Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Anglies dioksidui kaupti dirvožemyje – hidrogelis

2022-09-23

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., LŽŪKT

Brazilijos mokslininkų grupė kuria hidrogelį, galintį kaupti anglies dioksidą iš atmosferos ir fiksuoti jį dirvožemyje, kad sušvelnintų šiltnamio efektą.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Oksalo rūgštis

Iš organinių medžiagų sudarytas hidrogelis sintetina CO2 molekules, kad susidarytų oksalo rūgštis, kuri sujungiama su biologiniu monomeru, stabilizuojančiu naują molekulę. Pasak Thiago Lopeso, atsakingo už šią tyrimo dalį, CO2 virsta oksalo rūgštimi taikant elektrocheminius ir fotoelektrocheminius metodus.

„Anglies dioksido pėdsakas susidarant oksalo rūgščiai taip pat būtų neigiamas. Štai kodėl oksalo rūgšties išsiskyrimui sugaunamos dvi CO2 molekules. Taigi galime sukurti naudingą šių šiltnamio efektą sukeliančių dujų sekvestracijos ratą“, – sako T. Lopesas.

Anglies dioksido surinkimas iš atmosferos

Išbarsčius šias granules pasėliuose, jos sulaikys daugiau anglies dioksido iš atmosferos ir kaups jį dirvožemyje. Rio Grande do Sul federalinis universitetas pagamins produktą, o vėliau jį išbandys kai kurios aukštesniosios agronomijos mokyklos savo bandymų laukuose.

Nors dirvožemyje jau natūraliai kaupiasi anglies dioksidas, mokslininkai teigia, kad jų sukurtas hidrogelis galėtų padidinti dirvožemio gebėjimą absorbuoti šias dujas.

„Natūraliomis sąlygomis sulaikoma maždaug trečdalis anglies dioksido; du trečdaliai jo grįžta į atmosferą. Norime sužinoti, kiek anglies dioksido hidrogelis galėtų sulaikyti dirvožemyje tropinėmis sąlygomis“, – sako tyrimų koordinatorius, vienos iš aukštesniųjų agronomijos mokyklų profesorius Carlosas Eduardo Pellegrino Cerri.

Energetikos ir aplinkos institutas parengs normatyvinius standartus, kad produktą būtų galima pradėti pardavinėti komerciniais tikslais.

Padidina maistinių medžiagų įsisavinimą

Dar viena mokslinių tyrimų galimybė – įvertinti dirvožemio ir augalų sinergiją. Mokslininkai tikisi, kad hidrogelio granulės taip pat galėtų sulaikyti vandenį ir palaipsniui atiduoti jį augalams. Jei taip, produktas galėtų sumažinti drėkinimo poreikį ir padidinti augalų gebėjimą įsisavinti maisto medžiagas.

„Hidrogelis yra biologiškai suyrantis ir gali turėti ne tik aplinkosauginių privalumų. Vienas iš jų – geresnis mikroelementų įsisavinimas. Kitas – sudaryti palankias sąlygas naudingiems mikroorganizmams“, – sakė Cerri.

„Hidrogel“ programą remia „Shell Brasil“. Joje dalyvauja San Paulo universitetas, Energetikos ir branduolinių tyrimų institutas ir Rio Grande do Sul federalinis universitetas.

Vertė Saulius Zagorskis, LŽŪK