© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Šiandienos sparčiai besikeičiančiame žemės ūkio kraštovaizdyje technologijoms tenka lemiamas vaidmuo suteikiant ūkininkams galimybę įveikti jiems kylančius iššūkius. Kuo tikslusis ūkininkavimas svarbus ateities ūkininkavimui?
„SEGES Innovation P/S“ direktorius Jesper Riber Nielsen nurodo šešias pagrindines priežastis, kodėl tikslusis ūkininkavimas yra svarbus dabar ir ateityje.
1. Didesnis efektyvumas
Tiksliojo ūkininkavimo metodai leidžia ūkininkams optimizuoti išteklių, pavyzdžiui, trąšų ir pesticidų, naudojimą. Tiksliai parinkdami priemones pagal konkrečių augalų poreikius, ūkininkai gali sumažinti švaistymą ir pagerinti išteklių naudojimo efektyvumą, todėl sutaupoma lėšų ir gaunama nauda aplinkai.
2.Didesnis našumas
Tikslusis ūkininkavimas leidžia ūkininkams gauti vertingos informacijos apie savo laukus, įskaitant dirvožemio sąlygas, drėgmės lygį ir pasėlių būklę. Ši informacija suteikia jiems galimybę priimti duomenimis pagrįstus sprendimus, pavyzdžiui, koreguoti drėkinimo grafikus arba naudoti preparatus tik ten, kur būtina, ir taip padidinti pasėlių produktyvumą ir kokybę.
3. Aplinkos tvarumas
Didėjant susirūpinimui dėl žemės ūkio poveikio aplinkai, tikslusis ūkininkavimas yra būdas sumažinti neigiamą poveikį. Taikydami tiksliojo tręšimo metodus, ūkininkai gali sumažinti cheminių medžiagų naudojimą ir apsaugoti vandens išteklius. Be to, išteklių paskirstymo optimizavimas padeda sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir prisideda prie tvaresnės žemės ūkio sistemos kūrimo.
„Taikydami tiksliojo ūkininkavimo praktiką ir pažangias technologijas, ūkininkai gali optimizuoti savo veiklą, sumažinti riziką ir prisidėti prie tvaresnės ir atsparesnės maisto gamybos sistemos ateities kartoms.“ – Jesper Riber Nielsen, „SEGES Innovation P/S“ direktorius
4. Rizikos valdymas
Tikslusis ūkininkavimas suteikia ūkininkams vertingų rizikos vertinimo ir mažinimo priemonių. Stebėdami orus ir naudodami prognozavimo analizę, ūkininkai gali numatyti nepalankias oro sąlygas, kenkėjus ar ligas ir į jas reaguoti, taip sumažindami pasėlių nuostolius ir padidindami derlių. Toks aktyvus požiūris į rizikos valdymą yra labai svarbus siekiant ilgalaikio ūkio tvarumo.
5. Ekonominis gyvybingumas
Optimizuojant sąnaudas ir didinant produktyvumą, tikslusis ūkininkavimas gali padidinti ūkininkavimo veiklos ekonominį gyvybingumą. Mažindami gamybos sąnaudas, gerindami derliaus pastovumą ir turėdami prieigą prie vertingų rinkos duomenų, ūkininkai gali priimti informacija pagrįstus sprendimus, kurie lemia didesnį pelningumą ir ilgalaikį verslo tvarumą.
6.Duomenimis pagrįstos įžvalgos
Vykdant tikslųjį ūkininkavimą gaunama daugybė duomenų, kuriuos tinkamai išanalizavus galima gauti vertingų įžvalgų apie derliaus rodiklius, lauko kintamumą ir veiklos efektyvumą. Ūkininkai gali pasinaudoti šia informacija, kad geriau suprastų savo veiklą, nustatytų tendencijas ir dėsningumus ir priimtų pagrįstus sprendimus, kurie skatina nuolatinį tobulėjimą ir inovacijas.
Gerasis Danijos pavyzdys
Daugiau nei 90 % Danijos žemės ūkio paskirties žemės valdoma naudojant skaitmenines pasėlių ir žemės dirbimo planavimo priemones. 2022 m. tiksliosiomis technologijomis tam tikru mastu buvo apdirbama 76 % Danijos žemės ūkio paskirties žemės.
Ūkio „SN Agro“ savininkas Jacobas Sigas yra vienas iš „skaitmeninių“ ūkininkų. Ūkis garsėja įvairiapusiška žemės ūkio veikla, kurią vykdo 900 ha: augina bulves, miežius, sėklines žoles ir ekologiškas avižas. Pasak ūkio šeimininko, jiems labai pravertė tiksliojo ūkininkavimo įrankis „CropManager“. Naudodamas šią programą, ūkis supaprastino savo žemės ūkio praktiką, sumažino neigiamą poveikį aplinkai ir optimizavo išteklių paskirstymą. Duomenimis pagrįstos „CropManager“ įžvalgos leido jiems priimti pagrįstus sprendimus, dėl kurių padidėjo derlius ir sumažėjo išlaidos.
„Norime būti vieni iš geriausių. Naudojame tiksliojo ūkininkavimo programas, nes matome ir ekonominį potencialą, ir teigiamą poveikį aplinkai, ir teigiamą poveikį klimatui“, – sako ūkio savininkas iš Danijos..
Parengta pagal futurefarming.com informaciją. Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt informacija