyvos

Belgijos instituto atstovai neteigia, kad sėjos dronai pakeis visus žemės ūkio metodus. Dž. Van Bekas pabrėžia: „Mes tik norime parodyti, kad sėjamieji dronai gali būti labai naudingi tam tikrais atvejais. Tačiau, norint, kad jie būtų taikomi plačiau, būtina pritaikyti teisės aktus, kad tokių dronų naudojimas būtų visiškai integruotas į žemės ūkio sektorių.“

Parengta pagal futurefarming.com informaciją. Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt