Sausio 15 d., trečiadienis | 25

Su socialiniais partneriais aptarti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginio plano pakeitimai

LR žemės ūkio ministerija
2024-07-23

Antradienį surengtame Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) kolegijos posėdyje aptarti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo rezultatai bei būsimas trečiasis Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginio plano (SP) keitimas.

Kolegijos pirmininkas žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas su kolegijos nariais – socialiniais partneriais diskutavo dėl SP pokyčių nuo 2025 metų dėl kompleksinei ekologinei sistemai „Veiklos ariamojoje žemėje“ taikomos veiksmingumo ir efektyvumo metodikos, kitų ekologinių sistemų gyvūnų gerovės, geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartų. Aptarti ir kiti klausimai, aktualūs aktyvesniam pareiškėjų dalyvavimui paramos priemonėse.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

„Strateginis planas įgyvendinamas jau antrus metus. Rugpjūčio mėnesį ketiname Stebėsenos komitetui pateikti svarstyti SP pakeitimus, kurių šiemet nebus daug. Komitetui pritarus, teiksime Europos Komisijai prašymą dėl SP pakeitimo. Skubame, nes reikia kuo greičiau sutvarkyti Tiesioginių išmokų taisykles, kad žemdirbiai galėtų kuo anksčiau susipažinti su naujovėmis ir ramiai laukti kitų metų pasėlių deklaravimo“, – sakė ministras K. Navickas.

Daugiausia ŽŪM siūlomų SP pakeitimų yra susiję su Bendrosios žemės ūkio politikos supaprastinimo reglamento nuostatų įgyvendinimu ir Žaliosios architektūros tobulinimu – kraštovaizdžio elementų populiarinimu, kompleksinei ekologinei sistemai „Veiklos ariamojoje žemėje“ taikomos veiksmingumo ir efektyvumo metodikos supaprastinimu, GAAB reikalavimų pokyčiais.

Pagal veiksmingumo ir efektyvumo metodiką negamybiniams elementams siūloma skirti ne mažiau kaip 1 proc. deklaruotos ariamosios žemės arba ne mažiau kaip 4 proc. žaliojo pūdymo ir kitų negamybinių veiklų. Taip pat ŽŪM siūlys netaikyti metodikos deklaruojantiems mažiau nei 100 ha ariamosios žemės (anksčiau buvo mažiau nei 10 ha ariamosios žemės). Norima keisti reikalavimus dėl dangos per žiemą išlaikymo terminų, atsisakyti reikalavimo dėl mažiausios ariamosios žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams. Taip pat ruošiamasi trumpinti tarpinių pasėlių per žiemą išlaikymo datą (iki kovo 1 d.) ir kt.

Pokyčiai laukia ir ekologinės sistemos „Gyvūnų gerovė“ – norima ne tik keisti reikalavimus kiaulių ir paukščių laikymui, bet ir papildyti šią sistemą naujomis veiklomis.

Kiti aktualūs pakeitimai yra susiję su SP intervencine priemone bitininkystei – siūloma didinti paramos sumą vienam projektui.

Nuotrauka Lietuvos žemės ūkio ministerijos

Lietuvos žemės ūkio ministerijos informacija