Gruodžio 27 d., penktadienis | 24

Paukštininkystės ūkiams – parama biosaugos priemonėms įsigyti

LŽŪKT informacija
2020-01-12

© LŽŪKT nuotr.

ŽŪM informuoja, jog planuojama, kad jau nuo kovo 2 d. paukštininkystės ūkiai galės teikti paraiškas paramai gauti pagal KPP programos priemonę „Parama investicijoms į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Tai nauja priemonė. Pagal ją didžiausias prioritetas skiriamas sektoriams, kuriems taikomi papildomi reikalavimai dėl užkrečiamų ligų prevencijos. Iki situacijos Lenkijoje didžiausias dėmesys buvo skiriamas afrikinio kiaulių maro prevencijai.

Manoma, kad visas lėšų poreikis galėtų siekti apie 6 mln. Eur. Paramos intensyvumas – 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, didžiausia galima paramos suma projektui negalės viršyti 70 tūkst. eurų.

Pareiškėjai, tiek smulkūs, tiek stambūs paukštininkystės ūkiai, galės pretenduoti į paramą biosaugos priemonėms įsigyti, kartu su paraiška reikės pateikti ir su VMVT suderintą biosaugos prevencinių priemonių planą.

„Pagal galiojančius teisės aktus yra galimybė pateikus paraišką NMA pradėti įgyvendinti investicijas, žinoma, rizika yra, jei paraiška nebus patvirtinta, tačiau tikiu, kad atsakingas verslas biosaugos priemonėmis rūpinsis iš anksto, kad suspėtų iki pavasarinės paukščių migracijos. Taip pat kviečiu atsakingai pažvelgti į visą situaciją ir paukštienos importuotojus“, – nedelsti apsaugant savo ūkius sakė žemės ūkio ministras Andrius Palionis, raitą savaitę susitikęs su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi Dariumi Remeika ir Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentu Vytautu Tėveliu.

Pagrindinis Žemės ūkio ministerijos tikslas – kad paukščių gripas, jau apėmęs ne vieną ūkį Lenkijoje ir šiandien nustatytas Slovakijoje, nepasirodytų Lietuvos paukštininkystės ūkiuose.

Rekomendacijos

Rekomenduojama negirdyti paukščių atvirų telkinių vandeniu, prižiūrėti, kad pašarai būtų laikomi saugiai, neprieinami laukiniams paukščiams, kurie yra pagrindiniai šio virusio platintojai. Visi paukščius auginantys ūkininkai taip pat raginami šiuo metu paukščius laikyti uždarytus. Be to žmonės, kurie turi kontaktų su naminiais paukščiais, turėtų kuo dažniau skalbti drabužius, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kt.

Gyventojai, vykstantys į Lenkiją, turėtų vengti lankytis kaimyninės šalies paukščių laikymo vietose ar ūkiuose, tokiu būdu nesudarytų galimybių pernešti ligos sukėlėjų. Taip pat nerekomenduojama vežti į Lietuvą lenkiškus paukščius, paukštieną ar kiaušinius. Labai svarbu, kad į Lietuvos teritoriją grįžtančios transporto priemonės, naudojamos naminiams paukščiams gabenti, būtų valomos ir dezinfekuojamos.

Liga pasireiškia paukščių gaišimu, jie tampa apatiški, nustoja lesti, gerti, gali atsirasti pamėlynavimų barzdelių, skiauterių srityse, patinimų kakluose ar galvose. Pastebėjus ligos simptomus, reikėtų nedelsiant kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją arba informuoti artimiausią VMVT departamentą, laikytis prevencijos priemonių.

Daugiau rekomendacijų rasite VMVT svetainėje „Kaip apsisaugoti nuo paukščių gripo?“

Parengta pagal ŽŪM informaciją