manoukis.lt nuotrauka
Pakruojo r. Ūkininkas Gedas Špakauskas vienu metu ūkininkavimą derino su vadybininko darbu žemės ūkio technika prekiaujančioje įmonėje, tačiau ūkiui plečiantis suprato, kad reikia rinktis tarp samdomo darbo ir ūkio. Atidavęs prioritetą pastarajam nesigaili – ūkis modernėja, o gaunamos pajamos leidžia išlaikyti šeimą.
Jis patikina, kad ūkio įkūrimo istoriją lėmė prasidėjusi Europos Sąjungos parama. Tėvai paragino sūnų įsitraukti į ūkininkavimą ir pasinaudoti visomis atsivėrusiomis galimybėmis modernizuoti ūkį, o vėliau jau Gedas drąsino tėvus nuolat investuoti į ūkio modernizaciją. Vadybininko darbas žemės ūkio srityje suteikė progą pamatyti, kokie apskritai yra ūkiai, kaip jie tvarkomi, tad Gedas jau turėjo aiškią viziją ir žinojo, kad nori ūkininkauti pažangiai ir moderniai.
„Tėvų ūkyje niekada nebuvau svetimas, apie 10 metų dirbome kartu. Mano ūkio dalis buvo 35 ha, tėvų – apie 100 ha. Buvo aišku, kad neišgyvensime ateityje iš tokio dydžio ūkio be papildomo darbo. Todėl stengiausi kaip galėdamas plėstis. Ir dabar plėtra po truputį vyksta. Gal ne taip sparčiai, kaip norėtųsi, bet kasmet po kelis hektarus prie ūkio prisideda. Dabar dirbu 230 ha žemės“, – sako ūkininkas.
Pagrindiniai ūkyje auginami augalai yra žieminiai ir vasariniai kviečiai, rapsai, pupos ir žirniai. 2020-aisiais derlius buvo tikrai geras. Kaip sako Gedas, viskas sukrito į žemdirbio pusę: gamtos sąlygos buvo palankios ir auginimo sezono, ir derliaus nuėmimo metu.
„Pasikartosiu – jei ne ES parama, tikriausiai taip niekada ir nebūčiau išplėtęs ūkio. Buhalterinę apskaitą nuo pat ūkio įkūrimo pradžios tvarko Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Pakruojo biuro apskaitos specialistės, jos rengia ir investicinius projektus. Tikrai esu patenkintas jų darbu“, – sako ūkininkas.
Daugiau apie Gedo Špakausko ūkininkavimo viziją skaitykite www.manoukis.lt