© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) informuoja, kad, atsižvelgus į pateiktas pastabas bei atlikus paskutines korekcijas, patvirtinta Žemės ūkio technikos ir įrangos parametrų našumo skirtingiems dirvožemio tipams ir plotams nustatymo metodika (Metodika). Metodika svarbi pareiškėjams, paramos lėšomis įsigyjantiems žemės ūkio techniką ir įrangą pagal populiariausias investicinės paramos priemones.
Metodika bus naudojama vertinant įsigyjamų investicijų (žemės ūkio technikos ir įrangos) atitiktį ūkių gamybiniam potencialui – ji sukurta siekiant, kad tiek vertintojams, tiek pareiškėjams būtų aiškiai suprantama, kaip minėta atitiktis vertinama. Pareiškėjams ji leidžia aiškiau suprasti vertinimo kriterijus ir sumažina tikimybę gauti papildomų užklausų dėl investicijų atitikties, todėl paraiškų vertinimo procesas tampa greitesnis ir sklandesnis. Remiantis jau turima Metodikos naudojimo patirtimi vertinant paraiškas pagal priemonę „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“, paklausimų skaičius dėl investicijų, kurios atitinka Metodikoje nurodytas reikšmes, siekiant nustatyti jų atitiktį gamybiniam potencialui, labai sumažėjo.
Metodikos taikymo tvarka įgyvendinimo taisyklėse
Metodikos taikymo tvarka nustatoma kai kurių investicinių paramos priemonių įgyvendinimo taisyklėse.
Jos naudojimas jau apibrėžtas ir aktualus nuo spalio 7 d. teikiantiems paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano ir Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės paramos priemonę „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.
Taisyklėse nustatyta, kad pareiškėjo numatytų įsigyti žemės ūkio technikos ir įrangos atitiktis ūkio gamybiniam potencialui bus vertinama vadovaujantis Metodika, kai joje nagrinėjama įsigyjama investicija (konkreti investicijos rūšis):
Metodika bus reguliariai peržiūrima
Svarbu pažymėti, kad Metodika bus taikoma kompleksiškai, įvertinant jau turimą ūkyje bei planuojamą įsigyti techniką / įrangą, planuojamą ūkio augimo potencialą, numatytą projekte. Vertinant ūkio gamybinį potencialą, analizuojami ne tik turimi ar planuojami žemės ūkio naudmenų plotai, bet ir ūkyje atliekami darbo procesai, turima technika bei kita įranga. Metodiką planuojama reguliariai peržiūrėti ir aktualizuoti, atsižvelgiant į technologines naujoves, šiuolaikinių technologijų, technikos bei įrangos pasiūlą rinkoje.
Tikimasi, kad Metodika užtikrins abipusį procesų skaidrumą ir sumažins administracinį darbo krūvį, leidžiantį efektyviau priimti sprendimus dėl paramos skyrimo. Be to, NMA galės efektyviau naudoti savo išteklius, nes mažės poreikis nagrinėti papildomus paaiškinimus dėl investicijų, kurios atitinka Metodikoje nustatytas reikšmes.
Aktualią metodiką galite rasti čia
NMA informacija