© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Ūkininkams, norintiems pasinaudoti dotacijos ir lengvatinės paskolos deriniu, numatytos papildomos galimybės – nuo š. m. lapkričio 25 d. iki gruodžio 23 d. bus skelbiamas kvietimas teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“supaprastina tvarka, rašoma Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pranešime.
Jei norite įvertinti savo ūkio galimybes, sužinoti, ar atitinkate nustatytus tinkamumo gauti paskolą kriterijus, pasiskaičiuoti rizikas,kviečiame užsukti į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos biurus rajonuose – ekonomikos paslaugas teikiantys konsultantai susipažins su taisyklėmis, įsipareigojimais, tiksliai apskaičiuos paramos paraiškos atrankos kriterijus, drauge įvertinsite kylančias rizikas. Ką reikėtų žinoti?
SP suteikia ūkininkams galimybę pasinaudoti lengvatinėmis paskolomis, skirtomis tiek investicijoms, tiek apyvartiniam kapitalui. Pagal SP priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ lengvatinių paskolų ūkininkai gali kreiptis bet kada ištisus metus.
Palankios finansavimo sąlygos
Šis kvietimas suteiks galimybes gauti palankias finansavimo sąlygas tiek patyrusiems žemės ūkio veiklos vykdytojams, tiek jauniesiems ūkininkams. Pagal šį kvietimą didžiausios galimos sumos:
Lengvatinės paskolos apyvartiniam kapitalui
Ypač palankios apyvartinio kapitalo paskolų teikimo sąlygos leidžia ūkininkams stabilizuoti veiklą, efektyviau valdyti finansinius srautus ir planuoti ilgalaikes investicijas. Šie ūkininko veiklai palaikyti skirti pinigai palengvina sezoninius iššūkius bei leidžia geriau valdyti kasdienes ūkio operacijas.
Paskolos apyvartiniam kapitalui suteikia galimybę ūkininkams įsigyti trumpalaikį turtą (sėklas, pašarus, trąšas, augalų ir gyvūnų apsaugos priemones, degalus, tepalus ir kt.), apmokėti darbo užmokestį, turto draudimo išlaidas, komunalines išlaidas, kitus mokesčius ir pan., taip išvengiant finansinių sunkumų sudėtingesniais ūkininkavimo laikotarpiais ar esant kitoms nenuspėjamoms situacijoms.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad gavus lengvatinę paskolą apyvartiniam kapitalui (skirtingai negu investicijoms), nėra skaičiuojamas bendrasis subsidijos ekvivalentas, kuris mažintų investicinės paramos (dotacijos) sumą.
Pareiškėjai, norintys gauti lengvatinę paskolą, turi pateikti paraišką Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA). Paraiškos turi atitikti šios SP priemonės „Investicijos į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklėse nustatytus tinkamumo gauti paskolą kriterijus.
NMA, teigiamai įvertinusi paraišką, išduoda tinkamumo gauti paskolą pažymą. Gavę NMA pažymą, pareiškėjai turi kreiptis į atrinktą finansų tarpininką. Šiuo metu lengvatines paskolas teikia net 18 finansinių tarpininkų ir tai užtikrina pareiškėjams jų pasiekiamumą bet kuriame Lietuvos regione. Detalus atrinktų finansų tarpininkų sąrašas skelbiamas NMA interneto svetainėje www.nma.lt ir ILTE interneto svetainėje www.ilte.lt.
Kitos galimybės
ŽŪM primena, kad lengvatinės paskolos investicijoms ir apyvartiniam kapitalui teikiamos ne tik pagal SP priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“, tačiau ir pagal kitas SP priemones: „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“, „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“. Joms taikomas tęstinis paraiškų surinkimas, t. y. paraiškas tik paskolai gauti galima teikti nepertraukiamai iki šių metų pabaigos, nesvarbu, kad kvietimas investicinei paramai gauti yra pasibaigęs.
Taip pat artimiausiu metu planuojama paskelbti kvietimą teikti paraiškas paskoloms gauti pagal SP priemonę „Investicijos į žemės ūkio produktų perdirbimą“.
Parengta pagal ŽŪM, LŽŪKT informaciją