Gruodžio 26 d., ketvirtadienis | 24

Pritarta reglamentui ūkyje naudoti naująsias veisimo technologijas

2024-02-08

© Asocityvi Agroakademija.lt nuotr.

Trečiadienį Europos Parlamento plenarinėje sesijoje buvo pritarta pozicijai dėl naujų genominių technologijų veisimo metodų naudojimo žemės ūkyje. Pasiūlymui pritarė 307 europarlamentarai.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Šis sprendimas atvers galimybes žemės ūkyje naudoti naujus augalų veisimo metodus, kurie palengvins mokslininkų ir ūkininkų padėtį. Naujosios technologijos – priemonė, galinti padėti ūkininkams gauti didesnį derlių su mažiau sąnaudų, naudojant mažiau žemės, mažiau chemikalų, mažiau vandens, ir auginti augalus, atsparesnius klimato kaitos, ligų ir kenkėjų poveikiui.

„Visoje Europoje matome plintančius ūkininkų protestus. Traktoriai blokuoja kelius ir miestus, nes Europos ūkininkai – mūsų piliečiai ir mūsų rinkėjai, vis dar kenčiantys nuo energetikos krizės ir infliacijos, baiminasi dėl savo ūkių ateities. Jei norime bent kiek apmalšinti jų baimę ir nepasitenkinimą Europa, turime parodyti, kad Briuselyje priimami sprendimai ne tik dėl suvaržymų, bet ir dėl naujų galimybių, – kreipdamasis į Europos Parlamento narius kalbėjo Juozas Olekas. – Kaip AGRI komiteto narys, esu įsipareigojęs padėti mūsų ūkininkams tvariai pasiekti Žaliojo kurso, „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijų tikslus. Turime užtikrinti, kad bitės ir kiti apdulkintojai būtų apsaugoti nuo kenksmingų pesticidų ir cheminių medžiagų, kad liktų pakankamai žemės biologinei įvairovei ir ekosistemų gerinimui, kad mūsų piliečių vartojamas maistas būtų saugus.“

Europos Parlamento narys pabrėžė būtinybę užtikrinti tvarų maisto grandinės veikimą, stiprinti Europos aprūpinimo maistu saugumą ir suverenumą, taip pat sudaryti sąlygas ūkininkams, įskaitant smulkius, vidutinius ir jaunus ūkininkus, išlaikyti savo ūkius ekonomiškai gyvybingus.

„Naujos veisimo technologijos – vienas ūkininkams labai reikalingų naujų įrankių. Jos iš veisimo proceso pašalina radiacines medžiagas, tai yra greitesnis ir tikslesnis metodas naujoms veislėms išvesti. Europos maisto saugos tarnyba nustatė, kad naujosios technologijos nekelia specifinių pavojų, o netikslinių mutacijų yra netgi mažiau. Beveik 40 Nobelio premijos laureatų ir tūkstantis mokslininkų pasirašė atvirą laišką, skatinantį atverti duris naujų technologijų naudojimui. Europos mokslininkai ir ūkininkai turi turėti galimybę naudotis šiomis saugiomis ir reikalingomis technologijomis be perteklinių apribojimų“, – teigė Juozas Olekas.

Naujos veisimo technologijos iš esmės skiriasi nuo GMO – genetiškai modifikuotuose produktuose, sukurtuose naudojant transgenezės metodą, į augalo genomą įtraukiami kitų organizmų genai. Genų redagavimas, kuriuo grindžiami naujieji metodai, koreguoja jau esamą genomą ir yra kur kas greitesnis bei tikslesnis metodas naujoms veislėms išvesti.

Galutinis reglamento dėl naujų technologijų tekstas bus priimtas po Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos derybų.

Parengta pagal BNS pranešimą